Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко

Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко

В Україні триває дискусія стосовно можливості відновлення польотів цивільної авіації, проте поки що не знайдено рішення. Про це розповідає в.о. міністра транспорту та зв'язку України в 2009-2010 роках Василь Шевченко. І додає: "Це була закрита дискусія і ми не знаємо, що сказали українські військові. Проте можна сказати, що відбувається підтримка кваліфікації фахівців із диспетчеризації". Також виявляють свій інтерес страховики. "Вони погоджуються страхувати, однак вартість одного літака оцінюють в 750 млн доларів, що вдесятеро  більше за вартість середнього літака", – каже Шевченко. Загалом економічний інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але цей рух залежить від перебігу війни, резюмує Шевченко. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook.com/airportboryspil

Дискусія є. Але поки вона не знайшла рішення

Україна веде перемовини з європейськими авіаційними компаніями щодо відновлення авіасполучень, передає агенція Reuters. Наскільки реально зараз відновити польоти над Україною?

Стосовно повідомлення від Reuters, то воно базоване на інформації, яку оприлюднила українська сторона. Відбулося закрите обговорення можливостей, куди були запрошені можливі учасники цього ринку. Це були компанії, які представляють страховий сектор, лізингову сферу авіаційних двигунів, літаків, гелікоптерів, представники компаній, які працювали на українського ринку, українські компанії і компанії, які потенційно могли би взяти участь. За результатами цього обговорення ми побачили, що є дискусія. Ця дискусія поки не знайшла рішення, але там були присутні українські військові, представники ЗСУ і ми бачимо, що цікавість до цього напрямку є. Присутність на цьому обговоренні одного з головних постачальників лізингової техніки компанії AerCap якраз підтверджує цю зацікавленість, оскільки саме ця компанія втратила найбільше літаків, які їй не повернули з РФ після того, як взяли у лізинг. Тому щоб сказати, чи можливо зараз відновити польоти, потрібно мати додаткову інформацію. Від цього залежить життя людей. Це була закрита дискусія і ми не знаємо, що сказали українські військові. Проте можна сказати, що відбувається підтримка кваліфікації фахівців із диспетчеризації.

Якщо вартість квитків буде зависокою, то комерційний проєкт не працюватиме

Чи може Львів вже наступного року відкрити свої повітряні ворота?

Ми рухаємося в цьому напрямку від часу вимушеного закриття нашого повітряного простору. Але цей рух залежить від перебігу бойових дій. Західний світ живе економічними інтересами. Чи є економічний інтерес до польотів в Україні? Так. Але все впирається в забезпечення безпеки польотів. Все залежить від перебігу бойових дій. Позитивним моментом була присутність на цій дискусії Олега Захарчука, заступника командира Повітряного командування "Центр" з авіації. Тому було би добре знати його думку з цього приводу і вже потім зважити ризики і проводити перемовини з Європейською асоціацією безпеки польотів, щоб переконати їх бути на боці України щодо відкриття польотів. Ми бачимо комерційний інтерес у страховиків. Вони погоджуються страхувати, проте вартість одного літака оцінюють в 750 млн доларів, що в десять разів більше за вартість середнього літака. Теоретично вони згодні ризикувати за такі кошти, але де їх взяти? Крім того, яким чином розраховувати інші втрати, якщо станеться катастрофа? І яка тоді буде вартість польотів? Якщо вартість буде зависокою, то комерційний проєкт працювати не буде.

Василь Шевченко. Фото: Світлани Мялик

Більшості кваліфікованим пілотам і стюардесам були надані пропозиції від європейських авіакомпаній

Де зараз українські літаки? Яким чином вони експлуатуються і чи має Україна з цього якийсь прибуток?

Угода про спільний авіаційний простір була підписана таким чином, що українські компанії не повинні працювати в європейському просторі. Для цього вони повинні отримати окремий дозвіл. Компанії Sky up вдалося його отримати і вони працюють. Спочатку вони виконували чужі рейси або здавали літаки у так званий мокрий лізинг, тобто з екіпажем. Деякі компанії пішли на банкрутство, оскільки авіаційна галузь – це величезні витрати. Більшість літаків, які вони мали, не належали їм за правом власності. Це в основному були літаки, куплені за кредитні ресурси або взяті у лізинг. Там є обов’язкова умова сплати платежів. Якщо немає доходів, то і немає що сплачувати. Що кадрового складу, то через відсутність попиту більшості кваліфікованим пілотам і стюардесам були надані пропозиції від європейських авіакомпаній. У світі перед повномасштабним вторгненням був бум на польоти і там стикнулися з браком пілотів. Тому частина тих, хто мав змогу, змогли влаштуватися.

Україна продовжує готувати пілотів

У випадку відновлення польотів в Україні, нам доведеться наймати нових пілотів чи вдасться повернути тих, що вже працевлаштувалися в інших країнах?

Україна продовжує готувати пілотів. У нас розвивається авіаційна галузь, а з нею зростає нове покоління пілотів.

Авіаційна галузь РФ сформована з крадених літаків у світових лізингодавців

Володимир Зеленський схвалив рішення РНБО щодо запровадження санкцій проти російських аеропортів Домодєдово і Шереметьєво. Як на практиці діятимуть ці санкції?

Рівень обмежень залежатиме від того, наскільки світ побачить, що ми їх включили в ці санкційні списки і наскільки ми переконаємо наших партнерів також включити їх до цих списків. Це означає обмеження доступу до ресурсу, зростання страхових виплат, зростання платежів, скасування пільг тощо. З підсанкційними об’єктами одразу зменшується кількість тих, хто хоче з ними працювати. Іміджева складова у відносинах з РФ виявилася дуже важливою. Авіаційна галузь РФ сформована з крадених літаків у світових лізингодавців. Фактично ця галузь не спроможна працювати без західних технологій. Проте аеропорти залишалися такими торговими центрами та острівцями розвитку навіть в таких умовах. Тому ці санкції допоможуть різко обмежити їхні можливості.

Останні новини
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
Новини по темі
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025