"Ісламська держава": хто вони, як діють, що хочуть та до чого тут Росія? Розповідає політолог

"Ісламська держава": хто вони, як діють, що хочуть та до чого тут Росія? Розповідає політолог

"Конфлікт між Ісламською Державою і РФ пояснюється кількома факторами. Насамперед, теракти в Росії робити зараз набагато зручніше, адже їхні спецслужби направлені на інші цілі – на боротьбу з поневоленим народом всередині країни, на боротьбу проти України. Тим паче мільйони таджиків, які працюють в Росії, створюють чудові можливості для реалізації подібних сценаріїв", – розповів в ефірі Радіо Культура кандидат політичних наук Юрій Олійник. "Також Росія дуже завинила через війну в Сирії, куди зайшла агресивно і підтримала Асада, який теж був ворогом ІДІЛ. І ІДІЛ нині претендує на те, що захищає всіх сунітів, мститься за десятки тисяч вбитих Росією саме в Сирії. Нині також Росія підтримує Іран, який також є ворогом ІДІЛ, з яким пов’язано дуже багато репресій і проблем на Близькому Сході",  – додав Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм Недержавного аналітичного центру "Українські студії  стратегічних досліджень", кандидат політичних наук.

0:00 0:00
10
1x

Фото: з відкритих джерел 

Поясніть, будь ласка, що таке Ісламська держава.

Спочатку це була одна з ісламістських організацій, які радикалізувалися в Іраку в 2000-х роках після падіння режиму Хусейна. Їй вдалося вистояти, досягти тимчасового успіху в 2012-2015 роках, коли вони контролювали велику частину Іраку та Сирії, скориставшись вакуумом влади, вакуумом легітимності на цій території. Вони вже тоді прославилися своїм радикалізмом в поточній політиці, їхня діяльність виглядала зовсім не раціональною. Вони сподівалися на якесь диво, на те, що вони зараз переможуть і закликали західні держави з ними воювати. Це виглядало привабливим для молоді – безперспективної і ображеної в цих країнах. І, в принципі, вони стали тригером притяжіння людей, схильних до радикальних ісламістських поглядів, яких не задовольняли навіть більш респектабельні повстанські радикальні угруповання, як, приміром, Аль-Каїда.

В 2014 році вони себе оголосили ІДІЛ – ісламською державою Іраку і Леванту і показали себе дуже успішними. Оскільки вони набули такої популярності, багато схожих на них, і навіть не схожих, організацій сунітського радикального підґрунтя в різних куточках світу від Нігерії до Філіппін, почали їм присягати і оголошувати себе частиною ІДІЛ. Але по факту це обмежувалося тим, що оголошувалися певні провінції в Лівії, Єгипті, Саудівській Аравії, Ємені, Алжирі, Афганістані, Пакистані, Нігерії, на Філіппінах, які були досить автономними. Між ними існували певні відносини, але їхній генезис був досить таки окремим. Хоча провінція Хорасан через географічну близькість була досить близькою до центрального угруповання.

В ісламі існують два великих напрямки: суніти та шиїти. Історично так склалося, що між ними відбувалися протиріччя, котрі стали наслідком війни. Як в Ісламській державі ставляться до шиїтів?

Для них справді важлива лінія спадкоємності після пророка Мухаммеда і його нащадків. Для ІДІЛ, як і для більшості сунітів, історично, шиїти – головна загроза, насамперед – внутрішня, яку звинувачують в усіх гріхах. І деколи є підстави так говорити, тому що вони відповідають тим же. Бачимо, що робиться і Ірані, Сирії чи Ємені. Є певне незадоволення, і це також посилює цю пропаганду ісламістських іділівських груп.

Розкажіть детальніше про ідеологію ІДІЛ. Візьмемо для прикладу політичну партію Хізб ут-Тахрір, яка на меті також має прихід до шаріату (сукупність релігійних та юридичних норм мусульманського права, основаних на Корані, що діють у країнах, де іслам є державною релігією – ред.), але Хізб ут-Тахрір не практикує насильницькі методи, не містить і не фінансує збройні групи. А чим тоді відрізняється ідеологія Ісламської держави і будь-яких інших організацій, які теж мають на меті прихід до шаріату?

Шаріат – це великий фундамент традиційного ісламу. Це – повернення до певних принципів життя, він регулює також і світське життя: правила торгівлі, співжиття, політики. Особливо великий тригер – те, що мусульмани-суніти позбулися свого халіфа в 1923 році, коли впала Османська імперія. Після 1923 вплив шаріату, як ідеології ісламської держави, був втрачений. І зараз знову потрібно відновлювати ісламську суб’єктність. В багатьох державах шаріат зберігається, як певна частина звичайних законів.

