Україні вдалось створити резерв потужності генерації енергії – Рябцев

Україні вдалось створити резерв потужності генерації енергії  – Рябцев

Немає підстав сумніватися, що Україні вдасться нормально пройти і завершити опалювальний сезон 2023-2024 року. Таку думку висловив в ефірі Українського Радіо директор спеціальних проєктів  Науково-технічного центру "Псіхея" Геннадій Рябцев. Він відзначив, що завдяки оперативній роботі українських енергетиків та міжнародній підтримці обладнанням, Україні вдалось створити резерв потужності генерації та відновити ту розгалужену мережу, за якою можна переспрямовувати енергетичні потоки, якщо виходить з ладу та чи інша лінія електропередач. Але проблеми все ж залишаються через високий відсоток старого обладнання, зменшення кваліфікованих енергетиків та боргові питання. 

Крім того, Геннадій Рябцев додав, що перша за всю історію української незалежності зима, за рахунок газу лише власного видобутку стала можливою передусім через суттєве скорочення споживання цього ресурсу промисловими споживачами і домогосподарствами. Адже видобуток власного газу по країні в цілому скоротився через затратність та ризикованість.

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстративне energytransition.in.ua

Енергетики достатньо добре підготувалися

Перебіг опалювального сезону Геннадій Рябцев оцінює, як нормальний і вважає, що немає підстав сумніватися, що Україні чогось не вистачить, щоби нормально пройти і завершити цей сезон. Він наголошує, що  існуючі ризики пов'язані з погіршенням погодних умов та ракетними обстрілами. Проте експерт переконаний, що стійкість енергетичної системи та надійність її роботи гарантована. Питання полягає в тому, щоби при поломці енергосистем їх швидко лагодили і повертали до нормальної роботи, що енергетики успішно роблять, констатує Геннадій Рябцев. "Ця зима легша, ніж попередня, бо енергетики достатньо добре підготувалися до неї. Україні з постачанням великого обладнання допомогли міжнародні партнери, де 100 одиниць такого обладнання було або модернізовано, або замінено. Це дозволило створити резерв потужності розподілу, відновити ту розгалужену мережу, за якою можна переспрямовувати енергетичні потоки, якщо виходить з ладу та чи інша лінія електропередач. Було забезпечено, хоча і невеликий, але все ж таки резерв потужності генерації. Зараз ми маємо декілька блоків, які перебувають в резерві на випадок, "якщо щось". І плюс цей резерв потужності буде забезпечено завдяки збільшенню потужності міждержавних перетинів. Зараз ми маємо 1.7 ГВт можливої потужності, яку можуть нам в разі збоїв в роботі системи, у  разі нестачі обсягів електричної енергії постачати наші європейські партнери. Ми ще жодного разу не використали цей обсяг повністю. Лише десь на 70% – коли у нас були великі збої через негоду та були знеструмлені понад 1000 населених пунктів. Але ці можливості дозволяють нам достатньо оптимістично дивитися на другу половину опалювального сезону". 

Геннадій Рябцев відзначає, що українці в порівнянні з довоєнним періодом значно зменшили споживання електроенергії. І попри те, що є невеликий запас і щодо розподілу, і щодо потужності, але все одно "всі споживачі мають думати над раціональним використанням енергетичних ресурсів. Такий підхід дозволить нам гарантовано пройти опалювальний сезон." 

Залишається великий відсоток старого обладнання, зменшення кваліфікованих енергетиків та боргові проблеми

Геннадій Рябцев наголошує, що проблеми залишаються. Вони пов'язані з тим, що обладнання в основній своїй масі є довоєнним – достатньо старим і таким, що виходить з ладу, якщо відбуваються якісь негаразди через низькі температури і велике використання електроенергії. Другою проблемою експерт називає значне зменшення кваліфікованих енергетиків. І третя проблема – боргова, яка потребує уваги з боку уряду. "Якщо енергетики не мають можливості оплатити обладнання та ремонт, заплатити заробітну плату своїм працівникам – тоді вони можуть не так справно відновлювати систему".

Геннадій Рябцев. Фото: ФБ-сторінка Геннадія Рябцева

Через скорочення споживання газу промисловістю і домогосподарствами точково зріс видобуток власного газу

Зараз Україна забезпечує себе газом з власного видобутку тільки через те, що суттєво скоротилося споживання цього ресурсу, передусім промисловими споживачами і домогосподарствами, наголошує Геннадій Рябцев і констатує, що те, що "Нафтогаз збільшив видобуток. Але в цілому Україна зменшила видобуток. Бо умови, які склалися на газовому ринку, не сприяють розвитку інших компаній, окрім групи Нафтогаз. Попередні результати видобутку газу по Україні приблизно 17.6 мільярдів кубометрів, тоді як до війни було понад 20. І це загальний видобуток всіх видобувних компаній. І споживання було до війни 32-33". 

На Лівобережній Україні найбільше пошкоджено підприємств, які використовували саме газ  

Скоротилося промислове виробництво, наголошує Геннадій Рябцев. "В основному це підприємства, які використовували газ, як сировину. Також достатньо велика кількість підприємств була пошкоджена, тому що основний промисловий український кластер – це Лівобережна Україна. І велику кількість людей, хоча і тимчасово, але ми втратили – понад 6 млн осіб. А за деякими розрахунками і 8. А це потенційні споживачі – ті ж самі домогосподарства, яких 14.5 мільйонів в цілому по Україні. Не всі з них були газифіковані, але достатньо велика кількість споживачів зараз не бере цей газ. Тому і Нафтогаз, і його керівництво ще давно заявляло, що достатньо буде газу внутрішнього видобутку…" 

Вкладатися у власний видобуток – це дуже затратна і дуже ризикована справа

Яким чином нам збільшити видобуток, щоб цього вистачало і після завершення війни? Геннадій Рябцев відповів, що є достатньо чіткі алгоритми, яких потрібно дотримуватися та інструкція, яку потрібно виконувати. "Для того, щоб щось збільшити, потрібно скластися коштами та іншими ресурсами в це "щось". Все розпочинається з планування і чіткого дотримання відповідних планів. Планування було... Але вкладатися у власний видобуток  – дуже затратна і дуже ризикована справа. Якщо акціонер в особі того ж самого Кабінету Міністрів вимагає від компанії прибуткової діяльності – то для того, щоб забезпечити прибуток, потрібно, навпаки, скорочувати видобуток і переходити на закупівлю газу за кордоном і встановлення таких цін на нього ж, які були потрібними для отримання якомога більших прибутків. Оцим Нафтогаз і займався останніми роками. Він скорочував все, що неприбуткове і не могло принести прибутки швидко і розвивав все, що може дозволити отримати великі гроші".

Останні новини
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
"Я чую інших людей, сподіваюся, вони чують мене. Це робить мене щасливим. І це Свобода!" — Буткевич
"Я чую інших людей, сподіваюся, вони чують мене. Це робить мене щасливим. І це Свобода!" — Буткевич
Новини по темі
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери