Жолнович: Національна соціальна сервісна служба перевірятиме виплати ВПО та повертатиме назад незаконно отримані кошти

Жолнович: Національна соціальна сервісна служба перевірятиме виплати ВПО та повертатиме назад незаконно отримані кошти

Як змінилася кількість внутрішньо переміщених осіб? Чи розроблений алгоритм зняття статусу ВПО онлайн та чи існує контроль нарахування фінансової допомоги? Чи вистачає грошей для виплат переселенцям та хто може претендувати на міжнародну підтримку? На ці та інші запитання в ефірі Українського радіо відповідає Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

0:00 0:00
10
1x

Як змінилася кількість внутрішньо переміщених осіб?

Зараз ВПО вважаються не лише ті, хто перемістився з області в область, але і ті, хто переміщується в середині області. Ми маємо близько 3 мільйонів ВПО і їм виплачуємо допомогу. 

Ми відновили перевірки Національної соціальної сервісної служби. Коли людина повертається до місця свого постійного проживання, то вона пише заяву про припинення виплат ВПО. Якщо ж вона повернулася додому і продовжує отримувати таку допомогу, тоді виплати будуть припинені і будуть здійснені заходи щодо повернення такої допомоги. Є механізми перевірки ВПО за місцем того задекларованого місця проживання, де вона є ВПО. Якщо там цієї людини немає і вона не перемістилася кудись далі, не показала нового місця, то вона не може користуватися відповідними грошима. 

Щоб отримати статус ВПО, достатньо було зайти в додаток Дія. Чи можна так само легко зробити зворотну процедуру?

Такий інструмент на зараз не реалізований. Це є непростий механізм. Треба звертатися з заявою. Інструмент подачі заявки про припинення виплати в Дії не розроблений. Можна звернутися до ЦНАПу або Управління соцзахисту. Там зобов'язані всі види звернень розглядати. Поки люди не повідомили, що змінили своє місце проживання, ми вважаємо їх ВПО. 

Чи вистачає грошей для виплат переселенцям?

Держава мусить підтримувати громадян стільки, скільки потрібно. Цього року 77 мільярдів забюджетовано для виплат ВПО. Ми ще не використали цих коштів. Тільки 34 мільярди. Цей рік повністю буде перекритий виплатами. І наступного року так само є гроші на ці виплати. 

Тим, хто прихистив переселенців, щомісяця будуть виплачувати по 900 грн. за одного переселенця. Зараз ця сума становить 450 грн. Це буде нараховуватися автоматично чи треба знову підтверджувати цей статус?

Ці виплати будуть здійснюватися Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Вони спрямовані на підтримку проживання людини. Там є спеціальна форма, яку потрібно подавати. Це заявний принцип. 

Є виплати від міжнародних організацій. Хто на них може претендувати і чи планується збільшення такої підтримки?

Сьогодні в нас підписано Меморандум між міністерством та 10 міжнародними інституціями, які готові допомогти українцям. Заявка подається через наш сервіс єДопомога. Там перераховано критерії, з якими кожна організація готова працювати та яким готова надавати виплати. Залежно від спрямування організації це можуть бути різні верстви людей. Міністерство соцполітики їх опрацьовує, верифікує, перевіряє достовірність. І узагальнені списки подає міжнародним організаціям для виплат. Кожна з цих організацій додатково може перевірити список. І потім сама обирає, кому найперше виплачувати, тобто першочерговість тим чи іншим особам.  

Фото: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради