"Основним документом для призначення пенсії є трудова книжка". Пояснення адвокатки

"Основним документом для призначення пенсії є трудова книжка". Пояснення адвокатки

Основним документом для призначення пенсії в Україні є трудова книжка, акцентує адвокатка Лілія Лукацька. В інтерв'ю Українському Радіо вона розповіла про найбільш поширені складнощі, з якими нині стикаються українці при виході на заслужений відпочинок. При цьому зауважила, що останнім часом "узагалі неможливо призначити пенсію, якщо ти не отримаєш рішення суду". Водночас, каже юристка, із 2021 року в Україні діє принцип екстериторіальності. Тож звернутися за призначенням пенсії можна як за місцем проживання, так і в електронному вигляді через портал Пенсійного фонду або "Дію". Можна і поштою, хоча адвокатка не рекомендує це робити. 

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Ілюстративне фото: Суспільне 

Загальні правила і виплата пенсії в умовах воєнного стану

Нагадайте спершу загальні правила оформлення пенсії. Які є особливості, зокрема, під час війни, і які проблеми можуть виникати чи виникають? 

Хочу нагадати, що загальні умови для призначення пенсії у нас регулюються законом України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Саме цей закон визначає поняття страхового стажу, види пенсії, пенсійний вік, порядок призначення. Хочу звернути увагу, що найбільш поширеним серед громадян є пенсія за віком. Тобто, якщо особа досягла пенсійного віку, а це для чоловіків і жінок в Україні 60 років, то особа може звернутися з відповідною заявою до Пенсійного Фонду. Однак, хочу зауважити, що до 2028 року ми повинні мати стаж 35 років. Тому кожного року особа, яка хоче подати відповідну заяву про призначення їй пенсії і досягла 60-річного віку, повинна розуміти, що кожен рік добавляється по 12 місяців. Тобто, якщо в 2023 році – це був загальний страховий стаж 30 років, у 2024 році – це вже 31 рік, і в 2025 році – 32. Тобто, в 2028 році страховий стаж має бути 35 років. Лише маючи такий страховий стаж і пенсійний вік, особа має право звернутися з відповідною заявою до Пенсійного фонду. Вона подає цю заяву в будь-який час, але за загальним правилом і закон говорить про те, що вона може подати цю заяву не раніше місяця з виникнення права на призначення пенсії і настання відповідного пенсійного віку. Тобто, якщо їй наразі 60 років, то вона за місяць могла подати. І не пізніше 3-х місяців після настання права на призначення пенсії. 

2023 року в нас був ухвалений закон про виплату пенсії в умовах воєнного стану. Відповідно до цього закону були внесені зміни до Закону України про призначення та загальне обов'язкове державне пенсійне страхування, де чітко визначили, що особи, які перебувають на непідконтрольних Україні територіях, де ведуться бойові дії, а вони досягли пенсійного віку і не можуть своєчасно звернутися з відповідною заявою, бо немає органів пенсійного забезпечення, можуть подавати такі заяви, якщо вони виїхали з цих територій або протягом 3-х місяців з дня припинення воєнного стану. 

Тобто для них немає цього терміну – місяць "до" чи 3 місяці "після"? 

Якщо буде закон про припинення або скасування воєнного стану, то вони мають право протягом 3-х місяців подати відповідну заяву. Наприклад, зараз ще військові дії. Людині виповнилось 60 років сьогодні або рік чи два тому і вона не змогла своєчасно подати цю заяву. Відповідно, після припинення або скасування воєнного стану, протягом 3-х місяців вона може подати відповідну заяву. Якщо це пенсія за віком, то їй вона буде призначена з дня досягнення особою пенсійного віку, тобто 60 років. Тобто за весь період їй буде нарахована і виплачена пенсія.  Якщо вони змогли виїхати з непідконтрольної території і подати за місцем свого проживання цю заяву, то на них ці три місяці не розповсюджується. Подають вони будь-де, де будуть проживати на новому місці, але пенсія буде призначатися з того періоду, коли настав пенсійний вік. Тобто, якщо 60 років було рік назад, то з цього періоду на наступний день вже вони мають право отримувати пенсію. Тобто їм буде зроблено нарахування з того періоду. А вже коли закінчиться воєнний стан, то в особи є 3 місяці, щоб звернутися до Пенсійного фонду з відповідною заявою про призначення пенсії.

