Шуляк: "Пріоритет №1 – наші Сили оборони і безпеки"

Шуляк: "Пріоритет №1 – наші Сили оборони і безпеки"

Державний бюджет 25-го року дуже схожий на цьогорічний, в якому пріоритет №1 для фінансування – це наші Сили оборони і безпеки. На цьому акцентувала голова комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голови партії "Слуга народу" Олена Шуляк. Другим пріоритетом, як зауважила депутатка в інтерв'ю Українському Радіо, залишаються соціальні видатки. "Всі соціальні виплати будуть збережені і пенсії проіндексовані", – запевняє Шуляк. Крім того, в кошторис закладено відповідний ресурс на розвиток ветеранських спільнот, і є сподівання на ухвалення закону про ветеранське підприємництво. "Нарешті на рівні законодавства буде чітко визначено, що є ветеранське підприємництво, хто зможе скористатися такими пільгами", – додала Олена Шуляк. 

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстратичне з відкритих джерел

Пріоритет №1

Президент підписав держбюджет на 2025 рік і закон про рекордне підвищення податків. Яка ваша загальна оцінка перспектив цих документів, на скільки місяців вистачить бюджету та чи витримають бізнес і населення нові податки?

Будемо сподіватись, що тих коштів, які закладені в бюджеті, вистачить на всі ці програми, які заплановані безпосередньо для реалізації. Я нагадаю, що державний бюджет 25-го року дуже схожий на бюджет 2024 року. І пріоритет №1 для фінансування – це наші Сили оборони і безпеки. Нагадаю, що для того, щоб фінансувати всі витрати, які пов'язані з нашим військом, майже не застосовуються кошти наших міжнародних партнерів. Для цього максимально застосовуються всі податки, які сплачує український бізнес. Тому на сьогодні надзвичайна подяка всьому українському бізнесу, який створює робочі місця тут в Україні, розвивається, максимально сплачує податки і всі ці податки ми використовуємо для того, щоб підтримувати обороноздатність всієї держави. 

Щодо закону про підвищення податків. Ви говорите, що це рекордне підвищення. Я думаю, що ні, тому що якщо подивитись на податки, які сплачуються в країнах Євросоюзу, то Україна тут точно не є на першому місці. Але на сьогодні, коли в нас єдине завдання – це наша Перемога, всі наші дії спрямовані на те, щоб така перемога відбулася. Тому не популярний крок. Він може не подобатись бізнесу, він може не подобатись і нашим працівникам, тому що там є певне підвищення військового збору, але я не знаю іншої альтернативи, яким чином воюючій країні підтримувати її оборону.

Повертаючись до бюджету. Бюджет на 25-й рік, як і 24-го року, на другому місці – це соціальні видатки. В 25-му році передбачена і відповідна індексація в березні пенсій, яка проводилася і в 24-му, і в 23-му, і в 22-му роках. Незважаючи на те, що повномасштабне вторгнення, соціальні виплати і наші пенсіонери залишаються, і це абсолютно правильно, у фокусі уваги українського уряду. Тому всі соціальні виплати будуть збережені і пенсії проіндексовані. Це також дуже важливо. В цьому році держава також планує використовувати відповідні кошти і на підтримання всіх державних політик, які пов'язані з розвитком наших ветеранських спільнот. Ми відходимо від того, що ветеранська політика – це не просто якась соціальна підтримка, а це повноправна політика держави, яким чином інтегрувати ветеранські спільноти, як їм допомагати на рівні різних економічних програм і підтримки ветеранського підприємництва, яким чином допомагати родинам. І це також дуже правильно, тому що є відповідні розрахунки, які говорять про те, що коли буде наша перемога, після закінчення війни, як мінімум 5 млн людей – це будуть ветерани і члени ветеранських родин. Тому дуже добре, що вже зараз і в державному бюджеті на 25-й рік йдуть відповідні процеси, які пов'язані з розвитком саме ветеранських спільнот. 

Олена Шуляк і Тетяна Малишева у студії Українського Радіо 

Ветеранське підприємництво і безбар'єрність

29 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про ветеранське підприємництво, який пропонує створити спеціальні умови для ветеранів, допомогти їм інтегруватися в підприємницьке середовище та забезпечити стійку фінансову підтримку. Чим саме він має допомогти? 

