Не дамо шансів російській брехні.
У соціальних мережах поширюється фейк про те, що уряд України нібито планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових починаючи з 2025 року. Про таке буцімто заявив міністр охорони здоров’я. Проєкт "СтопФейк" перевірив цю інформацію і встановив, що подібні чутки не мають нічого спільного з реальністю.
У телеграм-каналах знову поширюється фейкова інформація про те, що організація ЮНІСЕФ нібито розпочала видачу гуманітарних наборів для українців. Оголошення запевняють, що від 9 грудня можна отримати все: від продуктових наборів та ліків — до зарядних станцій та грошових виплат. Проте ці оголошення створені шахраями. У ЮНІСЕФ повідомили, що такого роду гуманітарну допомогу організація зараз не надає.
Проросійські медіа поширили нову сенсаційну історію про українського біженця в Європі, який нібито пограбував 42 помешкання, маскуючись під власника квартири. Класичний приклад дезінформації — вигадки російської пропаганди, яка прагне дискредитувати українських біженців у Європі. Зокрема, маніпулюючи не тільки образом українців, а й стереотипами щодо вихідців з Африки та Близького Сходу. Ці фейки мають на меті сіяти розбрат між різними етнічними групами в Європі.
Нова шахрайська схема, в якій зловмисники намагаються видати себе за "Нафтогаз" і розповсюджують інформацію про надання нібито безкоштовгого газу та виплату в 5 тис. грн. Насправді це спроба викрасти особисті дані українців.
Обережно, шахраї: Українців попереджають про нову хвилю шахрайства. Зловмисники придумали чергову схему з обіцянками "виплат громадянам", яку намагаються зробити максимально подібною до програми "Зимова єПідтримка".
Доба "Розстріляного відродження". Щоб виправдати радянський тоталітарний режим, російська пропаганда вдавалася до перекручування фактів про митців доби "Розстріляного відродження". Мовляв, вони брали участь у "заколоті проти радянської влади", загрожували безпеці Радянського Союзу, і взагалі були націоналістами. Ці маніпуляції тритривалий час використовували для того, аби виправдати репресії, якими знищували українську інтелігенцію та руйнували культурний ренесанс, що змінював обличчя України.
Російська пропаганда, яка ще донедавна вихваляла "дружбу" з режимом Башара Асада та "успіхи" своєї армії в Сирії, несподівано змінила риторику. Після очевидних поразок та політичних втрат Кремль спішно дистанціюється від колишнього партнера, намагаючись перекласти провину та переключити увагу аудиторії. Що стоїть за цим розворотом і які цілі переслідують кремлівські пропагандисти, як ці тези впливають на внутрішньоросійську та зовнішню аудиторії та чи справді вдається Кремлю уникати відповідальності за свої дії через зміну риторик.
В Україні поширюється шахрайська розсилка у Вайбері, яка обіцяє виплату в 11 або більше тисяч гривень. На жаль, для тих, хто повірить шахраям, така переписка може призвести не лише до втрати доступу до облікового запису у Вайбері, але й до крадіжки фінансових даних та втрати коштів.
Російські новинні сайти і телеграм-канали поширили чергову "лякалку" — начебто Міністерство оборони України знайшло застосування ветеранам з ампутацією — їх планують відправити на розмінування територій. Насправді жодної загрози для цих людей немає. Ветарани отримують можливість працевлаштування в безпечних умовах.
Російська пропаганда вкотре дивує своїм креативом у створенні фейків. Черговий приклад — поширення підробленого фотооголошення про начебто заборону поєднувати синій, червоний і білий кольори. На цьому фото — буцім-то шкільне оголошення, де йдеться про штраф за використання таких кольорів. Зображення розлетілося проросійськими телеграм-каналами, але, як і багато інших подібних історій, це — підробка.