Фото надані артисткою
Всі знають, як добре жити по-норвезьки – про той самий "хюгге". Нам потрібно випустити щось на кшталт "як добре жити по-гуцульськи". Тому що в нас так само є така штука як "бути в моменті" – "набуватися" по гуцульськи
Привіт, Ірино! Раді тебе чути!
Привіт, слава Ісу! Рада бути на Радіо Промінь! Почула від вас про свої 20 пісень – я їх навіть до цього не рахувала! Дякую, що зробили це за мене (сміється).
Розкажи про твою "Колискову". Ти її писала з власного досвіду? Чи в твоєму оточенні багато молодих батьків і є запит на дитячу тему?
Я сама з батьків! Власне, це колискова, яку я співала своєму малому, коли він народився. Це реально та пісенька, яку я наспівувала йому, щоб він спав. Тоді першою вийшла пісня "Груба" – це на нашому діалекті означає "вагітна", ніякого бодішеймінгу (сміється), – а потім народився малий і я йому співала "не кричи, не кричи, не кричи". Так що ця пісня насправді друга в моєму доробку, але вийшла лише зараз. Певно, що вже пройшло чотири роки і в мене немає тих безсонних ноей (сміється).
Не зарікайся, дним малим справа може не обмежитись!
Ой, ну тоді ця пісня ще може мені пригодитися, справді! (сміється).
В одному з інтерв’ю ти згадувала, що надихаєшся філософією Гуцульщини. Чим вона така цікава, в чому її особливість?
Філософія – це така неосяжна штука… Наприклад, всі знають, як добре жити по-норвезьки – про той самий "хюгге". Нам потрібно випустити щось на кшталт "як добре жити по-гуцульськи". Тому що в нас так само є така штука як "бути в моменті" – "набуватися" по гуцульськи. Набутися від всього, що навколо відбувається, набутися з людьми – в цьому місці в цей час зібрати всіх докупи. Взагалі, є дуже багато висловів, я їх часто в піснях використовую. На кшталт "Якщо хочеш – перехочеш, а кортить – то най Бог простить". Або "Йой, нагрішим, аби було в чим каятись" (це рядок з моєї нової пісні, яка ще не вийшла). Ну і взагалі, такий девіз по життю в гуцулів, і я так само люблю це казати: "Раз жиєм!".
Тобі часто закидають, що не розуміють нічого з того, що ти співаєш. Як ти реагуєш на це?
Це вони дали мені поштовх (сміється). FIЇNKA взагалі існує завдяки цим коментам. Якби вони мені цього не писали, я би й не задумалась, що треба популяризувати гуцульську культуру, показувати що гуцули не існують в вакуумі, що в нас є свій діалект, свої філософія і гумор. Є просто копиця всього що зберіглося, що має цінність. А люди не викупають, що це можливість почути, як існувала українська мова колись. Тобто, діалект – це збережена прадавня мова, яку нам винищили. І зараз, доречі, в правописі з’явилось дуже багато слів – наприклад, "шоле", "незалежносте", "радосте". У гуцулів вони були завжди. Коли я співала їх ще до цих змін, мені говорили: "Що це за неграмотність?". Але тепер це офіційний правопис.
Тому – хто має трошки більше розуму, той цікавиться. А хто не має, той хейтить в соцмережах.
Нещодавно в тебе відбувся перший сольний концерт у Києві в рамках туру на підтримки платівки "Гуцулія рулит". Де тебе ще можна буде побачити найближчим часом?
8 грудня приходьте на концерт у Луцьку. То вже буде завершальний концерт цієї програми, це останній шанс почути "Гуцулія рулит". Але! 16, 23 і 24 січня 2025 року ми виступатимемо у Чернівцях, Франківську і Львові. Вперше з живим бендом готуємо програму. Там можна буде почути і цимбалет, і скрепочки, і послемитись по-гуцульськи (сміється).
Дякуємо тобі за розмову і наостанок просимо звернутись до наших слухачів із тим, що тебе зараз на серці.
Дорогі, золоті слухачі Радіо Промінь! Ото зараз їду до Львову, бачу затори на дорогах і тішуся, що життє іде, ми се набуваємо попри все, що в нас відбувається. А зараз ви ще послухаєте мою "Колискову", яку я хочу присвятити всім новоспеченим батькам – і нагадати вам, зозульки, що се так не буде завжди, але це будуть кращі спогади вашого життя. Так шо набувайтесє з того, що маєте. Як я вже казала: "Раз жиєм!".
Слухати трек "Колискова" FIЇNKA, як і багато інших прем’єр, можна в плейлисті "Промінь Рекомендує 2024" на Spotify.