Білорусь після Лукашенка — як СРСР після Сталіна. Прогноз експерта

Білорусь після Лукашенка — як СРСР після Сталіна. Прогноз експерта

Здоров'я Олександра Лукашенка є у Білорусі державною таємницею, констатував Українському Радіо білоруський політолог Валер Карбалевіч. Тому розібратися — що саме відбувається, чи добігає кінця майже тридцятирічне перебування диктатора при владі — наразі марно. Можливо, з ним відбувається щось серйозне, а можливо, просто грип. Недарма у Лукашенка помітили хриплий голос. У будь-якому разі лукашизм у Білорусі завершиться разом із нинішньою диктатурою, на країну "чекає неминуча делукашенкізація", прогнозує експерт. Він проводить аналогію із ситуацією у СРСР після смерті Сталіна, коли всі наступники, навіть кат Берія, взялися за десталінізацію. Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вже п'ятий день не з'являється на публіці. Сьогодні, 14 травня, він не з'явився на святкуванні Дня Державного прапора Білорусі.

0:00 0:00
10
1x

Олександр Лукашенко присутній на параді "перемоги" на Красній площі у Москві, 9 травня 2023 року. Фото: AP

"Лукашенко не з'являється на публіці, але стан його здоров’я не афішується"

У Білорусі здоров'я Олександра Лукашенка є державною таємницею, як це було за часів Радянського Союзу, зазначає Валер Карбалевіч. "Усім видно, що в нього якісь проблеми. Це було помітно і під час візиту до Москви 9 травня, і під час святкування 9 травня в Білорусі на площі Перемоги у Мінську. Вперше за весь час свого правління Лукашенко не виступив з урочистою промовою, як це зазвичай буває. Замість нього виступив міністр оборони Віктор Хренін. І всі зробили висновок, що у Лукашенка проблеми з голосом. Після цього той не з'являється на публіці, але влада жодної інформації про його стан здоров'я не дає. Тому можна тільки будувати різні версії та чутки, які зазвичай з'являються, коли немає реальної інформації", — коментує політолог.

Просто грип?

Проблеми у Лукашенка з'явилися не сьогодні, зазначає Карбалевіч. "Ще 5 травня показали, як Лукашенко вручає державні нагороди, і коли він виступав, голос у нього був дуже хриплий. Було видно, що у нього якісь проблеми з голосом. Він поїхав на парад до Москви вже в поганому стані, хворим. І коли показали кортеж з аеропорту, то його супроводжувала машина швидкої допомоги. Крім того, не показали, як він сходить з трапу літака. На параді він не міг пройти відстань разом з іншими лідерами СНД, і його довелося підвозити на автомобілі". Політолог припускає, що у Лукашенка якийсь вірус — "ковід чи грип". На його думку, це пояснює, чому очільник Білорусі міг бути присутній на площі, а виступати з мікрофоном ні. "А те, що у нього проблеми з ногами, з суглобами — помічали й раніше. Втім це жодним чином не впливало на керування державою", — додає Карбалевіч.

"Після Лукашенка на Білорусь чекає неминуча делукашенкізація"

Білоруський політолог вважає, що без Лукашенка лукашизм у Білорусі неможливий. "Якщо Лукашенко з якихось причин піде від влади зовсім, а не наполовину, то режим буде трансформуватися. Тому що в Білорусі класичний режим особистої влади, класичний персоналістський режим. Він створений Лукашенком за своїм образом і подобою, і замінити його в межах цього режиму просто неможливо. Наступник буде змушений його якимось чином трансформувати. Як швидко і скоро — поки незрозуміло. Сьогодні в Білорусі політичний маятник так сильно повернутий в один бік — у бік жорсткості диктатури, антиринкових дій та боротьби з Заходом, що будь-якій людині, яка опиниться на цій посаді, для того, аби легімітизувати свою владу, доведеться цей маятник рухати у протилежний бік. У бік демократії, ринкової економіки, нормалізації відносин з Заходом. Тобто зміцнення влади в Білорусі для будь-якого наступника Лукашенка можливе лише на шляху делукашенкізації. Тут можна порівняти з ситуацією, яка була в Радянському Союзі 70 років тому після смерті Сталіна, коли всі лідери, які прийшли йому на зміну, навіть кат Лаврентій Берія, так чи інакше намагалися зміцнити свою владу шляхом десталінізації. Тому, я думаю, щось схоже відбуватиметься в Білорусі", — прогнозує Карбалевіч. 

Мавзолей Леніна, Сталіна. Москва, Красна площа, 1958 рік. Фото зроблені Томасом Т. Хаммондом під час його поїздки до Радянського Союзу. University of Virginia Center for Russian, East European, and Eurasian Studies
(www.virginia.edu/creees)

Лукашенко вже п'ятий день не з'являється на публіці

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вже п'ятий день не з'являється на публіці. Сьогодні, 14 травня, він не з'явився на святкуванні Дня Державного прапора Білорусі. Те, що у диктатора не все гаразд із самопочуттям, було помітно під час його перебування 9 травня у Москві, на святкуванні "Дня Побєди". Телеграм-канали та ЗМІ тоді звернули увагу, що у Лукашенка була перебинтована права рука.

За законодавством Білорусі, якщо Лукашенко помре чи піде у відставку за станом здоров'я, його місце обійме голова Національних зборів (парламенту) Білорусі. Наразі цю посаду обіймає Наталія Кочанова. У пост-лукашенківській Білорусі спікер парламенту має оголосити дострокові вибори президента цієї країни.

Останні новини
Галина Григоренко: Нарешті Україна має механізм позбавлення зрадників держнагород
Галина Григоренко: Нарешті Україна має механізм позбавлення зрадників держнагород
Ставленик не Байден і не Трамп. Семенюк про американську стратегію Росії
Ставленик не Байден і не Трамп. Семенюк про американську стратегію Росії
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Промінь рекомендує: Мотор'Ролла з треком "Ти одна із таких людей"
Промінь рекомендує: Мотор'Ролла з треком "Ти одна із таких людей"
Пройти крізь лабіринти думок: Kutovyi випустив концептуальний мініальбом "25"
Пройти крізь лабіринти думок: Kutovyi випустив концептуальний мініальбом "25"
Новини по темі
Як Білорусь вивозить та перевиховує українських дітей ― коментує правова аналітикиня
"Головне — прибутки": Рябцев про те, чому в транспортуванні російської нафти територією України немає зради
"З продовженням боїв на Курщині, інтенсивність наступів ворога на Донеччині буде стишуватись" — Тимочко
"Менш активна торгівля, проте без повного ембарго": Желіховський та Мялик про домовленості України та Польщі
За 4 години до війни Україна від'єдналася від російської енергосистеми — Харченко