"Чехія прагне стати ядром серед держав, які працюватимуть над створенням спеціального трибуналу щодо злочинів Росії" — посол Радек Матула

 "Чехія прагне стати ядром серед держав, які працюватимуть над створенням спеціального трибуналу щодо злочинів Росії" — посол Радек Матула

Чеська Республіка однозначно підтримує шлях України до Європейського Союзу та НАТО. Водночас Міністр закордонних справ Чеської Республіки сприятиме тому, щоб Чехія стала ядром серед держав, які працюватимуть над створенням спеціального трибуналу щодо покарання Росії за скоєні нею воєнні злочини та злочини проти людяності під час війни в Україні. Більше про підтримку України Чеською Республікою в ефірі Українського радіо розповів Радек Матула, Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні.

0:00 0:00
10
1x

Про підтримку України

Україна завжди належала до традиційних партнерів Чеської Республіки. До таких партнерів, з якими ми планували розвивати усі галузі спільного інтересу. Саме тому Україна має від нас цілковиту підтримку в усіх життєво важливих для неї питаннях, зокрема незалежності, територіальної цілісності і суверенітету, і має від нас конкретні кроки, спрямовані на гуманітарну підтримку, на розвиткову допомогу. 

Усю нашу підтримку вбік України ми максимально інтенсифікували після початку російської агресії в лютому цього року. Я маю на увазі гуманітарну підтримку, до якої долучився як чеський уряд, так неурядові організації, великі і малі чеські фірми, а також і окремі люди, які надсилали свої внески на гуманітарні потреби. Від першого дня агресії ми почали приймати в себе українських громадян, які тікали від війни. Це були жінки, діти та літні люди. Як з боку чеського уряду, так й неурядових організацій та загалом чеського суспільства ми намагалися докладати зусиль, щоб ці люди почувалися у нас якнайкраще, якнайкомфортніше, просто, як вдома. 

Також ми почали підтримувати Збройні сили України в їхній боротьбі проти російського агресора, зокрема постачанням військової техніки, не в останню чергу тяжкої техніки, й іншого військового матеріалу. Чеська допомога триває досі й триватиме, допоки Україна її потребуватиме.

Читайте також Руслан Стефанчук: "Світ консолідований навколо України, адже перемога України ― це перемога цивілізованого світу"

Про вимушено переміщених осіб з України 

В Чехію від війни втекло близько 450 тисяч осіб. Дехто з них повернувся. Але досі українських біженців в Чехії перебуває сотні тисяч. 

На початку вторгнення у чеського населення був страх від можливого вторгнення. Сьогодні цей страх пов'язаний із подорожчанням або перериванням постачання природного газу та інших енергоносіїв. Але це не є страхом від кризи, пов'язаної з кількістю біженців, які наразі перебувають на території Чехії. 

Мешканці Чеської Республіки побоювалася великого зростання безробіття, пов'язаного з припливом робочої сили з території України до Чехії. Нині серед чеського населення переважає відчуття, що ми дамо собі раду в цій ситуації. Ми зацікавлені в тому, щоб українці в Чехії знайшли безпечне місце перебування, щоб їхні права було дотримано і щоб вони почувалися добре в Чеській Республіці. Загалом ці процеси відбуваються, на мій погляд, добре. Я дуже радий, що переважна більшість українських біженців-жінок знаходять роботу, діти знаходять  школу, і цей процес адаптації відбувається нормально, його можна оцінювати як успішний. Разом з тим, він несе певну кількість проблем, які наш уряд має вирішувати. 

Ціла низка українських громадян, які прибули до Чеської Республіки, мали високу кваліфікацію у фаховому плані, але в Чехії вони опустилися на кілька щаблів нижче, до менш кваліфікованої роботи. Саме тому міністри соціальної політики Чехії та України на нещодавньому двосторонньому засіданні в рамках візиту чеського уряду в Україну вирішували питання, як у цій ситуації зарадити, як зробити так, щоб люди не втрачали роботу, залучалися до потрібних галузей і як для них можна було б забезпечити медичну допомогу. 

Водночас в інтересах чеської влади є те, щоб процес освіти не припинявся, щоб молоде покоління розвивалося і отримувало повноцінну освіту. Тому створюються спеціальні класи для українських біженців, а також комбіновані класи, де є чеські та українські учні. 

Ми хочемо, щоб українські біженці в Чехії мали такі ж умови, як і чеські громадяни. Українці так само можуть претендувати на роботу в Чехії та користуватися соціальним і медичним забезпеченням. Звісно, подальший розвиток політики щодо українських біженців буде виходити з того, як розвивається ситуація в Україні, як триває війна. Але в кожному разі ми будемо докладати максимум зусиль, щоб українські громадяни в Чехії почувалися добре.

Про співпрацю України та Чехії

Минулого тижня в Києві відбулося спільне міжурядове чесько-українське засідання. Його можна вважати спільним жестом, який має не лише символічне значення, але також є початком низки практичних кроків. Були підписані конкретні документи як між чеським та українським урядами, так і між окремими міністерствами, зокрема міністерствами закордонних справ. Але загалом в рамках усіх відомств Чехії було розглянуто можливості для реалізації спільних заходів і проектів. 

Читати також: "Ми дуже добре розуміємо, що коли хата нашого сусіда горить, то треба бігти допомагати", — Посол Польщі в Україні Ціхоцький

З усіх цих зустрічей та промов однозначно випливає, що Чеська Республіка стоїть пліч-о-пліч з Україною. Ми не хочемо бути байдужі до тих проблем і до тих викликів, які зараз постають перед Україною. З усіх документів, які були підписані в Україні, випливає, наскільки Чеська Республіка добре розуміє, що Україна бореться не лише за свою свободу і за свою незалежність, але вона боронить свободу в Європі, європейські цінності і загалом Європу. Ставлення європейського суспільства до подій в Україні свідчить про те, наскільки чеське суспільство підтримує Україну та єдину Європу.  

Про визнання Росії країною-терористом

Два комітети Чеського парламенту — Комітет з міжнародних питань і Комітет з безпеки — назвали російський режим терористичним. Ці комітети також засудили російські масштабні атаки на мирних мешканців і цивільну інфраструктуру. У постановах цих комітетів також зазначається, що вони не визнають результатів так званих російських "референдумів" щодо приєднання чотирьох українських областей до Росії. Ці резолюції двох парламентських комітетів є свідченням ще більш чіткої позиції чеського суспільства до подій в Україні. Зокрема, в цих резолюціях говориться не лише про російський режим як терористичний і про те, яку загрозу він становить, наприклад, у зв'язку із небезпекою для Запорізької атомної електростанції, зокрема з огляду на російські погрози щодо застосування ядерної зброї.

Про створення спеціального трибуналу щодо злочинів РФ

У резолюціях також зазначається, що дії російських військ часто відповідають ознакам воєнних злочинів і злочинів проти людяності. І вони мають бути покарані. Наскільки мені відомо, депутати обох комітетів докладуть зусиль для того, щоб порушити цю тему на пленарному засіданні Палати депутатів Чеської Республіки і ухвалити рішення нижньою палатою щодо створення спеціального трибуналу для покарання злочинів російської агресії. Депутати обох комітетів підтримали пропозицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Чеські фахівці, юристи з Міністерства закордонних справ перебувають у тісному контакті з українськими колегами, зокрема з Уповноваженим Антоном Кориневичем. 

Я маю інформацію, що Міністр закордонних справ Чеської Республіки готовий сприяти тому, щоб Чеська Республіка стала ядром серед держав, які будуть докладати зусиль для створення спеціального трибуналу.

Про вступ України до Європейського Союзу та НАТО 

Чеська Республіка однозначно підтримує вступ або ж шлях України до Європейського Союзу. Чеський прем’єр заявив, що максимально сприятиме тому, щоб оцінка українських зусиль у напрямку євроінтеграції була дана не в листопаді наступного року в рамках комісії щодо розширення ЄС, а уже до кінця 2022 року.

Що стосується шляху України до НАТО, то у спільній заяві чеського та українського прем'єрів, а також президента йдеться про те, що Чеська Республіка підтримуватиме шлях України в НАТО, як тільки це стане можливим під час виконання головної вимоги — консенсусу усіх членів НАТО щодо цього питання.

Як тему війни висвітлюють чеські засоби масової інформації 

Я нині перебуваю на території України, але стежу за чеськими ЗМІ. Можу зазначити, що інформація, яку вони подають, є доволі об'єктивною стосовно того, що відбувається в Україні і що тут коять російські війська. Це не в останню чергу завдяки тому, що чеська дезінформаційна сцена отримала удар від охоронних органів у вигляді блокування певних серверів. Наприклад, у Чеській Республіці не може працювати інформаційна мережа "Russia Today" або "Sputnik". Це проблема російського впливу, з яким ще нещодавно дуже багато стикалися Чеська Республіка, і ми цей вплив моніторимо та максимально намагаємося обмежити. 

Гарною нагодою для обмеження російського впливу є антиросійські санкції. Наприклад, ми заморожуємо російські активи на території Чехії, відстежуємо рухоме і нерухоме майно. Але ще одним інструментом міг би бути чеський аналог закону Магнітського. Нижня палата вже схвалила цей документ, і йдеться про санкції щодо фізичних та юридичних осіб, які припускаються протиправних дій. Цей закон уможливлює застосування обмеження також для організацій і режимів, які вдаються до терористичних вчинків або кібератак. Тож робота в боротьбі з дезінформацією активно ведеться, але нам не можна спочивати на лаврах, тому що досі ще є багато людей, які схильні довіряти такій оманливій інформації. 

Про військову підтримку

Від початку російської агресії Чехія надає Україні озброєння, включно з важкою технікою. Ми допомагаємо лікувати українських поранених бійців у Чехії. Також ми готові допомагати під час тренування та вишколу українських бійців. Окрім підтримки на рівні уряду, до сприяння українській армії долучилися і чеські фірми. Наразі Чеська Республіка належить до п'ятірки найбільших постачальників озброєння в Україну. Військова допомога з Чехії приходила до України ще в той період, коли інші країни вагалися щодо постачання зброї.

Що важливо, в нас на порядку денному вже є кілька десятків напрацьованих проектів між Чехією і українською стороною, які можна буде реалізувати найближчими роками.

Я хотів би всім українцям побажати швидше миру і повернення всіх окупованих територій. Бажаю українцям стабільності, процвітання і швидкої відбудови країни, а також успішного просування в напрямку до європейських та євроатлантичних структур — ЄС та НАТО. І хочу наголосити, що Чеська Республіка буде неухильно стояти пліч-о-пліч з Україною і максимально їй допомагати. 

Фото: Посольство Чеської Республіки в Україні 

Останні новини
Премія Конрада має вагу і в Україні, і в Польщі ― Ярослав Ґодун
Премія Конрада має вагу і в Україні, і в Польщі ― Ярослав Ґодун
Браян Орута: Під час великої війни Африка звернула більше уваги на Україну
Браян Орута: Під час великої війни Африка звернула більше уваги на Україну
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Новини по темі
На Курський напрямок росіяни забрали з фронту понад 5 тисяч військових – Романенко
Від початку великої війни зареєстровано 133 тисячі воєнних злочинів росіян — Офіс Генпрокурора України
"Це створить для нас можливості", – Селезньов про військову допомогу від партнерів
"Румунія повністю підтримує "Формулу миру" Зеленського і бере участь в її реалізації", — посол Мікула
"Ривок" на Харків стане для окупантів самовбивчим". Киричевський про інтерв'ю Сирського