"Це потужний стимул для бізнесу": Олексій Устенко про митні та податкові пільги для індустріальних парків

"Це потужний стимул для бізнесу": Олексій Устенко про митні та податкові пільги для індустріальних парків

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкти №5688 та №5689, що надають фіскальні стимули інвесторам та резидентам індустріальних парків. Йдеться про низку змін до податкового та митного кодексів, які передбачають зокрема звільнення від податку на прибуток для резидентів індустріальних парків на 10 років за умови їх реінвестування у розвиток інвестиційного проєкту. Чи привабить це нових інвесторів розповів в ефірі Українського радіо член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Устенко.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Що таке індустріальний парк?

Індустріальний парк — це спеціальна зона, у якій розміщуються підприємства та виробничі потужності. Це буде додатковим стимулом для бізнесу інвестувати гроші в Україну та в промисловість.

Наприклад, турецька економіка (яка на сьогодні виробляє більшість товарів у своєму регіоні — від кераміки до високотехнологічного обладнання) розвивалася якраз в індустріальних парках. Індустріальні парки — це потужний інструмент, якого давно не вистачало для української економіки.

Що дадуть податкові пільги для індустріальних парків?

Йдеться про 10-річні податкові поступки. Не потрібно буде платити податок на прибуток. Це великий стимул для бізнесу. Ці гроші бізнес зможе реінвестувати безпосередньо у виробництво, у свою модернізацію.

Так працювали у нас в сільському господарстві до 2015 року, коли в аграріїв був спецрахунок у ПДВ, гроші перераховувалися туди і потім вони могли реінвестувати їх у свою модернізацію. Саме завдяки цьому наше сільське господарство стало таким потужним. Врожайність кукурудзи з того часу зросла в 2 рази. Щодо багатьох інших культур врожайність значно зросла завдяки тому, що бізнес мав можливість реінвестувати гроші, створювати нові робочі місця, інвестувати в сучасну техніку. Усе відображається на врожайності. Так само буде із індустріальними парками.

Є також митні пільги для нового обладнання, яке завозитимуть в Україну і розміщуватимуть в індустріальних парках. На нього буде нульове мито. Це достатньо велика пільга, оскільки щодо багатьох позицій розмитнення може коштувати 20-30% від ціни. Ці кошти бізнес зможе зекономити. Окрім того, для інвестицій в індустріальні парки будуть безпроцентні кредити.

Як виглядатиме індустріальний парк?

Індустріальний парк — це територія, де будуть комунікації з усією інфраструктурою, із залізничною колією. Там зможе бути бізнес, який хоче побудувати якесь виробництво — від пластикових стаканчиків до високотехнологічних роботів.

Для бізнесу це буде вигідно, бо не потрібно буде робити все окремо та інвестувати власні кошти на підведення ліній, вишукувати земельну ділянку, щоб поряд була залізнична колія тощо. Все це робитиме держава та приватні інвестори. Це великий стимул для бізнесу.

Середній розмір індустріального парку, якщо брати світовий досвід, становить 10-20 га землі, на яких розміщуються виробничі потужності. Місцева влада буде зацікавлена у створенні таких парків, бо це додаткові податки для місцевого бюджету. Такі парки можуть створюватися не лише на старій радянській інфраструктурі, це може бути гола ділянка, куди держава чи приватний інвестор вкладатиме гроші в інфраструктуру.

Про розвиток українського ІТ-сектору

Світова ІТ-спільнота запустила ініціативу щодо підтримки українських стартапів. Міжнародні фонди для допомоги українському ІТ-сектору створили об’єднання технологічних стартапів, що постраждали від наслідків російського вторгнення в Україну.

Наша ІТ-індустрія потужно розвивається. Ми знаємо, що програміст Ян Кум з українського міста Фастова створив месенджер WhatsApp, яким користуються у всьому світі. Чимало програмного забезпечення, яке використовується світовими компаніями, розроблене і створене в Україні або вихідцями з України.

Я впевнений, що після нашої перемоги ми зможемо розраховувати на велике економічне зростання. Переконаний, що ми отримаємо кандидатство до Євросоюзу і станемо повноцінним членом ЄС достатньо швидко. А це надзвичайні можливості для України. У нас ніколи не було такого ринку збуту від нашої незалежності в 1991 році. Ринок Євросоюзу — це 17 трильйонів доларів на рік. У нас вже сьогодні діє товарний безвіз, тобто на наші товари немає мит. У післявоєнний час ми будемо дуже цікаві для всіх інвесторів: і внутрішніх, і зовнішніх. Ми маємо великі площі, придатні для того, щоб в них інвестувати, створювати підприємства. У нас є всі можливості для дуже швидкого економічного відновлення. 

Фото: facebook.com/ustenko.oleksii