"Справжнє народження європейської оборони почалося, коли ЄС вирішив надавати військову допомогу Україні" — Шарль Мішель

"Справжнє народження європейської оборони почалося, коли ЄС вирішив надавати військову допомогу Україні" — Шарль Мішель

Справжнє народження європейської оборони розпочалося після 24 лютого 2022 року, коли Європейський Союз ухвалив рішення про надання Україні військової допомоги, зазначив голова Європейської Ради Шарль Мішель на запитання журналіста Українського Радіо Сергія Стуканова в рамках зустрічі з представниками медіа у Києві. Рішення про військову підтримку України, яке раніше годі було й уявити, в ЄС ухвалили буквально за кілька годин, тим самим заступивши НАТО, яке не мало змоги надати нашій державі зброю та загалом “не хотіло розпочати Третю світову війну”. Наразі, на думку Мішеля, основне завдання ЄС — показати себе надійним партнером для США в підтримці України та консолідувати всі сили всередині Союзу, на який, як і на США, чекає низка виборів.

 

0:00 0:00
10
1x

Шарль Мішель. Фото: Сергій Стуканов

"Очікування ЄС від країн-кандидатів на вступ чіткі та зрозумілі"

Пане Президенте, вчора кільканадцять українських організацій виступили із заявою-зверненням до українського уряду щодо того, що для України є неприйнятним ухвалення будь-яких змін до чинних законів про мову та освіту. Що, на ваш погляд, відбудеться, якщо Україна не дослухається до рекомендацій Єврокомісії та Венеційської комісії і не ухвалить жодних змін до цих законів до грудня або й до березня наступного року?

Нам довелося ознайомитися з рішеннями стосовно нацменшин. Так, є вірогідність, що вам доведеться продовжити працювати над цим питанням. А що стосується Венеційської комісії, то це свого роду компас, що не несе ніяких сюрпризів, чи прихованого порядку денного. 

Ми завжди відкриті до глибоких дискусій, якщо в Україні чи в інших країнах-кандидатах на членство в ЄС виникають певні суперечності у законодавстві, яке було змінене відповідно до рекомендацій Венеційської комісії. Це те, що ми можемо обговорювати.

Проте я вважаю, що загалом наші очікування від країн-кандидатів досить чіткі й зрозумілі. Дуже важливим є той факт, що Україна працює над впровадженням необхідних реформ уже до кінця цього року. І я не виключаю, що між звітом Єврокомісії, презентованим пару тижнів тому і засіданням Ради ЄС, що відбудеться у грудні, ми ще побачимо нові досягнення України. А це, у свою чергу, важливий аргумент для розгляду на засідання Європейської ради в грудні.

"Ніхто не міг би й уявити, щоб ЄС ухвалив рішення про надання військової допомоги третій країні. Але ми зробили це за кілька годин"

Ще одне питання стосуватиметься США. За рік Дональда Трампа може бути обрано наступним президентом Сполучених Штатів Америки. Якою буде реакція ЄС, якщо Дональд Трамп скаже, що більше не даватиме Україні зброї, виділятиме менше грошей і проситиме Київ і Москву приступати до переговорів?

По-перше, зазначу, що Сполучені Штати є основним союзником Європейського Союзу. Ми плідно співпрацюємо, у нас ідеальна координація з президентом США Джо Байденом і його адміністрацією у питанні України та й у багатьох інших геополітичних питаннях. Сполучені Штати — наш основний союзник у атлантичних відносинах, у питаннях розробки фундаментальної стратегії безпеки на європейському континенті й у всьому світі.

У нас є лише один шлях —  наполеглива праця, щоб стати господарями своєї долі. І у цього процесу є три складові. 

Перше — економічне підґрунтя. Нам потрібно бути  рішучими в питанні створення й поглиблення єдиного ринку. Ми повинні вдосконалювати наші можливості впровадження інновацій та формування економічного майбутнього для ЄС. З геополітичної точки зору ви сильні, якщо ви сильні з економічної точки зору. Це перший пункт.

Пункт другий — енергетика. Вона є важливим інструментом, елементом нашої конкурентоспроможності, а також має вплив на кліматичні зміни. І хоч ми й пережили російський енергетичний удар, який РФ завдала всьому світові, в тому числі й ЄС, зараз на єдиному ринку ціни на енергоносії в 3, а то і в 4 рази вищі, ніж у країнах, які є нашими партнерами і конкурентами. А це важливий момент для нашого бізнесу.

І третій пункт — це безпека та оборона. Це був той елемент, якого нам бракувало, бо ми багато говорили про європейську оборону, європейську безпеку раніше. Проте, я вважаю, що справжнє народження європейської оборони почалося, коли ми вирішили надавати вам військову допомогу після 24 лютого 2022 року. НАТО було не в змозі надати зброю, тому не хотіло тоді розпочати Третю світову війну. А хто діяв швидко? Хто дав сигнал українському народу і владі, що ми готові змінити нашу парадигму? Євросоюз. Раніше ніхто не міг би й уявити, щоб ЄС ухвалив рішення про надання певної військової допомоги третій країні. Але ми ухвалили це рішення за кілька годин.

Щодо США, ми не можемо передбачити, яким буде результат виборчої кампанії в Сполучених Штатах. Проте ми можемо допомогти американцям консолідувати свою підтримку України. Тому що якщо ми консолідуємося в рамках ЄС, це матиме користь для політичних дебатів у Сполучених Штатах. Якщо вони відчують, що ЄС є надійним союзником, це буде стимулом для того, щоб і самим бути надійними.

І не забувайте, в Європі також будуть вибори. Ось чому важливо донести і до наших людей по всьому ЄС, що стоїть на кону і які нас чекають виклики. І коли вже ви будете голосувати на європейських виборах, ви будете голосувати за певну ідею: за верховенство права, демократичні принципи, безпеку і процвітання. Від того, як ви проголосуєте, залежатиме, яким буде Європейський Союз і європейський континент у наступні роки.

 

Останні новини
Бути з інтернетом попри відключення електрики. Поради фахівця
Бути з інтернетом попри відключення електрики. Поради фахівця
Наталя Нагорна про війну з 2014-го, сюжети про полеглих воїнів та Курщину
Наталя Нагорна про війну з 2014-го, сюжети про полеглих воїнів та Курщину
"Трамп Україну не покине" — Андрій Футей
"Трамп Україну не покине" — Андрій Футей
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Новини по темі
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"