Художній керівник Академічного хору ім. П. Майбороди

ЮЛІЯ СЕРГІЇВНА ТКАЧ

Художня керівниця та головна диригентка Академічного хору імені Платона Майбороди Українського радіо

Юлія Сергіївна Ткач – знана хорова диригентка України; художня керівниця та головна диригентка Академічного хору імені Платона Майбороди Українського радіо; педагог, музикознавиця, громадська діячка; заслужена артистка України; кандидатка мистецтвознавства; доцентка кафедри хорового диригування Національної музичної академії України ім. П. Чайковського; лауреатка мистецької премії імені Миколи Лисенка; членкиня Національної всеукраїнської музичної спілки України; членкиня Координаційної ради Хорового товариства імені М. Леонтовича.

Творчу трудову діяльність розпочала ще в студентські роки – у 1995 році, як викладачка спеціалізованих музичних навчальних закладів, диригентка-хормейстер студентських колективів столиці. Її учні, студенти нині – диригенти, хормейстери провідних колективів України і Європи. З 2013 року викладає на кафедрі хорового диригування Національної музичної академії України імені П.Чайковського.

З 2003 року – хормейстер, а з 2010 року – художня керівниця та головна диригентка Академічного хору імені П.Майбороди Українського Радіо. 

Колектив під орудою Юлії Ткач набув нових мистецьких якостей, піднявся на високий професійний рівень, відкрив нову яскраву сторінку своєї діяльності, став конкуретноспроможним серед найкращих колективів України і світу, що відмічено в більше ніж 90 публікаціях, рецензіях, відгуках про творчу діяльність Юлії Ткач у вітчизняних та іноземних виданнях. 

В творчому доробку Ю.Ткач більше 300 високопрофесійних записів до Фонду Українського Радіо; близько 600 виступів на концертних майданчиках Києва, України, Європи, світу. Більша частина репертуару – твори сучасних українських композиторів, світова класика; діяльність мисткині направлена на промоцію сучасного виконавського мистецтва в Україні та світі.

Серед основних творів: Дж.Перголезі "Stabat Mater", А.Вівальді "Magnificat "Gloria", В.А.Моцарт "Requiem", Й.Гайдн "Нельсон-меса", Л.Бетховен Симфонія №9, "Фантазія", К.Орф "Карміна Бурана", А.Брукнер Меса №2, Г.Форе "Requiem", М.Лисенко "Б’ють пороги", С.Людкевич "Кавказ", Є.Станкович "Страсті за Тарасом", Фольк-опера "Цвітіння папороті", Л.Дичко Рапсодія "Думка", Опера "Золотослов", "Ода Музиці", Хоровий концерт "Слово"; В.Губаренко опера-ораторія "Згадаймо, братія моя", О.Щетинський "Реквієм", "Апостол Іван засвідчив"; Г.Гаврилець "Мізерере", "Барбівська коляда"; І.Щербаков "Stabat Mater", ораторія "Великого бажайте…"; Б.Кривопуст Кантата у 5-ти частинах на сл. Т.Шевченка, хорова симфонія-диптих "Суботів", "Світає"; О.Родін "Реквієм" та інші.

Юлія Ткач є авторкою та диригенткою-постановницею медіапроєктів Українського Радіо та Суспільного за участю Хору Українського Радіо, що промотують високе академічне мистецтво для багатомільйонної національної аудиторії.

Юлією Ткач засновано цикли класичних програм на Українському Радіо та Суспільному – "ЗУСТРІЧ ЕПОХ", "ПОСТАТІ" та інших. Серед основних проєктів: "Зустріч епох: "Шнітке-Брукнер", "Гайдн-Вівальді", "Україна-Європа"; "IN PARADISUM"; "Вогонь Купала"; "ОДА МУЗИЦІ" до 80-річчя Л.Дичко; "Ера Романтизму"; "LoveCoverStory"; "Сучасна легенда"; "Christmas Carol"; "RADIO CHOIR_UА"; "Дивовижне Різдво", "Постаті: Шевченко-Станкович", "Постаті: Моцарт-Россіні-Дичко", "Сучасна Україна в звуках" та інших.

Окрім академічного напряму, Хор Українського Радіо під орудою Юлії Ткач відкритий для новітніх креативних програм Суспільного, зокрема: "Лайфхак українською", "ФолькМузик", "А що там на Суспільному" та інші. У 2018 році колектив взяв участь (онлайн) в JUNIOR EUROVISION з Даріною Красновецькою. Відео виступу з версією для Хору на офіційному сайті Євробачення набрало найбільшу кількість переглядів.

За ініціативою Юлії Ткач було створено науково-публіцистичний фільм  про історію та діяльність Хору Українського радіо під назвою "Молитва над обрієм", режисер Олена Ілляшенко; виданоряд наукових статей; випущено монографію "В ефірі Хор Українського Радіо" про історію та сьогодення колективу. Автор – кандидат мистецтвознавства, артистка-солістка хору Тетяна Коробка.

Юлія Ткач є тонкою диригенткою-інтерпретаторкою. Диригуванню Ю.Ткач властива внутрішня експресія, художня переконливість, масштабність, щирість, потужний емоційний вплив на слухача. Звучання Хору під орудою мисткині відрізняється наповненим тембральним забарвленням, польотним звуком, скрупульозно відпрацьованою інтонацією. Юлія Ткач плекає кращі традиції національного хорового виконавства та розвиває їх у своїй мистецькій роботі.

У 2012 році за високопрофесійну діяльністю, самовіддане служінням за для розвитку і збагачення музичної культури України Юлію Ткач було удостоєно звання "Заслужена артистка України"; у 2018 році – Лауреатка Мистецької премії імені Миколи Лисенка; у 2019 році – Хор на чолі з Ю. Ткач став Лауреатом Мистецької премії імені Миколи Леонтовича.

Під час війни Юлія Ткач активно тримає культурний фронт. Промотує національне музичне мистецво у різних напрямах і формах.  

Так, за цей час на Українському Радіо та Суспільному створено масштабні медіапроєкти за участю Хору Українського Радіо: "Зродились ми великої години" до Дня Конституції України; "Молитва за ПЕРЕМОГУ" до Дня Хрещення Київської Русі-України;  "Боже, Україну збережи" Різдвяний проєкт; "Музика НЕЗЛАМНИХ" до трагічної днини початку війни – 24 лютого. Сольний виступ в рамках Міжнародного фестивалю "КиївМузикФест". Чисельні записи до Фонду Українського Радіо, зокрема, творів сучасних українського композиторів, що написані під час війни.

Діяльність Юлії Ткач направлена також на промоцію української музичної культури й закордоном. Так, Хор Українського радіо був запрошений до участі у Міжнародному фестивалі у жовтні 2022 року, м. Базель, Швейцарія.

Колектив на чолі з Юлією Ткач провів ряд зустрічей з мистецької елітою Європи та українцями в Швейцарії, на яких, окрім мистецької складової, було привернуто увагу до війни в Україні, зроблено важливі висновки. Хор Українського радіо разом із Хором і Оркестром Цюріха урочисто відкрили фестиваль. Головний меседж якого: "Це війна не однієї країни – України! Це війна цілого цивілізованого світу проти темряви!".

Хор Українського Радіо під керівництвом Юлії Ткач також долучився великої культурної події – зйомок й презентації Документального фільму "Щедрик проти "русского міра".