Фотоколаж із відкритих джерел
Передбачається введення дитячих антибіотиків
Що це за програма "Доступні ліки" і хто має право нею користуватися?
Національна служба здоров'я України – державна організація, яка забезпечує прозоре і ефективне фінансування медичних послуг. Ми закуповуємо в межах Програми медичних гарантій перелік медичних послуг, які держава гарантує людям безоплатно. Програма медичних гарантій затверджується щороку. В неї входять всі послуги, які закуповує держава і, зокрема, один із напрямків Програми медичної гарантії є програма реімбурсації "Доступні ліки", яка була запущена 2019 року при старті медичної реформи із запуску сімейної медицини, коли пацієнти могли обирати свого сімейного лікаря. У 2019 році Програма медичних гарантій розширилась на додаткову програму реімбурсації. І одні з перших напрямків по цій програмі були ліки, які пацієнтам держава гарантує безоплатно або з частковою оплатою. Тобто сімейний лікар виписує пацієнту електронний рецепт на ті чи інші ліки. Пацієнт звертається з цим рецептом в будь-яку аптеку, яка працює з Національною службою здоров'я України і пацієнт уже безпосередньо отримує в аптеці ліки або повністю безкоштовно за електронним рецептом, або з частковою доплатою. На сьогодні в програму реімбурсації входять багато напрямків: це і серцево-судинні захворювання, і препарати від бронхіальної астми, ліки від діабету другого типу, інсуліни, ліки від психічних розладів і тест-смужки. І щороку напрям програми реімбурсації постійно розширюється і все більше і більше препаратів торгових назв пацієнтам доступні саме або повністю на безоплатній основі за електронним рецептом, або з частковою доплатою (держава, наприклад, покриває 80% вартості, а пацієнт доплачує 20%). І така доплата може бути в різних препаратах, в різному співвідношенні. Але більшість препаратів абсолютно для пацієнта є безкоштовними.
Що передбачено на наступний рік у "Доступних ліках"?
В 2025 році планується суттєве розширення програми "Доступні ліки". Взагалі в бюджеті за Програмою медичних гарантій в напрямку реімбурсації виділено 6 млрд грн на фінансування цієї програми і планується розширення препаратів як серцево-судинних захворювань, так і препаратів, які вперше ввійдуть у програму реімбурсації. Наприклад, зараз передбачається також введення вперше в програму реімбурсації препаратів, зокрема, дитячих антибіотиків. І взагалі додавання саме цих препаратів є важливим кроком на сьогодні, тому що ці препарати дуже часто потрібні саме для лікування бактеріальних інфекцій дітей і особливо зараз, коли багато сімей в Україні перебувають в певному скрутному фінансовому становищі. Це є для українців можливість отримати такі ліки повністю безоплатно або з невеликою доплатою. Тобто ця програма слугує підвищенню доступності пацієнтів до ліків на безоплатній основі, причому не навантажуючи їх сімейний бюджет додатковими витратами.
Дитячі антибіотики тільки за призначенням сімейного лікаря?
Правильно. Програма реінбурсації працює виключно за призначенням лікаря. Є в цій програмі багато різних напрямків, наприклад, серцево-судинні, або, наприклад, ми зараз говоримо про розширення потенційне на антибіотики для дітей. І це передбачається, що спершу пацієнт, який має відповідні захворювання, йому лікар при зверненні, при консультації для лікування створює електронний рецепт. Тобто робить відповідні медичні призначення. І саме за цим електронним рецептом пацієнт уже звертається в аптеку і в подальшому електронний рецепт є підставою аптеці відпустити ці ліки безоплатно. Тобто самозвернення в даному випадку за програмою неможливе. І це виключно ми говоримо про ті препарати, які саме лікар призначає для лікування тих чи інших захворювань.
У 2025 році бюджет Програми медичних гарантій є рекордний і найбільший в порівнянні з попередніми роками
В державному бюджеті на 2025 рік саме на Програму медичних гарантій передбачено 175,5 млрд грн. Наскільки ця сума змінилася, якщо порівнювати із поточним 2024 роком? Чи достатньо буде цих коштів? Що передбачено на ці кошти?
У 2025 році бюджет Програми медичних гарантій є рекордний, він є найбільший в порівнянні з попередніми роками. Якщо порівняти бюджет 2025 року з 2024, то у нас передбачено зростання видатків на 16,7 млрд грн. І загалом у 2024 році фінансування Програми медичних гарантій сягало 159 млрд грн. А у 2025 передбачено уже понад 175 млрд грн. І це є рекордна сума. І це насправді дуже важливо на сьогодні, що бюджет зростає. Завдяки підтримці наших міжнародних партнерів бюджет Програми медичних гарантій зростає і уряд працює над тим, щоби розширювати перелік послуг, які є в Програмі медичних гарантій. І ці кошти, зокрема, які передбачено на 2025 рік, перш за все будуть спрямовуватися на покриття основних напрямків медичної допомоги, які входять в Програму медичних гарантій і які на сьогодні є пріоритетними.
Лікування інфарктів та інсультів, медична реабілітація, послуги з ментального здоров'я, допомога новонародженим в складних неонатальних випадках і медична допомога при пологах
А які це базові послуги, які гарантує держава?
Держава за Програмою медичних гарантій більшість послуг, які є базовими, гарантує. Але якщо говорити саме про пріоритетні послуги, які держава окремо виділяє, як послуги з високим пріоритетом, то це лікування інфарктів та інсультів, це медична реабілітація, яка особливо актуальна зараз в умовах війни. Це послуги з ментального здоров'я, це допомога новонародженим в складних неонатальних випадках і, звісно, медична допомога при пологах. Це от основні пріоритети, які фінансуються за Програмою медичних гарантій навіть з підвищеним тарифом.
