Завдяки "єОселя" можна буде придбати і дачу ― Олена Гайдамаха

Завдяки "єОселя" можна буде придбати і дачу ― Олена Гайдамаха

Державна програма іпотечного кредитування "єОселя" ― це великий успіх для України, вважає президентка Асоціації фахівців із нерухомості України Олена Гайдамаха. І обґрунтовує: "Протягом існування українського ринку нерухомості таких державних програм майже не було, щоб із таким маленьким відсотком люди могли отримати житло". Хоча ці угоди на сьогодні складні, додає експертка. "У банків доволі важкі умови, бо вони ретельно перевіряють кожного клієнта, хоча за них і борються". Проте можливе певне розширення програми "єОселя" у бік не лише таунхаусів, а навіть садових будинків. Тобто за програмою "єОселя" можна буде придбати і дачу, каже Олена Гайдамаха. І додає при цьому: "Але умов ми поки що не знаємо".

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 

"єОселя" ― великий успіх"

― Чи можна зростання програми програми "єОселя" назвати успіхом у воєнний рік?

Це великий успіх. Протягом існування українського ринку нерухомості таких державних програм майже не було, щоб із таким маленьким відсотком люди могли отримати житло. Хоча ці угоди на сьогодні важкі.

― У чому вузькі місця програми "єОселя"?

"Укрфінжитло" звертався до нас, рієлторів, наприкінці літа минулого року з такого питання, що до банку із запитом на "єОселю" заходить 10 клієнтів, а виходить з отриманим кредитом лише один. У банків доволі важкі умови, тому що вони ретельно перевіряють кожного клієнта, хоча за них і борються. Бачу це за роботою "Укргазбанку", "Ощадбанку". Наприклад, якщо людина мала якісь заборгованості за побутовими кредитами, то треба замовляти спеціальну довідку. Банк на це звертає велику увагу, тобто кредитна історія вже стала важливою для українців. Є інший момент: не знаючи тонкощів, люди заходять через "Дію" і роблять перший крок ― оформлюють запит, але він дійсний 30 діб. Це треба враховувати, але люди починають шукати квартиру, а знайти нелегко, бо виплати за програмою тривають певний термін, і є обмеження 100 тисяч на руки, коли продавець отримуватиме ці гроші. Тому без допомоги рієлтора покупцю дуже важко все це зробити.

"Варто "подути на холодну воду"

― Програма "єОселя" має розширюватися. Чи є шанс, щоб кредитування отримувало більше одного клієнта з десяти?

Це була статистика на другу половину 2023 року. Ми як рієлтори намагаємося донести до клієнтів, що до цієї програми треба підійти з усіма можливими моментами і варто "подути на холодну воду". Хочу сказати, що не лише зовсім нове житло підпадає під програму. Наприклад, по місту Києву є обмеження, що це житло повинно бути до 10 років із моменту введення будинку в експлуатацію. Якщо під 7%, то там обмеження 3 роки з моменту введення будинку в експлуатацію. І тут також виникають питання, що саме буде приймати банк за момент введення в експлуатацію. Адже це може бути або підключення якихось комунікацій, або присвоєння будинку поштової адреси. Система трохи незрозуміла, але ми звертаємо на це увагу.

"За програмою "єОселя" можна буде придбати і дачу"

― Якщо система незрозуміла, то за яким критерієм ухвалюється рішення?

Ухвалюється за критерієм, коли будинок введено в експлуатацію і з’являється офіційна інформація про цей будинок. Якщо говорити про Київ, то з початком повномасштабного вторгнення приблизно три майданчики почали будуватися з нуля, а вся решта добудовується. Для Києва є просто прірва нестачі квадратних метрів. Тому якщо ми говоримо про певне розширення програми, то воно пов’язане насамперед із тим, що є обмаль квартир, які можуть на сьогодні продаватися. Програма буде розширюватися у бік не лише таунхаусів, а навіть садових будинків. Тобто, за програмою "єОселя" можна буде придбати і дачу. Але умов ми поки що не знаємо.