Якщо людина пропустила ці 3 місяці після свого 60-річчя і пізніше звернулася до Пенсійного фонду. Що тоді? 

Пенсія призначається з дня звернення. Тобто не з дня, коли у вас настав пенсійний вік, а з дня звернення. 

Із 2021 року діє екстериторіальність

Яким чином можна звернутися, якщо людина проживає за кордоном і вже має право на пенсію. Їй треба приїхати в Україну? 

Не обов'язково приїжджати в Україну. Із 2021 року є так звана екстериторіальність. Особа може звернутися або за місцем свого проживання, або за місцем реєстрації до органів Пенсійного фонду, або звернутися в електронному вигляді через портал Пенсійного фонду. треба зареєструватися, відкрити кабінет і подати відповідну заяву. Наразі можна звернутися через "Дію". Також закон передбачає, що можна подати і через пошту, але я би не рекомендувала це робити. Краще все-таки або звернутися безпосередньо, або через портал pfu.gov.ua

А чому не рекомендуєте поштою? Це пов'язано з можливістю втратити документи?

Поштою також можна. Але простіше зареєструватися на сайті Пенсійного фонду, подати заяву і ніяких проблем не виникає. Тут хочу звернути увагу, що особа, яка звертається до Пенсійного фонду, чітко повинна зазначити, з якою заявою вона звертається. Якщо ставиться питання про призначення пенсії, то зазначаєте, яку пенсію ви хочете, бо в нас існують декілька видів пенсії.

Які загалом у нас є види пенсії?

Основна – це пенсія за віком. Є пенсія по інвалідності, пенсія по втраті годувальника. Ще можуть бути пенсії за вислугу років, але вони призначаються за окремими законами.

"Пенсії призначаються непрацездатним членам сім'ї"

Зараз дуже актуальне питання – пенсія по втраті годувальника. Яким чином вона призначається, хто має право претендувати? 

Тут треба звертатися до норм Закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який чітко визначає, що у нас пенсії призначаються непрацездатним членам сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого відносять чоловіка або дружину, батька, матір, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли відповідного пенсійного віку, наприклад, 60 років. Це можуть бути діти до 18 років, або старші діти, якщо вони є особами з інвалідністю і інвалідність у них була ще до досягнення 18 років. Діти, які навчаються, мають право одержувати пенсію по втраті годувальника до завершення навчання, але не довше 23 років. Це діти-сироти до 23 років. Ще може бути чоловік і дружина, або батьки померлої особи, які, наприклад, доглядають дитину померлої особи. Вони можуть працювати, на них не розповсюджується правило бути непрацездатними, але вони повинні доглядати дитину померлої особи, якій ще не виповнилось 8-ми років. 

У  чому тут особливості, які умови отримання такої пенсії? Пенсіонерка чи пенсіонер, який ще працює, матиме право на пенсію по втраті годувальника? 

У нас непрацездатними також визнаються особи, які вже є пенсіонерами. Вони можуть отримувати свою пенсію. Справа в тому, що якихось виключних особливостей тут немає. Є загальне правило для призначення такої пенсії. Тобто, якщо ви маєте право на пенсію по втраті годувальника, то ви подаєте відповідну заяву, до заяви додаєте документи – це паспорт громадянина України або ID картка, ідентифікаційний номер, обов'язково подається свідоцтво про смерть або рішення суду про визнання особи померлою і навіть визнання особи безвісно відсутньою, тому що зараз такий стан. Рахунок надаєте, фото. І для того, щоб призначили вам пенсію по втраті годувальника, ви подаєте документи, які підтверджують ваше право на отримання цієї пенсії. А саме, що ви є членами родини померлої особи. Якщо ви дружина або чоловік, то ви подаєте свідоцтво про шлюб або документи, які підтверджують, що ви разом проживали. І документи, які підтверджують, що ви дійсно перебували на утриманні цієї особи. 

"Одна людина не може отримувати всю пенсію годувальника"

Тут важливо ще розуміти, що чоловік чи дружина, які були на утриманні годувальника, отримають не 100% пенсії тієї людини, яка померла, так? 

Якщо хочете отримати пенсію по втраті годувальника, то це не значить, що повністю пенсія померлого перейде до вас. Ні, там сплачується лише 50% пенсії за віком померлого. А якщо є декілька, наприклад, осіб, які мають право на призначення пенсії по втраті годувальника, це може бути і дружина, і діти, то може призначатися 100%, але на всіх членів сім'ї. Тобто, одна людина не може отримувати повністю всю пенсію годувальника. Якщо це лише або дитина, або жінка чи її чоловік, то вони будуть отримувати 50% від пенсії померлого годувальника. 

  Лілія Лукацька. Фото: legalaid.gov.ua

"Пенсійний фонд нікому ще не відмовляв у розрахунку пенсій"

Якщо особа звернулася за такою пенсією і потім зрозуміла, що це їй невигідно. Чи можна повернути все назад і перейти на свою попередню пенсію? 

Я взагалі би рекомендувала, перш ніж звертатися до органів Пенсійного фонду з будь-якою заявою, спочатку подати заяву про те, щоб вам порахували, скільки все ж таки у вас буде пенсія. Пенсійний фонд нікому ще не відмовляв у розрахунку таких пенсій і ви для себе визначитесь. Якщо ж ви розумієте, що пенсія годувальника була набагато вище, ніж ваша, то дійсно є сенс звертатися за отриманням такої пенсії і вам буде призначено, якщо будуть подані відповідні документи. 

Хочу звернути увагу також на документи, які надають особи для призначення пенсії. За життя годувальник мав прізвище з українською буквою "І". Перевірили ми документи, в свідоцтві про народження в його прізвищі українською була зазначена буква "И". Яким чином він отримав паспорт? Була, мабуть, допущена помилка. Всі документи в майбутньому – і паспорт, і посвідчення учасника ліквідації, і все інше були оформлені на прізвище з літерою "І". Діти народилися, діти мають прізвище з "І". І через 30 років дружина звертається, а їй відмовляють у зв'язку з тим, що в свідоцтві про шлюб, бо вона підтверджувала родині стосунки, зазначена буква "І" в прізвищі, а в свідоцтві про смерть, яке виписували на підставі свідоцтва про народження, в прізвищі зазначена "И". І їй відмовляють на цій підставі. Тобто доводьте факт, що ви дійсно та особа. Ми позов подали до суду, ще немає результату. Але з'явилась така думка, і ми поставили її перед Пенсійним фондом в цій же позовній заяві про те, що тоді виникає питання: а кому ви нараховували і виплачували пенсію? Особі, яка мала прізвище з "І", чи все ж таки особі, яка мала прізвище з "И"? 

Тепер тільки через суд треба це доводити?  

Так, тільки через суд. 

Виходить, що всі документи, правильність написання прізвищ і навіть імен треба перевіряти завчасно, так? 

Так. Взагалі, коли отримуєте документи, треба все перевіряти – ID-картку, паспорт громадянина України, свідоцтва про одруження, про смерть тощо. Тому що через деякий період все-таки виникнуть якісь питання. 

Якщо люди розлучилися, а потім знову почали жити разом і за документами вони не чоловік і дружина. Як в цій ситуації бути? 

У цій ситуації також треба звертатися до суду про встановлення факту утримання. Тому що є перелік осіб, які могли перебувати на утриманні і такий випадок в мене був. Дружина з чоловіком розійшлися, але продовжували разом проживати. Вона його доглядала, бо він хворів. І в судовому порядку був встановлений факт, що вона перебувала на його утриманні, їй призначили цю пенсію. 

Скільки часу це триває? 

У залежності, як буде завантажений суд. В принципі, з нашого боку були надані всі документи. Справи розглянули за одне судове засідання. Але було ще підготовче засідання.

З якого часу призначають пенсію по втраті годувальника, якщо вже є рішення суду? 

Пенсія за втратою годувальника в будь-якому призначається разі з дня, що настає за днем смерті годувальника – загальне правило за законом. 

"Наявність трудової книжки говорить про те, що ПФУ повинен призначати пенсію"

В якому випадку Пенсійний фонд може відмовити в нарахуванні пенсії? 

Справа в тому, що в нас наразі дуже багато випадків, коли Пенсійний фонд відмовляє. Є певний перелік документів, він зазначений і в законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і в Порядку призначення та перерахунку пенсії, який затверджений правлінням Пенсійного фонду, де чітко визначено, які документи людина повинна надати для того, щоб їй призначили пенсію. Повторююсь, це заява, ідентифікаційний номер, паспорт або ID карточка, і обов'язкова трудова книжка. Тобто наявність трудової книжки говорить про те, що Пенсійний фонд вже повинен призначати. І якщо дотримуватися того переліку, що зазначений в Порядку і в Законі, якщо людина ці документи надала, то Пенсійний фонд зобов'язаний призначити пенсію. Але, отримавши від людини трудову книжку або інший документ, Пенсійний фонд відкриває, рахує стаж і може або зарахувати частково, або взагалі не зарахувати людині страховий стаж у зв'язку з тим, що, наприклад, на титульній сторінці неправильно поставлена дата, або взагалі не поставлена, або різні український російський варіант написання прізвища. І в зв'язку з цим, відмовляють взагалі в призначенні. Тобто не зараховують повністю страховий стаж, який зазначений в трудовій книжці. 

"Останнім часом без рішення суду взагалі неможливо призначити пенсію"

Наскільки звернення до суду зараз ефективне, якщо Пенсійний фонд відмовив у призначенні пенсії? Суд частіше на боці кого? 

Це залежить від того, чи дійсно подані особою документи відповідають тим документам, які визначені Порядком призначення та перерахунку пенсії. Якщо дійсно особа дотримувалася їх правил, надала відповідні документи, то суди будуть на боці особи. І останнім часом, на мій погляд, взагалі неможливо призначити пенсію, якщо ти не отримаєш рішення суду. Незалежно від того, чи це буде адміністративна справа, коли ми скасовуємо рішення про відмову в призначенні пенсії, чи це буде цивільна справа, коли ми встановлюємо факт, як було в однієї жінки, коли написання російською і українською мовою не співпадали. Відмовили, звернулися до суду про встановлення факту, що дійсно трудова книжка належить саме цій особі. Тобто, це буде або цивільна справа, або адміністративна, в залежності з яким позовом ми звертаємося. 

"Загальне правило для призначення пенсії – подання трудової книжки"

Хочу уточнити стосовно пенсії внутрішньо переміщеним особам. Люди виїхали, але підприємства, на яких вони працювали, залишилися на непідконтрольних територіях і немає документів. Як встановити, відновити, куди звертатися і які шанси в такій ситуації? 

Загальне правило для призначення пенсії – це подання трудової книжки. Це єдиний документ наразі, який підтверджує наш трудовий стаж, скажемо так, бо страховий стаж трохи пізніше прийнятий. Так, дійсно, коли приїжджають з непідконтрольних територій, були вже випадки, коли людина втрачала трудову книжку, або надавала дублікат книжки тощо. Якщо немає трудової книжки, то відповідно до цього Порядку передбачено надання відповідних довідок з підприємств, з архівних установ. І ці довідки будуть підтвердженням відповідно страхового стажу. Я розумію, що деякі періоди людина може і не підтвердити. Такі випадки також були. Проте зібрати пакет документів для підтвердження людина все ж таки може. Але основним документом для призначення пенсії все ж таки є трудова книжка.