Євген Нищук: Шевченківська премія збільшилась на одну номінацію ― декоративно-прикладне мистецтво

Євген Нищук: Шевченківська премія збільшилась на одну номінацію ― декоративно-прикладне мистецтво

Шевченківський комітет завершив приймання творів, висунутих на здобуття Національної премії 2025 року. Хто потрапив до списку та як відбирали претендентів ― в ексклюзивному коментарі на Радіо Культура розповів голова Шевченківського комітету Євген Нищук. "Активність чимала ― є 67 заявок. Найбільше, за традицією, це література ― близько 25, візуальне мистецтво ― близько 15. По різних номінаціях є чимала кількість відомих людей, талановитих діячів культури, які створили прекрасний якісний продукт і варті того, щоб їх 9 березня 2025 року було відзначено", ― констатував Євген Нищук.

0:00 0:00
10
1x

 

Євген Нищук на Церемонії нагородження Національною премією України імені Тараса Шевченка, місто Бородянка (Київщина), 20 серпня 2023 рік. Фото: knpu.gov.ua

 

Є 67 заявок. Література ― близько 25, візуальне мистецтво ― близько 15

Як би ви охарактеризували список претендентів та претенденток на премію 2025 року?

За  традицією, виглядає так, що список наповнюється наприкінці, в останні два-три дні. Себто зараз ще обробляються заявки, які часом передавалися поштою, а відповідно, доходять за кілька днів. Активність чимала ― є 67 заявок. Найбільше, за традицією, це література ― близько 25, візуальне мистецтво ― близько 15, і в інших номінаціях достатня кількість. Цьогоріч премія збільшилась на одну номінацію: візуальне мистецтво отримало певне доповнення, бо виокремили народне мистецтво у 8-му номінацію. Ця відзнака дасть можливість зімпульсувати носіїв наших креативних народних ремесел. Серед претендентів вже є майстри Петриківського розпису, що увійшов до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. По різних номінаціях є чимала кількість відомих людей, талановитих діячів культури, які створили прекрасний якісний продукт і варті того, щоб їх 9 березня 2025 року було відзначено.

Одна з робіт мистецького проєкту "Петриківський розпис: на захисті ідентичності", що став претендентом на Шевченківську премію 2025 року. Фото: knpu.gov.ua

Експертна рада здійснює перший відбір, у кожній номінації ― по 3-4 експерти

Ви мусите балансувати у ваших відповідях, не називаючи конкретних імен. А що взагалі відбувається за лаштунками комітету? У розділі з літератури я нарахувала 26 людей, тобто кожного треба прочитати, але ж є ще літературознавство, публіцистика, журналістика. Прочитати треба дуже багато. Чи має Шевченківський комітет якихось радників, котрі допомагають опрацьовувати матеріали та відсіювати претендентів? Як це працює?

Нагадаю для широкого загалу, що на першому етапі ми в жодній мірі не даємо оцінок мистецькій якості, а відбираємо суто за технічною ознакою ― за дотриманням усіх деталей, зазначених у статуті й положенні. На превеликий жаль, не всі, хто подає заявки, уважно читають наш сайт, зміни чи доповнення до положення. Тому може бути ситуація, що когось через ці технічні причини не допускають до участі. Таких небагато, адже, коли вчасно подавати, то комітет надає консультативну допомогу і час на правильне оформлення заявки. Ми ставимося з розумінням. Але коли вже станом на зараз маємо чітку кількість ― 67 заявок, то вступає у роботу експертна рада, яка працює на платній основі. Нагадаю, що голова та члени комітету працюють на громадських засадах. Експертна рада здійснює перший відбір окремо за своїми номінаціями. У кожній номінації є по 3-4 експерти, які здійснюють аналіз, і на першому засіданні, яке цьогоріч відбудеться у 20-х числах листопада, вони зроблять експертну довідку і дадуть рекомендації. Члени комітету мають право самі ухвалювати рішення, але ми дослухаємося до фахівців, які відбирали претендентів. Із тими, хто допущений до другого туру, я вже не кажу про третій, члени комітету мають справді ознайомитися ― з кожним твором, який пройшов відбір.

Премії та інші нагороди чудово слугують таким собі ситом ― що подивитися, що почитати, на що звернути увагу. І йдеться навіть не про переможців безпосередньо, а насамперед про контекст. Це просто дороговказ, яким дуже зручно користуватися ― він допомагає орієнтуватися в актуальному культурному середовищі.

Останні новини
Радість у простих речах: Джонні Дивний і TAB спільно випустили сингл "Моменти"
Радість у простих речах: Джонні Дивний і TAB спільно випустили сингл "Моменти"
США має умовну зброю, яка може зруйнувати російську економіку, але ця зброя стратегічна – Кошель
США має умовну зброю, яка може зруйнувати російську економіку, але ця зброя стратегічна – Кошель
Промінь рекомендує: Олена Тополя, NeuroBandura з треком "Як дитиною, бувало…"
Промінь рекомендує: Олена Тополя, NeuroBandura з треком "Як дитиною, бувало…"
Страх російської окупації мобілізував європейського виборця – Рохов про перемогу Санду
Страх російської окупації мобілізував європейського виборця – Рохов про перемогу Санду
Полотно для роздумів: Гурт Schmalgauzen випустив трек "Я не прийду"
Полотно для роздумів: Гурт Schmalgauzen випустив трек "Я не прийду"
Новини по темі
Українці були інтелектуальними гіпердонорами Московії, за що ми сьогодні покарані ― Павло Гриценко
Рівень поляризованості у суспільстві залишається досить низьким ― ОПОРА
Чверть країн світу будуть ядерними — Клімкін про наслідки розв'язаної Росією війни
Стенд на 200 кв. м, 31 видавництво — Коваль про Україну на Франкфуртському книжковому ярмарку
Росіяни дуже вправні маніпулятори щодо авангарду — Філевська