Юлія Клименко. Фото: facebook/Klymenko.me
Ми станемо в дворі Грушевського 5 і будемо голосувати
Парламент сьогодні не працював. Володимир Зеленський дорікнув Раді за вихідний через нібито загрозу російського удару.
Рішення керівництва парламенту, наскільки мені відомо, ухвалили на базі якраз інформації від розвідок. Парламент є єдиним органом, який забезпечує сталість роботи при будь-яких ситуаціях. Керівництво парламенту повинно поговорити з президентом, чому так вийшло. Якщо би парламент і працював, то на сьогодні була запланована Година запитань до уряду. Якщо розвідки будуть наполягати на тому, щоби парламент не перебував в урядовому кварталі, то треба прислуховуватися до них. Бо знищення парламенту фактично відкриє дорогу Путіну до безболісного і безвійськового взяття України, я би так сказала.
Наскільки часто, перебуваючи в парламенті, доводилося спускатися в укриття?
Як тільки повітряна тривога, весь парламент спускається в укриття. Наші укриття не розраховані на 400 депутатів і на 700 робітників управління, яке забезпечує роботу Верховної Ради. 1100 особам немає куди спуститися просто фізично. В законодавстві чітко закріплено, що голосування може відбуватися тільки на Грушевського 5. Ми не можемо переїхати, умовно кажучи, в Експоцентр і там провести голосування, оскільки воно може бути визнане нелегітимним. Тому ми мусимо голосувати тільки на Грушевського 5. Це питання вже три років постає у випадку знищення саме будівлі Верховної Ради на Грушевського 5. Тоді ми станемо в дворі і будемо голосувати. Або треба змінювати законодавство і дати можливість голосувати у резервних місцях. Все законодавство розраховано на мирний час. Дуже багато прогалин, які не дозволяють мобільність ні парламенту, ні іншим органам. Треба переглянути, щоби мобільність мав парламент, оскільки ми ж розуміємо, що Росія нікуди не дінеться і рано чи пізно буде Путін-2, Путін-3 і нам треба мати мобільність і в цьому питанні. На даний момент наші руки зв'язані тим, що ми можемо голосувати тільки або в дворі Грушевського 5, або в будівлі Грушевського 5, якщо вона є. Тому парламент ми повинні зберегти до кінця війни, оскільки це єдиний законодавчий орган, який може забезпечувати стабільність і переобрання як Кабінету міністрів, так і інших державних органів. Знищення парламенту де-факто буде дуже ускладнювати можливість нашої перемоги.
Бюджет більше тиловий, ніж військовий
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025-й рік. За нього тоді проголосували 257 депутатів.
Проблема з цим бюджетом основна і базова для мене, що цей бюджет більше тиловий, ніж військовий. Прокурори отримали більше на 22%. А у нас дуже складна ситуація на фронті. В цьому бюджеті велика доля вже розподілена не на оборону і безпеку, а на тилові питання. І це абсолютно неправильно. Я думаю, що на даний момент при тому, що не вистачає фізично зброї, ми не розуміємо, як поведуть себе міжнародні партнери, я думаю, що на цьому етапі ми, якщо хочемо мати бюджет на 2026-й рік, затверджений в Україні, а не в Росії, то ми повинні всі свої гроші і всі свої ресурси все ж таки віддавати на оборону і безпеку. І максимально уникати видатків, які вводять двозначність у наше суспільство. Тому що коли бюджет розподіляється в тилу трохи менший, але все рівно достатньо велика частина, то багато військових ставить питання: "що ми вже виграли?"
Пенсії будуть індексовані до інфляції
Варто згадати про соціальні виплати, мінімальну пенсію, мінімальну зарплату. Вони на 2025 рік будуть замороженими.
Ні, вони не будуть заморожені. Пенсії будуть індексовані до інфляції. Але це буде починатися з березня, і вони, на жаль, будуть індексуватися на інфляцію тільки одного року, хоча вони вже заморожені два роки, де-факто. Інфляція у нас цього року 8% – 7,5%. Наступного року 9,5-10. Пенсія зменшилася на 20%. На пенсію вже можна купити на 20% менше продуктів.
Тисячу Зеленського потрібно спрямувати тим людям, яким це дійсно потрібно: студентам, які отримують маленьку стипендію, пенсіонерам, які отримують маленьку пенсію, внутрішньо переміщеним особам – є багато категорій людей, які потребують більше, ніж 1000 грн. Держава має тільки одну функцію: розподіляти ресурси справедливо між всіма громадянами. Чому не можна було взяти цю тисячу і одразу з бюджету перерахувати військовим частинам, які закуповують самі для себе якесь обладнання або дрони? Чому не можна було перерахувати на зарплату військовим? Навіщо ганяти це все по колу?
А як щодо зарплат військовослужбовцям, відповідним виплатам пораненим і загиблими?
Вони, на жаль, заморожені. Якщо цього року середній курс долара буде 41, то наступного року вже закладений в бюджеті курс долара 45. І тому автоматично зарплата військових, якщо рахувати до долара, зменшиться. У військових від 30 і до 100 тисяч в середньому. І це неправильно, тому що люди, які перебувають 3 роки на передовій, повинні мати відчутно більше грошей, повинні мати більшу кількість днів відпустки.
Закон про демобілізацію буде написаний владою
Актуальним постає питання граничних термінів служби. На рівні парламенту, наскільки зараз це реально?
Коли затверджувався новий закон про мобілізацію в квітні, він мав великі прогалини. Ці прогалини були очевидні ще в березні. Тоді була домовленість і з військовими, і з усіма фракціями в парламенті, що закон про демобілізацію буде написаний владою і зареєстрований протягом трьох місяців з моменту ухвалення закону про мобілізацію. Урядовий. Оскільки військові і Міністерство оборони краще бачать ситуацію, ніж будь-хто і вони мають забезпечити правильну ротацію, правильний відпочинок, реабілітацію наших воїнів і правильні терміни демобілізації. Ми не бачимо жодних початків розмови про демобілізацію і про те, що треба все-таки визначити граничні терміни. Така невизнаючість для військових гірше, ніж будь-які перебування у важких умовах. Людина повинна розуміти, що вона шість місяців на передовій, шість місяців в тилу, місяць відпочиває. І це повинно бути для всіх. А не так, що якщо дефіцитна професія, то людина просто не може навіть виїхати на три дні до своїх рідних в інший регіон.
Дорожній фонд.
Перше читання до бюджету передбачало 43 мільярди на дороги. І додатково 19 мільярдів – це виплата боргів попередніх Укравтодору. Багато було правок. Дороги не на часі будувати. Безумовно треба ремонтувати ті дороги, які життєво необхідні для військових. Того року була практика, що це все фінансувалося з резервного фонду. Тобто є необхідність така от в конкретному місці зробити конкретний об'єкт, гроші виділяються з резервного фонду. Цього року передбачені були регулярні виплати на дороги. Але це викликало обурення багатьох, нам поки що не до планування, ми не розуміємо, які дороги ми будемо будувати і коли. 19 млрд на реструктуризацію боргів теж дуже неправильне рішення, хоча воно залишилося у фінальному бюджеті. Ми, як Україна, дуже успішно реструктуризували всі свої борги. Ті борги ми реструктуризували перед іншими інвесторами і кредиторами, а перед тими, хто будував дороги, ми вирішили не реструктуризувати, а просто їм виплатити. Інші інвестори питають, а як так вийшло, що нам реструктуризували і гроші не дали, а цим гроші виплачують?! Це ж неправильно?! І з точки зору міжнародної, і зовнішньополітичної. Як одним можна платити, а іншим не можна платити? У нас є куди витратити 19 млрд в 2025 році. З дорожнім питанням взагалі неправильно ставити в конкретний момент обслуговування доріг. Є резервний фонд.
План стійкості. Як ви сприйняли його? До чого тут ось ці 10 пунктів?
План гарний, мабуть. Проблема в тому, хто це буде реалізовувати і де взяти гроші на те, щоб реалізувати цей план. Насправді там дуже багато додатків і вони поки що таємні, ніхто їх не бачив, як воно буде саме реалізовуватися. Є питання, оскільки, як то кажуть, диявол в деталях. Хочеться побачити конкретний план, скільки часу він займе і скільки грошей це буде потребувати. Ми закриваємо всі наші тилові видатки кредитами, які нам треба буде віддавати і за які ми платимо відсотки. Тому хочеться зрозуміти, за які гроші це все буде робитися, за чиї? Хочеться побачити детальний план, хто і як цим буде розпоряджатися.