Павло Клімкін: "З 5 грудня значна частина російської нафти буде зачищена з ринку"

Павло Клімкін: "З 5 грудня значна частина російської нафти буде зачищена з ринку"

Українських фахівців допустили на місце падіння ракети у Польщі. Про це повідомив Дмитро Кулеба. Ситуація та версії змінювалися щоденно. Наскільки виваженою була реакція України на цей приліт? Про яку позицію партнерів свідчить їхня реакція? Вирок у справі МН17: на цьому завершиться розслідування чи це тільки початок? А також про підсумки саміту Великої двадцятки. Про всі ці події розповів слухачам Українського радіо Міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.

0:00 0:00
10
1x

Як виглядала позиція України від 15 листопада до сьогодні і наскільки вона була логічною?

"Приліт ракети в Польщу є трагедією. Але вона сталася через Росію. І всі у світі розуміють, що відповідальність саме на РФ. Ця подія ніяким чином не вплине на нашу підтримку. 

Я розчарований реакцією НАТО. 5 стаття НАТО "Про колективну оборону" передбачає свідому атаку. НАТО не бачить такої свідомої атаки. Але це результат обстрілів ракетами нашої критичної інфраструктури. Польща мала б задіяти за четвертою статтею процедуру спеціальних консультацій: коли один із союзників відчуває небезпеку і може задіяти ці консультації. І Альянс не просто має брати участь, а шукати відповіді. Але він вирішив не піднімати ставки. Результатами таких консультацій мало бути рішення щодо постачання зброї і систем ППО. Адже НАТО ж це не тільки про зброю, але і про стійкість. Це може бути постачання і енергетичного обладнання в режимі реального часу. На мою думку, НАТО могло б бути дещо крутішим". 

Читати також: Шевченко про вирок у справі MH-17: "Через недосконалість міжнародного законодавства неможливо притягнути країну-терориста до відповідальності"

Чи може якось вплинути те, що наші фахівці матимуть доступ до цього розслідування?

"Це про довіру, про солідарність. І вона має бути в усьому. Ми отримуємо необхідну інформацію, всі результати і всі звіти. Але брати участь у розслідуванні разом із нашими союзниками — дуже важливо. Те, що це розмова за нашої участіце також дуже важливо". 

Чи може Росія примусити Україну до переговорів?

"Вони живуть в іншому світі. Ми живемо в світі, де є люди, де є цінність, де демократія і свобода — це про людей. 

Наші люди поставлені на межу існування через відсутність електрики, води. Але для російської ментальності це нормально. Це їх природній простір. Це там, де вони живуть. Це так вони думають. І ми їх тут не перевиховаємо. Їх потрібно лише перемогти. 

Вони нас не розуміють і ніколи не зрозуміють. Вони думають, що ми якісь неправильні росіяни, до них не лояльні". 

Чи можна буде через заяву G20 і резолюцію ООН поступово впливати на агресора?

"Сам текст особливого впливу не матиме. Однак факт його появи — це великий крок вперед і позитив. Те, що погодилися багато країн не західного світу, — це теж важливо. Сімка — це координуючий орган західного світу. А тут ми маємо зустріч західного і не західного світу. Нам важливо, щоб всі інші не просто нам співчували, а давали реальну допомогу". 

Санкції

"Вони діють. Не так швидко, як нам би хотілося. Ми б хотіли, щоб за тиждень або два зруйнувалася економіка Росії. Санкції її виснажують. Це зашморг, який діє, хоча занадто повільно але діє.

5 грудня почнуть працювати заборона на страхування, на перевезення. Значна частина російської нафти буде зачищена з ринку. Наступного року вже постає питання, як макроекономічно зводиться російський бюджет. І це вже реально системний вплив". 

Суд в Нідерландах

"Міжнародне право діє для нас занадто повільно. Оскільки ми в стані війни з Росією. Вирок суду в Гаазі — це про виконавців. Є і паралельний процес. В Міжнародному суді в Гаазі треба довести, а ми це доведемо, що саме Росія стоїть за цією трагедією. І тоді нам легше буде діставати і замовників. Міжнародне право діє задовго, однак повертається бумерангом. Якщо рішення міжнародних судів не виконується, от тоді вже наступають інші санкції.

Реально очікувати рішення суду можна у 2024 році, можливо на прикінці 2023 року. Головне, щоб справедливість настала. А потім її треба виконати. Шанси абсолютно реальні. Головне, щоб усі винуватці заплатили сповна. І ми в цьому також допоможемо". 

Наскільки позиція України є сильнішою в порівнянні з кількома місяцями раніше?

"На 100% сильніша позиція. Це несприйняття політиків та експертів у світі, а сприйняття саме людей. 75% підтримки українців в Німеччині. Це дуже надихає".   

Фото: Фейсбук Павла Клімкіна