Хізб ут-Тахрір – це зовсім мирна організація, яка пропагує мирним шляхом зміни суспільства. Є окремі організації, як афганський Талібан, які теж борються за впровадження ісламського правління. Але у них досить тверезе політичне мислення. Талібан опирається на пуштунів, на населення Афганістану, південного і північного Пакистану. Вони хочуть діяти на цій території, а на світові зміни зараз не претендують, бо розуміють, що немає для цього сил і можливостей. Вони не готові співіснувати з іншими територіями, обмежуючись визволенням і відновленням мусульманського устрою саме на своїй території.

А ІДІЛ серед більш радикальних груп, які говорять про світову революцію, так би мовити, і побудову світового халіфату 2-3 кроками. І цей романтичний погляд допомагає затягувати до них послідовників. З іншого боку, це спрощений підхід до традиційного ісламу. Також вони взяли за звичай дуже ідеологізувати політичну повістку. Вони вважають, що всі, хто не присягнув їхньому халіфу і їхнім очільникам, відступники. Навіть радикальні суніти, теж відступники, якщо вони їх не підтримують. А якщо вони відступники, їх можна і вбивати, і забирати майно, і ставитися, як до невірних. Через цей радикалізм і непримиренність вони посварилися з усіма іншими. Попри те, що вони були розбиті політично, пішли знову в підпілля, але ідея живе. І ми бачимо "Ісламська Держава-Хорасан" або "ІД-Хорасан", який базується на основі Таджикистану і Афганістану – це досить успішний проєкт.

Фото: Радіо Культура

Повернімося до теракту в "Крокус Сіті Холі" і причетності до нього "Ісламської Держави-Хорасан". А в чому їхня претензія до Росії? В чому конфлікт між Ісламською Державою і РФ?

Є кілька факторів. По-перше, для них це тільки один з моментів. І вони вже заявили, що будуть успішно робити це по європейських державах і їхніх столицях. Звісно, це більше піар. По-друге, в Росії зараз зручніше це зробити, бо їхні спецслужби направлені на інші цілі – на боротьбу з поневоленим народом всередині країни, на боротьбу проти України. Тим паче мільйони таджиків, які працюють в Росії, які є носіями іншої мови та іншої культури створюють чудові можливості для реалізації подібних сценаріїв. По-третє, Росія дуже завинила перед ними через війну в Сирії, куди вона зайшла агресивно, підтримала Асада, який теж був ворогом ІДІЛ. Вона насправді з ІДІЛ менше воювала, вона воювала з іншими сунітами. І ІДІЛ нині претендує на те, що захищає всіх сунітів, мститься за десятки тисяч вбитих Росією саме в Сирії. Нині також Росія підтримує Іран, який також є ворогом ІДІЛ, з яким пов’язано дуже багато репресій і проблем на Близькому Сході. Отже, є багато причин, щоб це зробити в Росії.

Чи відомо, в яких країнах найбільше вербують до цього угруповання? Наскільки потужна сітка вербування до організації?

Сітка на те і сітка. Деякі проповідники можуть і в Європі сидіти, спілкуватися в Тelegram та інших каналах, читати там свої проповіді. Спочатку ці проповіді можуть звучати без будь-яких закликів, просто, як розтлумачення їхнього віровчення. Потім йдеться про політичну позицію, і так поступово люди втягуються. Згодом з людьми починають вже приватно спілкуватися, і так поступово відбувається вербування. Звісно, у них є більші бази, насамперед, в Афганістані. Що таке Хорасан? Це – стара назва Східного Ірану, більшої частини Афганістану і Таджикистану. Вони опираються зараз саме на сунітів-таджиків, оскільки нині їх багато живе на півночі Афганістану і в самому Таджикистані. Тоді як Талібан більше опирається на пуштунів, успіх Хорасан тримається саме на таджиках. Вони зараз ведуть велику боротьбу проти Талібану та їхнього уряду. Не минає й тижня без вибухів на ринках, базарах, біля державних органів. І це зараз головна загроза для стабільності Афганістану.

Росію попереджали про ймовірність теракту. Тож виходить, що всі, окрім Росії, зосереджені на цих загрозах?

Думаю, що ми ще не все знаємо. Можливо люди, яких заарештували, і не такі прості. Є багато версій. Крім ІДІЛ міг хтось іще стояти за цим терактом – скористатися цією франшизою або включитися в допомогу  в конкретному місці і часі. Це могла бути і якась група ФСБ чи ГРУ. Є версія, що і Патрушев міг за цим стояти, щоб за рахунок цієї кризи ще більше посилити свої позиції. Адже після теракту він знову частіше почав з’являтися з різними заявами тощо. Я сумніваюся, що Путін знав, як все було нагорі скоординовано, адже він 19 годин чекав, поки виступити і, зрештою, це була якась беззуба відповідь. Якби вони все це самі організовували, думаю, одразу за 2-3 години були б і докази, і якісь підготовлені заяви. Очевидно, що для них це теж стало несподіванкою. Але були попередження, і напевно частина силових структур Росії про це знала. І можливо, з тих чи інших міркувань, закрила на це очі.