Фото: Культурний десант
Виступаючи для простих американців, ми в тому числі боремося з наративами, які розповсюджуються російською пропагандою – що українці є невдячними і нам не потрібно допомагати, тому що все розкрадається і їхні податки йдуть в чиїсь приватні кишені
Миколаю, доброго здоров’я! Розкажи, як відбувався цей тур? 170 концертів – це вражаюча кількість!
Тур пройшов дуже ефективно. Поставлені задачі були виконані – навіть більш ніж.
Як сприймала наших музикантів американська публіка?
Дуже добре сприймала. Цього разу ми обрали для роботи республіканські штати. В першій частині туру були штати "Іржавого поясу": Індіана, Ілінойс, Огайо. Це Північний Схід, де раніше були великі виробництва, які потім збанкрутували. А на другу частину ми обрали "Біблійний пояс" – Південь і Південний Захід США. Було зіграно 176 концертів за 62 дні. Це більш ніж багато: це 3-4 концерти на день. І це без врахування переїздів, бо ми проїхали за цей час понад 17 тисяч миль.
В нас був дуже обмежений ресурс – нам потрібно було відпрацювати до виборів. Достукатись до авдиторії, з якою на стратегічному рівні роботи не відбувалося – республіканської авдиторії. І зараз по результатах виборів Президента США можна зробити висновок, що ми правильно обрали авдиторію і заклали правильний фундамент на співпрацю в подальшому.
І це були нетипові концерти, тому що більша частина з них проходила в місцях, не передбачених для концертів: ветеранських організаціях (для ветеранів починаючи з Другої світової війни до ветеранів В’єтнаму, Кореї і так далі), будинках літніх людей. Це та авдиторія, працюючи з якою ми викликаємо повагу більшості республіканського населення. Також церкви, університети, школи, поліцейські дільниці, пожежні депо. На першому місці у нас було сказати "Дякую" за підтримку американському народу. Тому що ми розуміємо, що ця підтримка є надважливою. Без неї ми навряд чи впораємося. Тому, працюючи з простим народом, ми в тому числі боремося з наративами, які розповсюджуються російською пропагандою – що ми є невдячними, що українці – користувачі, в Україні корупція, все розкрадається і всі податки американців йдуть по особистих кишенях. Це не так. І в тому числі в процесі концертів відбувалось спілкування, ми розбивали міфи російської пропаганди.
Ми не загадуємо на майбутнє, ми просто оперативно реагуємо на події. Ми знайшли формат, у якому можемо швидко зорганізуватися, швидко приїхати і закрити потребу
За це окрема величезна подяка тобі і всім учасникам цієї подорожі. Відомий рок-гурт Metallica опублікував в своєму інстаграмі відео українського військового – це був Тарас Столяр, заслужений артист України і розвідник 112-ї ОБр ТРО, який виконував їхній хіт "Nothing Else Matters" на 62-струнній бандурі. І у цьому дописі гурт зізнався, що музиканти буквально нещодавно дізналися про Культурні Сили від лідера гурту Джеймса Хетфілда. Які в тебе враження від цього?
Це не звалилось із неба, для нас це було півроку активної роботи. Це лише перший з череди дуже цікавих здобутків цієї поїздки. Але ми робимо все поступово, для того щоб не перенаситити емоціями глядача. Виступ із ще одним світовим вагомим артистом також скоро буде оприлюднений.
Ми звернули увагу, що Metallica написали про "Культурні Сили". Культурний Десант і Культурні Сили – це те ж саме?
Це одна структура. Культурні Сили – це більш глобальна платформа, яка включає в себе, зокрема, і наші цивільні проєкти, й додаткові культурні проєкти, і колаборації по створенню контенту з різними і організаціями і військовими. А Культурний Десант – це назва наших мобільних груп, які безпосередньо працюють вздовж всієї лінії фронту. Культурний десант – тому що висадились, відрацювали і поїхали далі. Культурні Сили – це загальна назва наших можливостей. Culturаl Forces – так це звучить на зовнішній ринок. З інглійської "Speciаl forces" – це підрозділ спеціального призначення. Тому по факту і Десант, і Сили вміщуються в слово "forces".
Нещодавно ми говорили з Олександром Ремезом – керівником одного з напрямків Культурного Десанту, – коли презентували його нову пісню "Як ти там, Харків?". І він розказував, що він би й сам як фанат рокабілі залюбки поїхав би до Штатів, але водночас радий, що цю місію разом з вами наразі виконував Саша Буль…
Саша Буль – найкрутіший чувак ever! І навіть ті, хто слухав його пісню "Посадка" і слідкує за його творчістю, на одну соту не уявляє глибину цього, я б сказав, епічного культурного діяча. І особливо, у співпраці зі Сполученими Штатами – через свою заглибленість в культуру кантрі.
З огляду на те, що календарний рік добігає кінця, чи плануються вами ще якісь значні культурно-дипломатичні події за кордоном найближчим часом?
Ми не загадуємо, ми оперативно реагуємо на події. Ми знайшли формат, у якому можемо швидко зорганізуватися, швидко приїхати і закрити потребу. Наприклад, зараз проходитимуть дострокові вибори в Німеччині. І нам дуже важливо донести до правої авдиторії думку про спільні цінності. Тому що, на жаль, цей момент у нас був пропущений і росія підхопила цю авдиторію і почала розказувати проти чого вони – але не казали за що вони.
Насправді, і з точки зору цінностей, і за своїм світоглядом ми значно ближче правій європейській авдиторії, ніж росіяни. І це потрібно розжовувати і доносити. Тому, можливо, зараз оперативно потрібно зібратися і відправити туди групу, відпрацювати декілька важливих заходів – в першу чергу, заходів для соціальних груп. Починаючи від держслужбовців, журналістів і військових, які потенційно можуть бути нашою підтримкою.
Дякуємо принагідно за вашу працю і будемо раді почути про ваші нові проєкти!