Промінь рекомендує: Alexjazz і Колос з треком "Не збагнув"

Промінь рекомендує: Alexjazz і Колос з треком "Не збагнув"

Сьогодні в проєкті "Промінь рекомендує" колаборація двох відомих на українській сцені артистів – пісня Alexjazz і Сергія Мартинюка (тобто Колоса) "Не збагнув". 

Alexjazz (справжнє ім’я Олексій Кириченко) – український хіп-хоп артист і автор пісень, який працює в стилі "джаз-хоп": це такий собі "інтелігентний грув, тексти про тепле, чисте та глибоке", як він сам це описує. Алекс почав лупати цю скалу вже давно. Свій перший реп-текст він написав у 2006 році і з того часу випустив кілька десятків синглів, декілька повноформатних альбомів (частину матеріалу – на польських лейблах) і записав безліч колаборацій з різними артистами – від The Cancel і Настя Зникає до Сашка Положинського та Ірини Швайдак. 

В свою чергу, Колоса ви знаєте як фронтмена гурту "Фіолет", письменника і поета, активіста і засновника фестиваля "Бандерштат". З цього року Сергій – в лавах ЗСУ.

За основу пісні "Не збагнув" взято вірші Василя Стуса, один з яких був написаний в концтаборі, дивом потрапив на волю через листи до дружини та був виданий вже після смерті поета. Важко уявити, яка кількість творів була знищена совєтскім режимом (і скільки геніальних текстів так і не написано).

 

Це не перше прочитання Alexjazz творів українських поетів, зокрема раніше були випущені дві роботи на вірші поетів доби Розстріляного відродження Михайля Семенка та Михайла Драй-Хмари, а також на вірш Володимира Сосюри. "Не збагнув" – свого роду експеримент для Alexjazz: раніше йому не була притаманна така "важка" і навіть агресивна форма подачі.

 

Про те, як склалась співпраця репера і рокера, що привніс у пісню Колос і чи варто осучаснювати класичні твори в режимі конвеєра, музиканти розповіли Анні Заклецькій та Денису Денисенку в ефірі Радіо Промінь. 

 

Фото надане артистами

Якщо буде внутрішня потреба записати пісню на той чи на інший твір – зробимо. Але робити задля того, щоб щось робилося – в цьому немає сенсу. Не хочеться ставити це на конвеєр

Привіт, друзі! Ми давно знайомі з вами обома. А скажіть, ви між собою давно знайомі? Як ви одне одного знайшли? Можливо, ця співпраця назрівала вже давно і лише зараз щось спонукало її реалізувати?

Alexjazz: Насправді, ми давно знайомі з Сергієм – напевно, років з 10. І у нас вже є одна спільна композиція – "Гедонізм".

Як проходив процес творення пісні "Не збагнув"?

Alexjazz: Я коли написав цю пісню, вона звучала дещо по-іншому. І ми з нашим музичним продюсером вирішили дещо поекспериментувати і додати трохи рокового звучання. Але я не можу співати так динамічно й потужно, тому одразу подумав про Сергія, якому теоретично могла би сподобатись пісня. І запропонував йому співпрацю.  

Колос: Мені дуже приємно спостерігати за тим, як розвивається Олексій музично. Зокрема жанрово: від джаз-хопу до пост-панку і альтернативного року. А ця пісня взагалі для мене – окрім того, що це Василь Стус, якого завжди дуже щемко й відповідально співати, ця пісня жанрово це й прямо якийсь поцілунок з 2000-х для мене. Це музика, на якій я виріс, і мені було дуже кайфово саме в такій формі, в такій площині це реалізувати. 

Та і щодо запису – мені взагалі подобаються такі інді-історії в домашній студії, як у Олексія. Я обожнюю всі ці штуки. Це все про класну творчу синергію – нештучну, на мій погляд. І я радий, що пісня сталася. Я радий, що встиг її ще до мобілізації записати з Олексієм. І нарешті вона вийшла і є можливість поділитися нею зі слухачами. 

Пригадуємо, що рівно рік тому ми розмовляли з тобою щодо нового на той час проєкту "Кодло" – він живий? Може, ви і там плануєте зробити щось подібне – менш (або більш) філософське?