Давайте проілюструємо на прикладі інсульту, за що пацієнт має заплатити, а що йому нададуть безплатно згідно із Програмою медичних гарантій?
Ті послуги, які передбачені Програмою медичних гарантій, вони для пацієнта є повністю і абсолютно на безоплатній основі. Тобто пацієнт за них доплачувати не повинен. Чому не повинен? Тому що держава уже у вигляді Національної служби здоров'я України профінансувала ці послуги, заплатила за надання цих послуг в конкретній лікарні. Ми, як НСЗУ, укладаємо договори з лікарнями, закуповуємо послуги. І коли, наприклад, лікарня лікує пацієнта з інсультом, то повністю всю вартість лікування цього інсульту, все входить в пакет послуг. Інсульт, нагадаю, пріоритетний пакет послуг, він фінансується за підвищеним тарифом. В тарифи входить повністю і консультування, і діагностика, і перебування пацієнта в стаціонарі, і ліки, і всі необхідні обстеження, зокрема КТ, МРТ. Якщо це все потрібно провести в інсульті, то теж гарантовано державою. І більше того, заклади зобов'язані ці послуги надати на безоплатній основі, тому що якщо у них немає можливості їх надати або вони їх не надають, ми в них не закуповуємо такі послуги. І загалом, якщо взяти будь-який пакет медичних послуг, який є в Програмі медичних гарантій. У нас на сайті Національної служби здоров'я України є детальні специфікації, перелік і обсяг гарантованих безкоштовних послуг. І там якраз перелічено, які аналізи, які обстеження, що саме входить і що лікарня зобов'язана безоплатно надати пацієнту за тим чи іншим напрямком медичної допомоги саме безоплатно.
Виписують не рецепт на конкретний препарат, на конкретну торгову назву, а на діючу речовину
Чому доступні тільки дешеві, непопулярні ліки, а немає, наприклад, імпортних?
Якщо говорити про програму реінбурсації, то там понад 300 різних найменувань і торгових назв, які сюди входять. І постійно протягом року якісь препарати включаються. Взагалі всі препарати, які входять в Програму медичних гарантій, є якісними, тому що це один із критеріїв. І це якраз ліки всі, які є з доведеною ефективністю. Фуфломіцини в Програму медичних гарантій в реімбурсацію не входять. На жаль, дуже часто буває, що є певні лікарі, які можуть говорити, що ці препарати неякісні, от вам треба інші препарати… Але якщо подивитися на склад і саме діючу речовину тої чи іншої торгової марки, то вони фактично повністю ідентичні і дуже часто це питання лише маркетингу. Імпортні теж є в цій програмі. Тут потрібно розуміти, що дуже багато є торгових назв, які, в принципі, покривають всі ці основні захворювання. І ще, до речі, важливий момент, коли виписують ліки за програмою реінбурсації, то виписують не рецепт на конкретний препарат, на конкретну торгову назву, а на діючу речовину. І пацієнт, коли приходить уже в аптеку з електронним рецептом на ту чи іншу діючу речовину, він в аптеці може обрати для себе декілька варіантів того препарату, який він хоче обрати. І є повністю безоплатні, наприклад, за цими препаратами. А є ті, які, наприклад, як пацієнт вважає, більш якісні, але з доплатою частковою. Тобто тут в пацієнта вже є певний вибір: або обрати повністю безоплатні, які держава на 100% покриває, або з частковою доплатою, які, наприклад, за співоплату з пацієнтом будуть.
Хотілося би ще поговорити про кошти, які НСЗУ сплачує закладам охорони здоров'я в Україні. Чи здійснюється моніторинг, наскільки ефективно вони ці кошти витрачають, чи, можливо, є якісь проблемні заклади або проблемні регіони.
НСЗУ оперує великими коштами. В нас в рік бюджет Програми медичних гарантій на 2025 понад 175 млрд грн. Моніторинг і контроль використання коштів – важлива складова взагалі діяльності Національної служби здоров'я України. Ми приділяємо особливу увагу саме цьому напрямку. І, в принципі, контроль використання коштів є основою довіри взагалі до системи охорони здоров'я. І в нас, в НСЗУ, працює декілька рівнів моніторингу. Є автоматичний моніторинг, який базується на основі даних електронної системи охорони здоров'я, який включає інформацію про всі ці закодовані діагнози, втручання, інтервенції, рецепти, направлення, які виносять надавачі медичних послуг в електронну систему охорони здоров'я, коли надають пацієнтам ті чи інші медичні послуги. І на основі цих даних ми розраховуємо десятки різних індикаторів, які складають ризикоорієнтовану систему. І на основі сукупності цих ризиків, які ми закладаємо, ми можемо автоматично відслідковувати і порівнювати діяльність всіх надавачів медичних послуг, які працюють за Програмою медичних гарантій. І коли ми бачимо, що спрацьовують певні ризики – а ризики там зовсім різні, зокрема, до речі, один з ризиків – це скарги пацієнтів. НСЗУ приділяє особливу увагу саме розгляду і аналізу всіх скарг, які надходять, а скарги бувають різні. Дуже часто ми отримуємо скаргу про те, що лікарня вимагає кошти в пацієнта за ті послуги, які мають бути безоплатні. І ми кожну скаргу детально переглядаємо, розглядаємо і дуже часто буває, що за результатами розгляду конкретної скарги від пацієнта, заклад визнає свою провину, свій недолік і повністю повертає ті кошти пацієнту, які взяв неправомірно в нього.
Як оформити скаргу?
Скаргу можна подати або на гарячу лінію 16-77, або на сайті НСЗУ є коротка форма звернення для громадян.