Чому важливо, щоб діти знали про штучний голод в Україні?

Чому важливо, щоб діти знали про штучний голод в Україні?

Тема голодомору складна для пояснення, позаяк це не лише питання історичної пам’яті, а й геополітики, де досить потужні сили зацікавлені, аби українці забули про голодомор. А безпам’ятство веде до рабства. Щоб зберегти пам’ять для прийдешніх поколінь, чи варто доносити інформацію про голодомор дітям розповіли в ефірі Українського радіо співавторка та упорядниця першої збірки художніх творів для дітей про голодомор "Зернятко надії" Людмила Юрченко та письменниця і казкотерапевтка, авторка дитячої книги про голодомор "Скриня" Катерина Єгорушкіна.

0:00 0:00
10
1x

Про алгоритми розмови

На думку Катерини Єгорушкіної, з дітьми про голодомор можна говорити з чотирьох років, використовуючи терапевтичні метафори. Для найменших дітей варто надавати перевагу саме книзі, а не використовувати мультимедійні засоби, оскільки діти мислять образами. У кінці розмови важливо робити малюнок, який залишає дитину у відчутті життя. Не малювати стражденні обличчя, щоб дитина залишалася із сумом і розпачем сам на сам і був комплекс набутої безпорадності. Потрібно, щоб дитина зрозуміла — голодомор був випробування, яке ми пройшли і лишилися в силі. Можна намалювати скриню пам’яті, куди покласти те, що ми пам’ятаємо і нашу силу, щоб передати її прийдешнім поколінням. Розповідати про голодомор мають як батьки, так і вчителі з психологами.

Людмила Юрченко вважає, що обов’язково треба враховувати індивідуальність дитини, бо хтось вразливий, інший чутливий, також хлопці розпитують про більш конкретні подробиці про голодомор, аніж дівчата. Дуже важливо, щоб дитина не просто самостійно прочитала певну книгу про голодомор, а потрібно або з вчителем, або з батьками одразу проговорювати прочитане. Варто підготувати дітей до такої розмови. Першими про голодомор мають розповідати дітям батьки. Психологи дають рекомендації не просто поговорити про голодомор, а в кінці розмови зробити разом із дітьми щось своїми руками для нужденних.

Читайте також: Голодомор не лише вбив мільйони селян, а й знищив зв’язок між поколіннями

Директорка Інституту дослідження Голодомору Світлана Маркова вважає, що дітей варто зацікавити темою через свій родовід. Якщо учень дізнається, що в його родині були розкуркулені, репресовані або хтось з його роду постраждав під час голодомору, то він починає активніше цікавитися цієї темою.

Як вивчають тему голодомору у школі?

Головна спеціалістка Міністерства освіти і науки України Раїса Євтушенко розповіла, що тема голодомору у сучасній школі вивчають у 5-му класі оглядово. Ґрунтовніше на науковому рівні цю тему вивчають у 10-му класі щонайменше три години на уроках історії України. Там їм розповідають про причину і наслідки геноциду українського народу. Також діти можуть обрати тему про голодомор як курс за вибором або факультативний курс. Методики викладання цієї теми створює Національний музей Голодомору-геноциду, яких раніше не було в Україні.

Нагадаємо, психолог розповівяк розповідати дітям про голодомор. 

Фото: pinterest.com