Обирай пісні. Визначай переможця

"Єдиний захист від поліомієліту — вакцина": експертка про те, чому важливо дотримуватися календаря щеплень

8.10.2021 р., 12:14

В Україні підтвердити випадок паралічу у півторарічної дитини з Рівненської області. Як повідомили у Міністерств охорони здоров’я України, хворобу викликав поліовірус. За інформацією, батьки свідомо відмовилися від щеплень від поліомієліту, які разом з дев’ятьма іншими вакцинами від захворювань внесені до календаря щеплень, через релігійні переконання. Українське радіо поспілкувалось із експерткою у сфері громадського здоров’я Оленою Лукашевич про те, чому важливо вчасно вакцинуватися та чи можуть українські діти розраховувати на колективний імунітет від хвороб, де щеплення — єдиний захист.

Програма:

"Поліомієліт, який викликається поліовірусом, — це гостре інфекційне вірусне захворювання. Воно може поширюватися від людини до людини через слину та випорожнення. Найчастіше в процесі передачі хвороби задіяні брудні руки, інфікована їжа або вода, тобто будь-що, що людина тягне до рота. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина, як діти, так і дорослі, проте найбільш вразливими є діти до п’яти років. Тому всі щеплення, які є єдиним захистом, починаються від перших місяців життя до 6-річного віку, мають бути виконані", — наголосила Олена Лукашевич. 

Як пояснила експертка, інфекція провокує незворотні ураження центральної нервової системи, які часто призводять до виникнення паралічів: "Раніше хвороба майже у 5% дітей призводила до смерті". 

"На сьогоднішній день останні випадки хвороби були в 2015-2016 роках, коли ми боролися із спалахом поліомієліту. Але, враховуючи те, що інкубаційний період може тривати від 2 до 35 днів, відсутність симптомів в ⅔ випадків робить цю хворобу особливо небезпечною для оточуючих. Тому варто пам'ятати про єдино можливий захист — вакцинацію", — зазначила Лукашевич. 

Разом з тим, як розповіла експертка далі, справи з вакцинацією дітей відповідно до календаря щеплень, куди входить й поліомієліт, йдуть не найкраще: "Останніми десятиліттями активно вивчаються питання, чому батьки не хочуть вакцинувати своїх дітей. Адже налаштування радикалізувалися: одні батьки категорично за вакцинацію, а інші — проти. Ще в радянські часи це питання було рутинним, всі були зобов'язані вакцинуватися. Винятком були пацієнти, в яких були абсолютні протипокази до проведення вакцинації. Але вони були захищені, коли в цілому охоплення вакцинованих було понад 90-95%. Тоді всіх — вакцинованих і ні — можна вважати захищеними". 

"Проте зараз існують антивакцинаторські настрої, які особливо практикуються в часи партизанського маркетингу та поширення різноманітних фейків. За результатами незалежного аудиту двох організацій в країнах Європи щодо вакцинації, за останні два роки було зареєстровано понад 300 тисяч фейків", — розповіла Олена Лукашевич.

Як результат, за словами експертки, в Україні зменшується кількість дітей, вакцинованих відповідно до календаря щеплень, який включає десять інфекцій, проти яких вакцинація виконується безкоштовно: 

"Враховуючи загальну кількість та тенденції, що відбуваються, ми маємо рік до року меншу кількість щеплених дітей. В цьому році картина по десяти захворюваннях різна, але 95%, які б гарантували колективний імунітет, не досягнуто по кожному з них. Тому кампанія за вакцинацію провалена”. 

Наостанок Лукашевич нагадала, що дорослим також треба систематично вакцинуватися: "Слід робити щорічні сезонні щеплення проти грипу та раз на десять років АКДП — вакцину проти кашлюка, дифтерії та правця". 

Фото: pixabay

"Єдиний захист від поліомієліту — вакцина": експертка про те, чому важливо дотримуватися календаря щеплень

Новини по темі