На дітей до 6 років чекає обов'язкове щеплення від поліомієліту: що варто знати про кампанію з вакцинації

На дітей до 6 років чекає обов'язкове щеплення від поліомієліту: що варто знати про кампанію з вакцинації

Наприкінці січня в Україні вакцинуватимуть від поліомієліту дітей віком від 6 місяців до 6 років, яких не щепили раніше поліомієліту вчасно, будуть вакцинувати наприкінці січня 2022 року. Кампанія буде у кілька етапів. Спочатку вакцинація інактивованою поліовациною, а потім три тури додаткової імунізації дітей до 6 років оральною поліовакциною. Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла керівниця регіонального осередку ГО "Батьки за вакцинацію", медична журналістка, модераторка найбільшої фейсбук-спільноти з питань вакцинації Марія Калмикова.

Поліомієліт — небезпечне вірусне захворювання, яке може спричинити невиліковний параліч і навіть смерть. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, дітей вакцинують від поліомієліту у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років. У державних поліклініках зробити щеплення можна безоплатно. 


Фото: moz.gov.ua

Про вакцини від поліомієліту

В Україні від поліомієліту ми використовуємо медицини двох типів: інактивована поліомієлітна вакцина та оральна поліомієлітна вакцина. Перша вакцина виготовлена за класичною технологією — це нежива вакцина, де використовується цілий вбитий вірус. Ця вакцина є абсолютно безпечна. Оскільки вона є неживою, то не може викликати жодних симптомів захворювання і дуже добре переноситься. Хоча вона є ін'єкційною, але зазвичай вона не має жодних побічних дій. Оральна вакцина є живою. Вона вводиться дитині у вигляді рожевих солодких крапельок. 

Дуже у багатьох людей є острах саме перед живою вакциною, тому що ми всі боїмося, що вакцина все ж таки жива і в певних випадках, якщо є пацієнт з ослабленою імунною системою, то така вакцина може викликати симптоми захворювання, від якого ми вакцинуємо. В Україні ми використовуємо змішану схема вакцинації, тобто спочатку перші дві дози дитина отримує інактивованою поліомієлітною неживою вакциною, а наступні дози вже живою вакциною. Це робиться для того, щоб до нуля знизити той  невеликий ризик, який ми маємо через використання живої вакцини. І ефективність сягає до 99%. Це захист на все життя. Крім того, дуже важливо використовувати живу вакцину, бо вона попереджає і носійство вірусу — це такий стан, коли людина не має симптомів, але може передавати вірус іншим. Коли ми використовуємо спочатку неживу вакцину, а потім вже живу, то це зводить нанівець будь-який шанс рідкісних неприємних важких побічних дій від живої вакцини, яких батьки бояться. Тобто завдяки цій схемі ми маємо і безпеку, і ефективність.

Чому уповільнюються темпи вакцинації, зокрема під час пандемії covid-19

Насамперед у нас є недовіра до вакцин. Крім того, коли ми маємо пандемію, то люди зайвий раз не хочуть взагалі відвідувати медичний заклад, тому що якщо ми некоректно організуємо цей процес, то можлива ситуація, коли люди чекають у черзі та заражають один одного тим самим covid-19. Тому медзакладам дуже важливо здійснювати всі заходи інфекційного контролю і ввести комунікацію з пацієнтами, пояснювати, що в нас є окремі дні для вакцинації здорових дітей, коли вони не перетинаються з хворими. І це треба не лише декларувати, а практично впроваджувати і доносити цю інформацію до маленьких пацієнтів та їх батьків.

На фото: хвора дитина на поліомієліт у "залізних легенях", Берлін, 1949, Getty Images

Чи є загроза епідемії поліомієліту в Україні 

Теоретично, на жаль, є, тому що наша країна входить до списку ВООЗ щодо десятки країн, де є найвищий ризик повернення поліомієліту. У нас рівень охоплення щепленнями далекий від тих 95%, які мають бути. Світ зараз тісний, і достатньо одного навіть безсимптомного носія, щоб ми мали спалах цього захворювання, і це сумна реальність. Щоб зрозуміти, наскільки ця хвороба є небезпечною, в Інтернеті введіть в пошук "залізні легені". Це апарати, в яких мали знаходитися діти, які інфікувалися і не могли дихати самостійно. Це гірше за будь-який фільм жахів. 

Фото: adonis.com.ua