Колос: Він напівживий, тому що більша половина групи в армії. Барабанник Андрій Дорош в "Азові", я в Збройних силах. Проєкт заморожено, але наприкінці листопада чи на початку грудня вийде мініальбом з новими піснями, які ми встигли зробити. 

Питання до обох: чи плануєте ви в подальшому розвити цю тандемну працю і популяризувати далі твори поетів Розстріляного відродження, шістдесятників? Бо співана поезія – це непростий жанр. Але Україна зараз в усіх контекстах – зокрема і національної безпеки – потребує того, щоби серйозна поезія лягала через музику у вуха молодих слухачів, яким значно легше приймати такий матеріал, ніж коли просто його читати. Чи ви помічали, наскільки зараз відчувається сплеск інтересу до поезії тих часів, причому покладеної на музику?

Alexjazz: Я загалом за любий двіж (сміється). Стосовно поезії: для мене важливо, щоби це не було чимось штучним. Мені хочеться проживати цю поезію і не робити з цього конвеєр. Тому якщо буде таке внутрішнє відчуття, що ти хочеш зробити пісню на той чи на інший твір – то так. Але робити задля того, щоб щось робилося – я не вбачаю в цьому сенс. 

Ти читаєш багато поетичних творів?

Alexjazz: Думаю, що так. І, в принципі, так само генерую багато демоверсій пісень. В мене є багато пісень, які ніколи не вийдуть, тому що я не відчуваю, що вони якісь прикольні, що з ним може щось гарне вийти. Це постійний процес. Головне – працювати, напрацьовувати матеріал і обирати з цього найкраще. 

Колос: Я погоджуюсь з Олексієм, це має природньо відбуватись. Мені далеко не все подобається з того, що зараз в сучасній українській музиці виходить на вірші класиків або сучасників. Дуже часто це тупа кон’юнктура – хай пробачать мені деякі колеги по сцені. А інколи навіть знущання над якимось класичними текстами. Але я не хочу на цьому акцентуватись. 

Я якраз відносно нещодавно згадав про наш альбом 2016 року з піснями на вірші Вінграновського, Стуса, Ліни Костенко. Зараз ця ідея повернулась – думаємо видати другу частину. Але вже на вірші поетів, які зараз перебувають (перебували) у війську: Макса Кривцова, Артура Дроня, Артема Полежаки тощо. Деякі вірші я вже собі підзібрав, які спізвучні зі мною. І хотілося б їх на музику покласти і видати "На вірші-2" з трошки іншим вже контекстом, більш релеватним до нинішніх днів. Але чи знайдеться на це час, ресурси й можливість?.. (сміється)

Дай, Боже, щоб знайшлись! Що ми ще маємо знати про пісню "Не збагнув" з того, що не сказали?

Alexjazz: Єдине, що я міг би ще додати – в якості обкладинки до цієї пісні ми використали картину художниці Надії Харт. Вона дала нам офіційний дозвіл. Вона працює над портретами видатних українських митців.

Фото надане артистами

Дякуємо вам за творчість, за позицію, і просимо звернутись до наших слухачів з тим, що у вас зараз на серці, на душі. 

Alexjazz: Копайте українську культуру, слухайте українські пісні, бо в нас дійсно дуже багато всього прекрасного.

Колос: Приєднуюсь до Олексія і хочу подякувати тим, хто вже це робить і закликати тих, хто ще цього не робить – поширювати українську мову, культуру якомога ширшим інструментарієм. Не соромтесь, знімаючи тіктоки чи рілзи, сторізи в інсті, використовувати цю пісню чи інші пісні, популяризуючи і класику, і взагалі актуальну українську культуру. Завдяки такій неагресивній популяризації українського ми вже за рік-два-три нарешті забудемось, що в наших чартах колись були російські артисти. Все це має значення: кожне сторіз, кожен рілз і кожен тікток, озвучені українськими піснями – це вклад у цю важливу справу.

Слухати трек Alexjazz і Колос "Не збагнув", як і багато інших прем’єр, можна в плейлисті "Промінь Рекомендує 2024" на Spotify.