Топ-3 досягнення української дипломатії під час війни. Коментує Павло Клімкін

Топ-3 досягнення української дипломатії під час війни. Коментує Павло Клімкін

22 грудня — День працівників дипломатичної служби. Як змінився стиль і зміст української дипломатії за 10 місяців війни? Якими були найважливіші досягнення? Наскільки вдалим був візит Президента України Володимира Зеленського до США? Про це в ефірі Українського радіо розповів Міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.

0:00 0:00
10
1x

Як змінилася українська дипломатія під час війни

На початку війни нам не вірили, що ми готові йти до кінця, що ми не хочемо компромісів заради компромісів. Над нами іноді кепкували і казали: "У вас або зрада, або перемога". А виявилось, що віра у перемогу — це те, що веде далі. І наша місія — показати це світові. 

З 2014 року наша дипломатія докорінно змінилася. І це відчуття належності до людей, нації, суспільства. Тобто що ти один з. Я вважаю, що важливо бути не просто агресивним, а вкладати у свою роботу все своє життя та емоцію й отримувати результат. Для українців важливо, чи отримаємо ми новий трансформатор і те, що потрібно для ремонтування нашої електрики, причому все це має бути з сьогодні на завтра, чи отримаємо ми більше якісної зброї та грошей для того, щоб функціонувати як держава і суспільство. 

На початку війни було дуже багато російських фейків, що це начебто реакція на розширення НАТО, але вони зникають, завдяки нашим дипломатам, завдяки простим, але дуже зрозумілим словам, завдяки інтерв'ю, в яких не якісь зарозумілі політичні речі, а прості людські пояснення того, що відбувається і через що ми проходимо.

Про три найбільші досягнення української дипломатії 

Перше — це зброя. Друге — це те, що ми зараз вважаємося частиною Європи, а українці є європейцями по суті і по змісту. Крім того, це те, що нам під час війни надали кандидатський статус на членство в Європейському Союзі, чого Європейський союз за всю свою історію ніколи не робив. Третє — це те, що люди у світі набагато краще розуміють про що ця війна. Тобто що вона не про міфічну безпеку для Росії, а що це бажання Росії здійснити імперську війну, що вони вважають Україну штучною, зокрема нашу історію, державність та мову. Для дипломатів важливо показати, хто такі українці. Тому зброя українців — це наша європейськість і демонстрація того, ким ми є. 

У цій війні у нас є друзі та союзники, працювати з якими — теж задача дипломатії. Однак нині дипломатія — це не прерогатива тільки дипломатів. Насправді це прерогатива країни. Тому народна дипломатія не менш важлива. Говоріть зі своїми друзями та знайомими про те, хто ми такі і що ми нічого не боїмося та готові йти вперед. Під час війни немає класичної дипломатії. Під час війни або ми їх, або вони нас. 

Читайте також — Шелест: "США готові стояти з нами до кінця"

Про промову Зеленського у Конгресі США

Президент дуже добре вийшов. Зеленський був важливим. Це була справжня людська емоція напередодні Різдва в Сполучених Штатах, коли ти думаєш про родину та подарунки, а тут розумієш, що є люди які борються, які без світла, тепла і води. І це дуже християнська історія, коли ти чуєш українського президента, який говорить не якісь політичні сигнали, а дуже прості слова про те, що є українці, що вони борються, що вони потребують допомоги і що це спільна боротьба. І  якщо ми не виграємо цю спільну боротьбу, то спочатку прийдуть за нами, а потім за вами. Це насправді заходить американцям. Тож ця проста реальна людська емоція дуже важлива.

Якою має бути дипломатія в 2023 році 

Вона має бути наступальною і мудрою. Ми маємо бачити весь контекст світу, орієнтуватися в ньому, розуміти, що світ дуже швидко змінюється, і ми не повернемося туди, де були. Але ми маємо пояснити, що з українців мають брати приклад, що нам мають допомагати заради своєї безпеки, зокрема більшою кількістю зброї, і що нам потрібно відчувати "лікоть до ліктя" від своїх союзників.

Фото: Getty Images