Ілюстративне фото: nazk.gov.ua
За 2023 рік подано майже 670 тисяч декларацій
1 квітня завершився термін подачі декларацій про доходи за 2023 рік. Наскільки активно їх подавали?
З 12 жовтня минулого року відновилась обов'язковість декларування і три кампанії декларування завершились – за 2021, 2022, 2023 роки. Ми маємо досить високий рівень поданих декларацій. Він майже на рівні 2020 довоєнного року, за який було подано 710 тисяч декларацій. Зараз – 656 тисяч за 2021 рік, 649 тисяч за 2022, і майже 670 тисяч – за 2023 звітний період. Тому активність спостерігалась. Так, є трохи зменшення за кількістю, але це певним чином пояснюється тим, що кампанія декларування у воєнний період була з певними особливостями визначеними на рівні закону.
Наскільки загалом цього достатньо, з точки зору справжньої боротьби з корупцією?
Оскільки інститут декларування був запроваджений в Україні для забезпечення прозорості влади перед суспільством, то цей інститут виконує цю задачу. З 10 грудня минулого року відкриті всі декларації всіх чиновників, крім тих, до яких застосовували заходи безпеки в силу закону. Це військовослужбовці, це особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, службовці, які перебувають в зоні проведення активних бойових дій, полонені, інтерновані, а також члени сім'ї таких декларантів. Декларації таких осіб вилучені з публічної частини Реєстру. А вся решта декларацій, всіх чиновників, усіх рівнів – від президента до державного службовця найнижчої категорії – всі в публічному просторі. Це дозволяє і громадським активістам, і будь-якій людині ознайомитися з майновим станом будь-якого чиновника, порівняти його з попередніми періодами і зробити відповідні висновки. А правоохоронні органи, органи контролю і ми, як НАЗК, вже повноцінно набираємо обертів щодо виконання своїх безпосередніх функцій – заходів фінансового контролю.
Зрозуміло, що з міркувань безпеки змінилися правила доступу до Реєстру, але змінилися і правила самого декларування. Нагадайте, будь ласка, чого стосувалися ці зміни?
На законодавчому рівні було дозволено не декларувати на період воєнного стану повну адресу місця проживання за кордоном членів сім'ї декларанта. Це також з міркувань безпеки. Потрібно було зазначити тільки країну і регіон, і можна не вказувати повну адресу. Але такі декларанти будуть зобов'язані після завершення чи скасування воєнного стану подати декларацію з повними даними. Також особливістю воєнного періоду є, що частина категорій декларантів мають право на відтермінування подачі декларацій. Така особливість поширюється виключно на ті категорії, про які я вже сказала – це військові, це особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, в зоні проведення активних бойових дій.
Це дуже вплинуло на процес? Наскільки це відчутна кількість людей?
Вона не відчутна. Це приблизно в тих самих цифрах, які були у довоєнний період. Можливо, це пояснюється тим, що з'явились нові категорії декларантів, це члени ВЛК, тобто лікарі військових комісій. Відповідно, у нас статистика може бути гнучкою за рахунок тих, що хтось не подає в силу закону, а хтось подає в силу того, що став новим суб'єктом декларування.
Як ви ставитеся до того, що лікарів лікарських консультативних комісій (ЛКК) звільнили від декларування?
Це певною мірою справедливість. Там не всі лікарі були звільнені, лише окрема категорія. Вони дійсно були з мінімальними корупційними ризиками, оскільки вони не перебувають в складах комісій і не приймають рішення. Тобто категорії, які приймають рішення, залишились декларантами. А ті, які є просто лікарями, проводять аналізи і так далі – це дійсно зовсім не та категорія, яка повинна звітувати перед державою і суспільством за свої статки.
Не всі декларанти уважні. Помиляються навіть з копійками
Яких помилок припускаються декларанти найчастіше?
Хочу почати з того, що ми зробили для того, щоб спростити долю декларантів і допомогти їм уникнути помилок. По-перше, ми реалізували в Реєстрі функцію "Дані для декларації" і акумулювали вже наявні в реєстрах дані. Суб'єкт декларування вже на стадії створення чернетки може замовити таку довідку і ми збираємо таку інформацію безплатно. Цього року ми додатково реалізували у цій функції можливість отримати інформацію про активи членів сім'ї за підтвердження такої вправи через застосунок "Дія". Це значно спрощує. Вже півмільйона людей скористалися цією функцією. І я дуже сподіваюся на те, що це дозволило їм спростити процес заповнення і уникнути помилок. Це дуже потужний інструмент, який я би радила використовувати декларантам, але уважно перевіряти наявну інформацію з первинними документами.
Щодо помилок. Оскільки зараз ми застосували зовсім новий ризикоорієнтований підхід до відбору декларації на повну перевірку за визначенням рейтингу ризику, то мушу сказати, що не всі декларанти уважні. Помиляються у визначенні вартості об'єктів з копійками. Тому у нас дуже легко 1 тисяча гривень стає 100 тисячами, а 1 мільйон – 10 мільйонами і так далі. Це дуже поширена помилка. Друга помилка, яку ми вже зустрічаємо – декларанти вказують залишки коштів, не вказуючи джерела доходів, вважаючи, що вони вже справились і відобразили всю потрібну інформацію. Третя з поширених помилок – коли декларанти подають повідомлення про суттєві зміни і вважають, що вони вже виконали всю вправу. Але я би хотіла нагадати, що повідомлення про суттєві зміни – це додатковий захід фінансового контролю і не є вичерпним. У декларації відомості про отримані доходи, набуті активи, потребують дублювання в самій декларації. Ще одна дуже поширена помилка – коли декларанти вважають, що треба вказувати інформацію про активи і доходи виключно набуті у звітному періоді. І не переносять інформацію про ті активи, які в них вже були. Є помилки, коли обидва члени сім'ї є декларантами і один декларує свої доходи у своїй декларації, а другий – суто свої у своїй. А мають зазначати про себе і про членів сім'ї в обох деклараціях. Тому це точно помилки і, на жаль, вони впливають на рейтинг ризику декларації. І така декларація може потрапити на перевірку. І на жаль, ми мусимо відволікатись на такі помилково заповнені декларації.
Юлія Кулікова. Фото: nazk.gov.ua
Майже кожна друга відібрана декларація ідентифікована як ризикова
Наскільки змінилися статки тих, кого ви перевіряєте?
Ми зараз проводимо трохи більше 300 перевірок. Відповідно можу чітко сказати, які перші відібрані декларації за своїми і показниками, і за категоріями посад, і навіть за географією ми ідентифікували. І які області стали лідерами щодо чиновників, які набули найвищий рейтинг ризику декларацій. Також можу сказати, що майже кожна друга відібрана декларація ідентифікована як ризикова. Тобто містить інформацію про значні грошові активи, які значно збільшились порівняно з попередніми довоєнними періодами, які містять інформацію про значні активи у вигляді криптовалюти, і ті, які мають набуті активи під час воєнного стану на значні суми, тобто мільйон і більше. Якщо говорити про категорії посад, то лідерами є представники органів місцевого самоврядування. Це напевно логічно, оскільки в Україні децентралізація і розпорядниками місцевих бюджетів є саме вони. На другому місці – це представники органів досудового розслідування (слідчі, в тому числі представники органів прокуратури). На третьому місці – представники органів судової влади. Далі йдуть митники і податківці. Далі – народні депутати. І замикають "лідерів" – керівники державних підприємств, в тому числі оборонної сфери. Якщо говорити про географію, то беззаперечним лідером є Київ – посадовці, які працюють в столиці. На 2 місці – Одеська область. Далі Львівська і Київська. Харків, Черкаси, і замикає лідерів – Дніпро.
Що зазвичай забувають службовці декларувати і, що їм за це може бути?
В цій частині законодавець підстрахував декларанта. Для тих, хто подав декларацію, але побачив якусь помилку, законодавець передбачив 30 днів для того, щоб один раз подати виправлену декларацію. Тому всім декларантам, які вже подали декларації і не сплинув цей строк, я дуже раджу переглянути свої декларації і за потреби подати виправлення. Якщо все ж таки ця справа не виконана або не встигли, але помилку встановили, то ми радимо всім декларантам в персональному кабінеті Реєстру вказати цю помилку і причину, чому не подали виправлену декларацію. Це для тих, хто дійсно є доброчесним, але в силу певних обставин допустив помилку. Якщо ж під час повної перевірки буде встановлено, що декларант мав можливість подати правильні дані і міг знати правдиву інформацію про активи, але з якихось причин не вказав, то за недостовірне декларування у нас передбачена і дисциплінарна, і адміністративна, і кримінальна відповідальність. При чому аж до позбавлення волі за умисне невнесення даних.