Нарешті Верховна Рада це зробила, тому що перші обговорення розпочиналися ще в 22-му році. Я пам'ятаю, з пані Юлією Лапутіною ми говорили про необхідність ухвалення відповідного закону і були певні напрацювання. І нарешті Верховна Рада в першому читанні ухвалила цей документ. Сподіваюсь, що до другого читання він не буде на розгляді в комітетах тривалий термін, а буде швидко рухатись після обговорень до сесійної зали. Нарешті на рівні законодавства буде чітко визначено, що є ветеранське підприємництво, хто зможе скористатися такими пільгами. Це будуть і ветерани, які самозайняті, це будуть і ФОПи, які засновані ветеранами, це будуть і юридичні особи, які створені або ветеранами або членами їхніх сімей, якщо в статутному капіталі більше 60%. І саме для таких суб'єктів господарювання буде застосовуватись державна підтримка. Цю державну підтримку можна буде розділити на декілька таких аспектів. Це буде фінансова, консультативна та інформаційна підтримка. І звичайно, просвітницька, тому що, якщо ми говоримо про створення середовища для розвитку ветеранського підприємництва, то я б його розглядала в 3-х аспектах. Перш за все, потрібно змінювати відповідне законодавство, відповідну регуляторну базу. Наприклад, той же доступ до фінансів, до грантів відповідних, до фінансування був набагато простіший для ветеранської спільноти. Це припинення і різних бар'єрів, які пов'язані взагалі із здійсненням підприємницької діяльності і для ветеранів зокрема. Звичайно, це й фізична інфраструктура. На жаль, ми сьогодні багато говоримо про безбар'єрність, про інклюзію. В нас проводяться дуже багато різних конференції, є відповідна стратегія. Величезна подяка і офісу Першої Леді, і спеціальним уповноваженим представникам, хто займається саме питаннями безбарєрності. Тому що на законодавчому рівні і на рівні складання відповідних стратегій і планів зроблено дуже багато, але є ще таке питання, як безпосередньо сама фізична ця інфраструктура. Бо ми виходимо з тих конференцій, які проводяться, спускаємось у метро, заходимо до різних органів влади і бачимо, що над інфраструктурою ще потрібно працювати. Навіть не всі ЦНАПи сьогодні у нас мають відповідну інфраструктуру, яка стосується якраз принципів безбарєрності. Тому, якщо ми говоримо і про ветеранське підприємництво, то в тому числі потрібно працювати безпосередньо над інфраструктурою в фізичному її розумінні. Третій пункт – це питання, яке пов'язане з перекваліфікацією, з людським капіталом, з новими кадрами, яких потрібно буде долучати, які будуть працювати саме на тих підприємствах, які будуть створюватись ветеранськими спільнотами. 

"Громади будуть боротися за те, щоб ветеранський бізнес розвивався в них"

Які це будуть програми і хто буде реалізовувати? 

Програми будуть державного рівня і ми сьогодні бачимо різні програми, які працюють. Це і програма єПідтримки, і програма єРобота, і програма "5-7-9" для всіх інших бізнесів. І всі ці програми будуть максимально адаптовані під ветеранські спільноти. Звичайно, це будуть програми регіонального рівня, де на рівні обласних бюджетів будуть закладатися відповідні кошти. І звичайно, це програми, які будуть безпосередньо стосуватися місцевого рівня. Тому що в громадах, де буде розвиватись ветеранське підприємництво, а це 5 млн ветеранів і членів їхніх родин, громади будуть боротися за те, щоб ветеранський бізнес розвивався в них. Бо ветеранська спільнота – це дуже креативні люди, які використовують різні інноваційні підходи для впровадження того чи іншого виду діяльності. Тому це все буде в плюс і в розвиток цієї громади. Програми будуть передбачені на всіх трьох рівнях і мені здається, це абсолютно правильно. І якщо ми будемо говорити про державну програму "5-7-9", яка працює для різних підприємств в Україні, то держава на центральному рівні компенсує відповідні відсотки, а обласні і місцеві програми також мають можливість компенсувати відсотки. І до речі, є підприємства, які за кредитами сплачують "нуль" саме за цією програмою, тому що йде компенсація на всіх трьох рівнях. І тут для підтримки ветеранського підприємства буде застосований також такий механізм.  

Останні новини
Про прем'єри в кінотеатрах та про топ-три новорічних фільмів від кінокритика Ігоря Кромфа
Про прем'єри в кінотеатрах та про топ-три новорічних фільмів від кінокритика Ігоря Кромфа
"На програму єВідновлення в рік потрібно щонайменше 12 млрд гривень" – Шуляк
"На програму єВідновлення в рік потрібно щонайменше 12 млрд гривень" – Шуляк
З кожної тисячі 50 гривень йтиме на потреби війська – Устенко про підвищення військового збору
З кожної тисячі 50 гривень йтиме на потреби війська – Устенко про підвищення військового збору
Пісня про важливу людину: Мія Рамарі презентувала сингл "Тато"
Пісня про важливу людину: Мія Рамарі презентувала сингл "Тато"
Від пожежі на Хрещатику до полумʼя повномасштабної війни: 2000-ні роки для Українського Радіо
Від пожежі на Хрещатику до полумʼя повномасштабної війни: 2000-ні роки для Українського Радіо
Новини по темі
"На програму єВідновлення в рік потрібно щонайменше 12 млрд гривень" – Шуляк
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"
"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник
Понад 200 тисяч українців вже перереєстрували свої авто онлайн – Павло Сорока про сервіси МВС
Храпчинський: "Основний пріоритет ворога – енергетика і виробничі потужності"