Олена Гайдамаха. Скриншот із відео

― Під час війни деякі квартири зникають через ворожі обстріли. Чи існує страхування таких випадків?

На жаль, ні. Ми зверталися до багатьох страхових компаній, для того щоб дізнатися про варіанти під військовий час, але ці програми поки що в розробці. На сьогодні страхування від шахедів, на жаль, немає.

― Держава і раніше робила спроби запустити програми дешевої іпотеки, але за кілька років вони припиняли фінансуватися і людям доводилося платити вищі відсотки. Як можна запобігти такій ситуації?

Клієнти, які звертаються під "єОселю", це певні категорії громадян. На сьогодні більшість беруть під 7%, але це люди з чистою кредитною історією. Банки відповіли, що на сьогодні вони чітко прописують: зростання відсотків не буде. Але я не можу гарантувати, що це відбудеться до кінця терміну. Люди отримують кредити і розраховують на 15-20 років, залежно від віку, коли клієнт вступає у цю кредитну історію. Банки запевняють, але я не можу відповідати за обіцянки програми. Під час кризи 2008 року був роздутий портфель кредитів, їх отримували в доларах. А на сьогодні кредит отримують у гривнях, і це більша впевненість у завтрашньому дні. На мою думку, наші люди відважні й не бояться таких кредитів, вони охоче заходять і цікавляться умовами. Найголовніша проблема ― донести до продавців, що не треба боятися і що гроші можна конвертувати в ту валюту, яка потрібна продавцю. Сьогодні нерухомість за містом будується більш потужно, ніж у місті. Люди пишуть, що коли вартість квартири становить 50 тисяч, то під "єОселю" це 52 тисячі, тому що враховуються усі ризики стосовно потрібної купюри. Я закликаю власників нерухомості не боятися, а звертатися до людей. До речі, у нас існують й інші програми, є Постанова №280 ("Деякі питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" ― ред.), програма "єВідновлення" за втрачене житло. Треба розуміти, що люди, які потребують нерухомості, значно більше пережили за тих, які сьогодні її продають. 

"Оптимізм наших людей просто вражає"

― Чи справді ринок нерухомості оговтався за два роки великої війни?

Він живий і буде процвітати, на мій погляд. Якщо на початку повномасштабного вторгнення ціни впали дуже сильно, у місті Києві це сягнуло майже 50%, то на сьогодні до довоєнної цифри вони не сягнули приблизно 3-5%. Якщо говорити про Харків, Суми, Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, то там ціни впали на 50% і поки так тримаються. Але навіть там відбуваються угоди, люди купують, можливо, ризикують. Один мій клієнт сказав: "Я буду купувати на Північній Салтівці квартиру, тому що вона зараз дуже дешево коштує. Скрізь же не прилетить?" Оптимізм наших людей просто вражає.

КОНТЕКСТ

Державна програма іпотечного кредитування "єОселя" діє з жовтня 2022 року. Її втілюють Міністерство економіки України разом із Мінцифрою та компанією "Укрфінжитло".

Для воїнів ЗСУ за контрактом та силовиків, педагогів, лікарів, науковців ставка становить 3% річних. Для учасників бойових дій, ветеранів, ВПО, інших громадян, котрі не мають у власності житла або планують збільшити його площу, ― 7%.

Торік українці отримали у рамках програми "єОселя" 5855 кредитів на 8,85 млрд грн, інформував "Forbes". Фінансовий план "Укрфінжитла" у 2023 році передбачав 11,9 млрд грн орієнтовно на 10 000 угод. Нині у програмі беруть участь сім банків-партнерів: "Укргазбанк", "Ощадбанк", "Sense Bank", "Укрексімбанк", "Sky Bank", "ПриватБанк", "Глобус". 

Останні новини
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Новини по темі
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича