Комнатний про житло для ВПО: "10% кредитного житла зруйноване. Тому люди за нього платити не будуть"

Комнатний про житло для ВПО: "10% кредитного житла зруйноване. Тому люди за нього платити не будуть"

Хтось все ще сподівається повернутися до рідної оселі, а хтось вже знає, що будинок або квартира знищені і втрачені назавжди. В умовах війни порахувати точну кількість зруйнованого та не придатного для життя житла вкрай складно. Але відомо, що понад 2.4 мільйони людей залишилися без оселі. Які можливості держави допомогти своїм громадянам, що втратили житло внаслідок війни? Які державні програми діють для ВПО? Про все це слухачам Українського радіо розповів голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний.

Які програми фонду зараз діють

"Програма від Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву забезпечує житлом ВПО. Минулого року урядом Німеччини було виділено грант у розмірі 25 з половиною мільйонів євро для реалізації кредитної програми для ВПО. І ми є виконавцями цього проєкту. 24 лютого він був призупинений, але в липні вже було відновлено іпотечну програму. На сьогодні це єдина працююча програма для ВПО, яка фінансується".

Які умови кредиту на житло

"Це не соціальне і не безкоштовне житло. Це пільгова іпотека, розрахована для економічно активних людей, які працюють і мають офіційний дохід. Пільговий кредит надається під 3% річних. Це найменший відсоток, який існує в нашій країні для іпотечних програм з мінімальним першим внеском у 6% від вартості квартири. Тобто майже на всю вартість, а це 94% від вартості житла, можна взяти кредит на житло. 

Кредит буде виплачуватися не більше 30 років. Раніше був кредит на 20 років. Людина обирає житло самостійно. Воно повинно бути вже введеним в експлуатацію. Не можна наразі інвестувати в будівництво. Житло повинно бути не старшим, ніж 50 років. Зараз ми дозволили обирати житло в межах всієї України, яка підконтрольна українській владі і там не ведуться бойові дії".

Який алгоритм дій

"Коли ви потрапляєте до реєстру ВПО, то необхідно для початку зареєструватися для участі в цій програмі: або вам треба прийти в регіональне держуправління молоді житла, яке є в кожній області. На сайті є адреси. Або скористатися застосунком Дія. 

Потрібно в управління принести документи, необхідні для оформлення кредиту, обрати житло, укласти договір. І після цього наш кредитний комітет вирішить, чи надавати кредит, чи ні.

Заявку можуть подавати всі ВПО, які мають офіційний дохід. Для того, щоби подати заявку, не потрібно свій дохід підтверджувати на цьому етапі. Коли ви потрапили у відбір, то лише після цього підтверджуєте свій дохід. Це все залежить від розміру кредиту. Повинно після виплати кредиту залишатися на проживання не менше прожиткового мінімуму на кожного члена сім'ї. Можуть отримувати кредит люди з середнім і нижче середнього офіційним доходом. 

Серед необхідних документів для оформлення кредиту є: документи про офіційні доходи, документи, що підтверджують особу і статус ВПО, і документи на те житло, яке ви збираєтеся купити (може бути як новобудова, яка введена в експлуатацію, так і вторинне житло). 

Це стосується всіх областей України. Але найбільше обирають Київ і Київську область". 

Скільки осіб може зареєструватися

"На зараз зареєстровано 30 тисяч осіб. Щомісяця ми обираємо близько 500 сімей, проводячи рандомний відбір за допомогою комп'ютерної програми і генерації випадкових чисел під наглядом німецького консультанта. Це все відбувається в Празі.

Втім, це не свідчить про те, що ми надамо всім цим 500 сім'ям кредити. Із них їх отримують лише близько 100. Наступного місяця ми проводимо новий відбір. Кошти, які не було витрачено на кредитування, так само переходять в наступний місяць. З липня таких кредитів видано понад 200. А всього від початку цієї програми надано таких кредитів понад 450 сім'ям". 

Читати також: Портативні газові плити, газові балони, джерела живлення. Поради і правила користування від ДСНС

На скільки ще вистачить кредиту від німецького уряду

"До кінця року є ще на 200-300 іпотечних кредитів. Німецький уряд надав нам кошти безповоротно. Ми їм його повертати не будемо. А кредити від позичальників, які нам будуть надходити, будуть направлені на кредитування іншим по черговості сім'ям. Вже з наступного року включається револьверний фонд і ми будемо кредитувати інших за рахунок повернення кредитів від тих, хто вже цими грошима скористався.

Чи буде збільшено фінансування з німецької сторони після нового року? Сподіваюся, що буде. Бо запит на дану програму серед ВПО на кредити є достатньо великим. Німецькі партнери після першої фази цього проєкту проведуть у нас аудит". 

Які зміни до порядку іпотечного пільгового кредитування чекають учасників програми. Це постанова уряду від 1 листопада 

"Спільно з Міністерством реінтеграції і Мінрегіоном ми напрацювали проєкт змін. Є два напрямки. 

Перший напрямок для тих сімей, хто вже є позичальниками, але їхнє житло було втраченим, воно перебуває в окупації або люди втратили свою роботу. Тут передбачені пільги. Для позичальників, житло яких зруйноване, встановлюється пільговий період за їхньою заявою щодо сплати основного кредиту та відсотків. Вони не платитимуть до моменту деокупації, відбудови чи отримання ними компенсації за зруйноване житло. Тому ми заморожуємо з ними цей кредит. 

Якщо житло втрачено, то людина може написати заяву. Тоді ми зупиняємо всі виплати, які необхідно людині сплачувати по кредиту, поки вона не отримає компенсацію. Або житло не буде відбудовано. 

У нас на сьогодні 10% житла в кредитному портфелі або пошкоджене, або зруйноване, або перебуває в окупації. Люди за це платити сьогодні не будуть. 

Якщо сім'я втратила роботу, то для них передбачена реструктуризація боргу. Ми можемо говорити про кредитні канікули, про продовження терміну кредиту. Ми йдемо назустріч, щоб зменшити навантаження на сім'ю. У кожного із них буде своє унікальне рішення.  

Другий напрямок. Зміни для майбутніх позичальників. Ми змінили вимоги щодо житла. Житло повинно бути не старшим, ніж 50 років. 

Якщо для одинокого мешканця площа була 31.5 кв м., то зараз її підняли до 52 кв м і далі по 21 кв м на кожного члена сім'ї. 

Щодо віку позичальника: раніше це було 60 років, сьогодні 65 років граничний вік". 

Фонд розширює свої можливості для людей старшого віку

"Ми маємо понад 30 років стажу в житлових програмах. Ми знаємо больові точки наших клієнтів". 

Чи будуть відновлені державні програми

"Інші програми фінансувалися за рахунок коштів державного бюджету. Є невеликі кошти" де юре" на програмне забезпечення кредитування житлом на ВПО. Вони не є першочерговими на сьогодні, тому призупинені і заморожені. Стоять на паузі поки. Казначейство їх не проплачує.  Ми обов'язково відновимо діяльність всіх нашим програм. Але з цим треба трохи потерпіти". 

Фото: facebook.com/police.kharkov