Усе, що варто знати про ВЛК. Пояснює адвокат

Усе, що варто знати про ВЛК. Пояснює адвокат

Що варто пам'ятати військовозобов'язаному, коли він йде на огляд до Військово-лікарської комісії (ВЛК)? Що є "біблією" її медиків? Лікарі яких спеціальностей оглядають військовозобов'язаних? Чому головне не діагноз, а вплив хвороби на людину, чию придатність до служби визначають? Чи може військовозобов’язаний оскаржити висновки ВЛК? Військовослужбовці та ВЛК ― чи є нюанси? Які документи підтверджують придатність/непридатність до військової служби за станом здоров'я? Журналістка Українського Радіо Наталія Парака розпитувала про все це адвоката Олега Леонтьєва.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

 

Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

"Біблія" медиків ВЛК"

― Доводилося чути, що ВЛК ― це "справа 5 хвилин", що "лікарі комісій не реагують на діагнози та скарги про хвороби тих, хто проходить обстеження, не дають направлень на додаткові дослідження" тощо. З іншого боку, військовозобов’язані часто не говорять про свій діагноз, навіть знаючи його, а скаржаться вже потім, коли отримують повістку. Якими нормативними актами регулюється робота військово-лікарських комісій?

Передусім треба зазначити, що проходження Військово-лікарської комісії регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу, що затверджене міністром оборони України від 14 серпня 2008 року. Цей документ є фактично "біблією" медиків ВЛК. У ньому зазначено ті дії, які мають проводити і медики, і військовозобов’язані, і військовослужбовці. Там описані всі види захворювань, на які перевіряються військовозобов’язані, підстави для проведення ВЛК, а також можливості та способи оскарження висновків, якщо військовозобов’язані не погоджуються з ними.

Медогляд не може бути проведений без аналізів 

― Який порядок проходження ВЛК військовозобов’язаними?

Ми часто чули про такі випадки, коли ВЛК "проводять за 10-15-30 хвилин або навіть уночі". Ми розуміємо, яка тут буде якість та відповідність медичних висновків. Такий медичний огляд не відповідає Положенню про військово-лікарську експертизу і фактично йому суперечить. А якщо огляд проведено з порушенням процедури, він може бути оскаржений. Порядок оскарження так само зазначений. Я рекомендував би слухачам ознайомитися з відповідним документом ― Наказ № 402, для того щоб знати хоча б ази того, з чим і як їм доведеться стикнутися. Перш за все потрібно знати, що медичний огляд не може бути проведений без аналізів та інших інструментальних маніпуляцій, щоб встановити об’єктивний ступінь придатності людини до військової служби. Перед оглядом має бути проведено аналіз крові, сечі, аналіз крові на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), до гепатиту В і С. Обов’язково потрібно визначити групу крові та резус-фактор, а також має бути проведено рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та електрокардіограма. Особам, що старші 40 років, обов’язково проводиться вимірювання внутрішньо-очного тиску та дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться відповідно до показань. Потрібно також знати, які саме фахівці мають оглядати людину, вичерпний перелік є у Наказі № 402. Людину перш за все оглядає хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматолог, а також лікарі інших спеціальностей, якщо є показання.

Маємо знати такий момент. До серпня 2023 року ТЦК (раніше ― військкомати) перед оглядом мали обов’язок витребувати дані з різних диспансерів, чи не перебуває людина десь на обліку ― у психоневрологічному, туберкульозному, шкірно-венерологічному диспансері тощо ― для того щоб мати повну картину про стан здоров’я військовозобов’язаного. Зараз цей обов’язок скасовано. Але всі військовозобов’язані повинні знати про те, що перед явкою на ВЛК потрібно мати свою медичну книжку відповідного зразка. У Положенні імперативно зазначено: "військовозобов’язаний повинен представити лікарям свою медичну книжку".

― А лікарі, відповідно, зобов’язані вимагати цю медичну книжку?

Якщо лікарі сумлінні, професійні, відповідально ставляться до своїх обов’язків та виконують приписи законних і підзаконних актів, то вони мають відмовитися проводити людині медичний огляд на підставі того, що у них немає належної медичної документації. Це важливий момент, бо часто ми бачимо певну черствість з боку лікарів-членів ВЛК. Але треба поважати свій фах і свою роботу.

Головне не діагноз, а вплив хвороби на функції організму

Є найголовніша помилка людей, які проходять медичний огляд на ВЛК. Вони скаржаться, мовляв, "я маю стільки хвороб, а мене визнали повністю придатним до військової служби". Річ у тім, що треба знати парадигму роботи лікарів ВЛК. У людини може бути багато хвороб, адже немає повністю здорових людей, а є просто не досліджені хвороби. І от людину запитують: "На що ви скаржитесь?". А вона відповідає: "У мене скарг немає, але є багато діагнозів". І далі ― перелік із медичної енциклопедії. Але людина не побачить відгуку й зацікавлення з боку лікарів, тому що парадигма їхньої роботи полягає в такому: якщо є хвороба, значить її треба лікувати; якщо людина її не лікує, значить хвороба її не турбує; а якщо не турбує, значить немає того ступеню впливу цієї хвороби на функції організму. Згаданий Наказ № 402 має загальні положення, а також таблицю хвороб та фізичних недоліків, де зазначено ступені їхнього впливу на організм. Вплив може бути помірний, суттєвий або несуттєвий, вони чітко перелічені. Якщо хвороба суттєво впливає на функції організму, то ступінь придатності цієї особи до військової служби буде зовсім іншим. Такі військовозобов’язані визнаються непридатними до військової служби і виключаються з військового обліку. Якщо незначне порушення функцій, то особу визнають придатною, так само, коли хвороба є, а порушення функцій організму немає. Така особа вважається повністю придатною до військової служби. Хочу, щоб люди зрозуміли: головне не діагноз, а вплив хвороби на функції організму. І плюс запитання ― лікувалася людина чи ні? Це важливо для визначення міри запущеності хвороби та впливу її на функціонування того чи іншого органу. Певна річ, є низка дуже тяжких хвороб, за фактом наявності яких люди визнаються непридатними до військової служби. Такі люди апріорі є особами з інвалідністю та рідко потрапляють у поле зору лікарів ВЛК. Хоча трапляються прикрі випадки, коли людей з інвалідністю визнають придатними до військової служби. У таких випадках треба діяти шляхом оскарження рішення ВЛК в судовому чи адміністративному порядку.

Військовозобов’язаний може оскаржити висновки ВЛК

― Як правильно має відповісти військовозобов’язаний на запитання лікарів ВЛК щодо скарг на здоров’я?

Якщо людина має багато діагнозів і лікується, навіть має інвалідність, але хоче служити, то вона може лікарям сказати про свої захворювання, але підкреслити, що хоче служити. Лікарі зрозуміють таку людину, обстежать її та скажуть, що ти не повинен служити у певних видах Збройних сил. Це обов’язок лікарів ВЛК ― зазначати, коли людина має захворювання, який вид військової служби та в якій місцевості протипоказаний. Але буває так, що людина має багато діагнозів, проходить купу консультацій та обстежень напередодні ВЛК, але за жодним із цих діагнозів не лікувалась. Військовозобов’язаний має надати свою медичну книжку, заявити про свої хвороби, а медики мають дослідити. Якщо у них виникають якісь питання, то людину направляють на додаткове амбулаторне або стаціонарне обстеження. І потім лікарі ВЛК роблять висновки. Але військовозобов’язаний може з ними не погодитися і звернутися з оскарженням. Найперше і найдоступніше ― до голови тієї ж ВЛК, яка його оглядала, з проханням оглянути додатково, з іншим спеціалістом. Мудрий голова ВЛК, коли побачить конструктивний підхід військовозобов’язаного, піде йому назустріч і проведе додатковий огляд. Крім того, висновок можна оскаржити до регіональної ВЛК. Регіональні військово-лікарські комісії перелічені на сайтах Міноборони, Командування Медичних сил, там зазначено адреси ― у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі. Рекомендовано звертатися до обласного ТЦК, де також проводять військово-лікарський огляд на правах регіональної комісії. Можна також звернутися напряму до Центральної ВЛК, що розташована в Києві у головному госпіталі. Крім того, можна звернутися до Адміністративного суду, але не пізніше шести місяців після проходження медичного огляду ВЛК.

Олег Леонтьєв. Фото: ФБ-сторінка "Адвокат Олег Леонтьєв"

Тут є багато нюансів. У принципі, людина може одразу звернутися до суду. Це конституційне право особи. Але ― суд не має права заміняти лікарів і давати висновок про наявність чи відсутність хвороби та про придатність чи непридатність до військової служби. Суд ухвалює рішення лише в одному порядку ― чи дотримано процедуру проведення цього медичного огляду. Найбільш розповсюджена підстава для оскарження рішень ВЛК є те, що ці комісії не визначають в індивідуальному порядку пристосованість військовозобов’язаного до виконання того чи іншого роду діяльності. Часто-густо цю індивідуалізацію не зазначають у висновках ВЛК. А вона має бути. Тому що квінтесенція діяльності ВЛК ― індивідуалізація. Вони оглядають не скопом усіх людей, а вивчають кожного індивідуально і встановлюють висновок конкретно по цій людині.

Бувало таке, що військовозобов’язані зверталися зі скаргами на ВЛК гарнізонного рівня до вищої ВЛК, але ці скарги розглядалися не в порядку 402-го Наказу, а в порядку закону про звернення громадян. Мовляв, ми перевірили, все нормально, ти придатний, іди на службу. Це незаконно, тому що вища ВЛК зобов’язана дати свій висновок, оформлений не у вигляді відповіді на звернення громадян, а у вигляді постанови. Річ у тім, що довідка ВЛК ― це письмове втілення постанови військово-лікарської комісії. Тому що ВЛК ухвалюють свої рішення у вигляді постанов. Ці постанови записуються у спеціальному журналі, а звідти оформлюються у вигляді довідок, які мають видавати військовозобов’язаному.

Командир може попросити ВЛК застосувати до його підлеглого метод індивідуального підходу

Ще один момент, який стосується саме військовослужбовців. Це обов’язок командирів надавати разом із направленням на ВЛК службову і медичну характеристики. Наявність цих характеристик дає можливість індивідуалізувати стан здоров’я та вид проходження військової служби та виконання службових обов’язків. На період воєнних дій обов’язок надання службової та медичної характеристик скасований і не є обов’язковим. Хоча деякі відповідальні командири надають такі характеристики. Адже бувають прикрі випадки, коли людину з купою захворювань призвали, а командир людяний і бачить, що вона реально не придатна. І він у цих двох характеристиках висловлює свою думку, своє бачення, на що хворіє військовий та чи заважають йому ці захворювання належним чином виконувати обов’язки. Таким чином командир просить ВЛК, щоб вони застосували до його підлеглого метод індивідуального підходу в дослідженні ступеню придатності військовослужбовця до служби за станом його здоров’я. Честь тим медикам ВЛК, які дослухаються до думки командирів і дають об’єктивний медичний висновок.

"Довідку ВЛК потрібно вимагати у лікарів"

Важливий момент для військовозобов’язаних. Часто буває так, що людину оглянула медкомісія в тому чи іншому ТЦК, визначила ступінь його придатності до військової служби, але письмову довідку про це йому не дала. Ми говорили, що рішення ВЛК оформлюють постановою, а на руки обстеженому військовозобов’язаному мали б видавати паперову довідку. ВЛК дуже не хочуть цього робити, адже часто неналежним чином проводять медичний огляд і розуміють, що їхній висновок у певних випадках не відповідає об’єктивному стану здоров’я людини, а отже, в подальшому можуть виникати різні проблеми. Приміром, людина старша за 40 років, а офтальмолог не перевірив очний тиск, хоча Положення вимагає це зробити. Або ж не перевірили рівень цукру у крові. І щоб людина не змогла ознайомитися та оскаржити висновки, довідку просто не видають. До речі, часто трапляються "коломийки", коли доводиться по кілька разів звертатися в ТЦК ― "дайте нарешті довідку ВЛК". Але в будь-якому разі довідку потрібно взяти.

― Як бути з паперовою медичною книжкою, якщо зараз майже всі документи оформлюють онлайн?

Річ у тім, що є медична книжка, а є ЕСОЗ ― електронна система охорони здоров’я. І медичну книжку, і онлайн-документацію лікарі зобов’язані оглядати. У пункті 3.5 Положення чітко зазначено, що військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду повинен надати членам ВЛК медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/О, затверджену наказом МОЗ України 14 лютого 2012 року, якщо така інформація відсутня в системі ЕСОЗ. Ця система була введена нещодавно, тому там немає того переліку захворювань, які мають бути відображені у паперовій медичній документації.

― Якщо особу визнали непридатною, який документ це підтверджує?

Якщо особу визнали непридатною до військової служби за станом здоров'я, виписують два документи. Перший ― довідка ВЛК, другий ― свідоцтво про хворобу. Це свідоцтво має бути затверджене у регіональній медичній комісії, і потім на його підставі визнають, що людина за своїм станом здоров'я підлягає звільненню з військової служби та не підлягає призову.

Що військовозобов'язаний має пам'ятати, коли йде на ВЛК?

― Підсумовуючи, що військовозобов'язаний має пам'ятати, коли йде на ВЛК?

По-перше, треба пам'ятати, що для лікарів не є важливою наявність чи відсутність хвороби, а важливо ― чи отримувала людина лікування від цієї хвороби та яким чином ця хвороба впливає на функції організму. По-друге ― обов'язково треба мати з собою всі медичні документи в усіх формах, для того щоб лікарі могли належним чином все це дослідити. По-третє ― після проходження медичного огляду, в разі незгоди з висновками лікарів, людина має право оскаржити висновки як в адміністративному, так і судовому порядку. А для того, щоб оскаржити, потрібно вимагати у лікарів довідку ВЛК ― матеріальний носій, в якому зазначені їхні висновки.