Відбудувати зруйноване: що відбувається на ринку будівельних матеріалів України сьогодні та на дефіцит яких товарів чекати в майбутньому?

Відбудувати зруйноване: що відбувається на ринку будівельних матеріалів України сьогодні та на дефіцит яких товарів чекати в майбутньому?

Через війну Україна щотижня стикається з новими масовими руйнуваннями цивільної інфраструктури та житлових будинків. Чи зможуть виробники будівельних матеріалів покрити попит українців після нашої перемоги? Як зміняться ціни на будівельні матеріали? Про все це Українському радіо розповів президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій.

0:00 0:00
10
1x

"Зараз не можуть повернутися до роботи будівельники, які потрапили в зону окупації, краща ситуація ​​— в Києві та у західній частині нашої країни, зокрема, у Львові. Проте зараз велике питання полягає в тому, що багато наших будівельників працювали в борг, якщо говорити про будівельні матеріали. І тепер маємо дуже багато історій, коли виробник будівельних матеріалів знав свого споживача, відпускав йому товар без авансу, очікуючи оплати наприкінці місяця. Зараз обсяги рішучим чином скоротилися і дуже багато виробників будівельних матеріалів не отримують цих коштів, зате отримують дзвінки від будівельників з проханнями надавати товари ще в борг. Тут намітився тектонічний розлам між бажанням наших будівельників, які не мають обігових коштів, будувати, та виробниками будматеріалів, які витратили матеріали на допомогу територіальній обороні", — розповів Костянтин Салій.

За словами експерта, виробники будівельних матеріалів зараз не в змозі постачати будівельні матеріали в борг, зважаючи ще й на те, що в них відсутня значна частина працівників: "Є підприємства, на яких до війни працювало 200 чоловік, а зараз — ледь 10-20 людей залишилося. Так сталося, наприклад, в Києві, тому старі підприємства будівельні індустрії цього міста зараз потерпають від нестачі робочих рук. Плюс працівники вимагають зарплату, а її немає — закрити лютий, березень та квітень трохи, а травень закривати нічим. В багатьох виробників намітився технічний дефолт. Оскільки це форс-мажор, то можливо майно забирати не будуть, але сплачувати податки, заробітні плати вони зараз не можуть".

"Намітилася системна криза. Програм, які б її вирішили немає, але півтора місяці тому в нас почалися дуже активні очікування на ринку, що західні партнери дадуть кошти на відновлення наших втрачених міст та сіл. Західні партнери дійсно будуть давати багато коштів на це, але після того, як війна буде виграна нами. Адже зараз робітники можуть повернутися в цех, в яких відбудеться пряме влучення ракети з жертвами. 

Держава також немає можливості допомагати, адже сама очікує, що будівельники, в яких залишилися обігові кошти, самостійно зможуть продовжити свою діяльність. Разом з тим, будівельники в свою чергу очікують, що держава почне тисячами викуповувати квартири для переміщених осіб. В органів місцевого самоврядування, навіть в Києва, таких коштів немає", — пояснив Салій. 

Також експерт додав, що із частиною будівельних матеріалів в майбутньому може виникнути проблема, тому Україні доведеться купувати їх за кордоном за вищою ціною: "Зараз залишається дуже багато дистриб'юторів, в яких на складах є залишки будівельних матеріалів. Більше-менш неушкодженою залишилась основна частина цементних заводів, тобто цемент та пісок, граніт та щебінь буде. Тоді як, наприклад, зі склом будуть великі проблеми. Також намічаються труднощі з керамічною цеглою, тому що дуже багато заводів було в Сумах та Гостомелі. Зараз вони зруйновані. Також очікуються проблеми з керамічною плиткою, тому що весь час бомблять Харків, а там розташоване найбільше підприємство України з виробництва плитки. Тому по певних позиціях ми будемо залежати від імпорту". 

"Що стосується квартир, то київські та львівські забудовники піднімають на 4-6 % вартість квадратного метра двокімнатних та трикімнатних квартир та трішки зменшують ціни на однокімнатне житло. Мабуть, вони сподіваються, що люди, які втекли із зони активних бойових дій, захочуть купити квартиру в столиці або у Львові. Проте насправді такого попиту ніхто не бачить", — підсумував Костянтин Салій. 

Фото: pixabay