ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський

ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський

Ініціатива розформування ТЦК та СП є необґрунтованою в умовах воєнного стану, зазначив в ефірі Українського Радіо голова підкомітету комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, член фракції партії "Слуга народу" Федір Веніславський. Він визнав, що, безперечно, потрібно вдосконалювати питання мотивації військової служби. Однак говорити про розформування ТЦК та СП легковажно. Адже держава-агресорка Росія робить усе для поповнення її армії. І саме тому, зауважує депутат, законопроєкт щодо зменшення в Україні граничного віку перебування на військовій службі до 55 років не розглянутий навіть у першому читанні. "У мене немає підстав говорити, що він буде розглянутий найближчим часом", – додає Веніславський. А спершу він висловив свою думку стосовно удосконалення бронювання. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото з відкритих джерел

"На жаль, мали місце маніпулювання з можливостями, передбаченими законом щодо кількісного складу працівників, котрі могли бути заброньовані"

Які результати аудиту і які порушення були виявлені під час його проведення?

Коли ми ухвалили закон про удосконалення питань мобілізації та передбачили чіткі критерії для того, щоб працівники підприємств, установ, організацій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування були заброньовані через те, що певні підприємства чи організації є критично важливими або для забезпечення потреб сектору безпеки та оборони, або для функціонування економіки, на жаль, мали місце маніпулювання з тими можливостями, які були передбачені законом щодо кількісного складу працівників, котрі могли бути заброньовані. Відповідно, кількість громадян України, які є військовозобов’язаними і отримали бронювання, зросла порівняно з періодом до набуття чинності законом – до 18 травня 2024 року. Це викликало справедливе обурення  і в президента, і в керівників Міноборони. Це призвело до проведення такого аудиту, в результаті якого було виявлено певні порушення у зв’язку з неточним формулюваннями в постановах Кабміну. Уряд уточнив критерії віднесення підприємств до переліку критичних та граничну кількість можливих бронювань на кожному підприємстві.

Нарахована зарплата заброньованого працівника підприємства має бути не менше 20 тисяч гривень

95% критично важливих підприємств змогли зберегти свій статус після аудиту?

На сьогодні ми маємо нові критерії щодо визначення критичності підприємства. До 28 лютого 2025 року такі підприємства мають підтвердити свій статус. Далі буде ухвалюватися рішення щодо збереження чи не збереження тих чи інших списків, які були заброньовані. Підприємство через портал Дія може підтвердити бронювання тих чи інших працівників, які відповідають критеріям постанови Кабміну. Далі підприємство має пройти перевірку на відповідність статусу критичності. Тут уряд вніс зміни щодо розміру заробітної плати як середньої по підприємству, так і заброньованого працівника. Вона має складати не менше 20 тисяч гривень. Йдеться про нараховану заробітну плату, з якої потім стягуються податки. 

В органах місцевого самоврядування та державних органах діють інші критерії.

Якщо підприємство має право забронювати до 50% своїх військовозобов’язаних громадян, то ця кількість вираховується зі штатної чисельності працівників станом на 18 травня 2024 року, аби не можна було штучно роздути штатний розклад після набуття чинності законом. Проте це не означає, що громадяни України, які були заброньовані після 18 травня 2024 року, втратять право на бронювання. Якщо підприємство не перевищує квоти, то ці громадяни зберігають бронювання.

Наскільки може змінитися кількість заброньованих після цих новацій?

Складно навіть математично вирахувати, скільки громадян України отримали бронювання, через те, що підприємство віднесене до переліку критичних, а скільки громадян мають бронювання через те, що служать в Національній поліції, ДБР тощо. Цим законом від 18 травня ми суттєво зменшили кількість громадян, які мають право на відстрочку і перевели їх в категорію тих, які будуть заброньовані. Значна кількість громадян України, які працюють в правоохоронній системі стала заброньованою і це також збільшило загальну кількість заброньованих.  

Що буде з бронюванням дрібних фермерів?

Якщо такі фермерські господарства будуть віднесені до переліку критичних або тих, які виконують для сектору оборони якісь роботи, то вони збережуть своє право на бронювання.

Зменшення граничного віку перебування на військовій службі до 55 років? "Немає підстав говорити, що законопроєкт буде розглянутий найближчим часом"

Який статус законопроєкту щодо зменшення граничного віку перебування на військовій службі та у запасі з 60 до 55 років? 

На сьогодні говорити про якісь законодавчі ініціативи, які призведуть до зменшення кількості громадян України, котрі можуть бути мобілізовані, дуже складно. Ворог, навпаки, нарощує свої мобілізаційні потуги та заохочує громадян і в грошовій формі, і шляхом списання заборгованості за кредитами. Все це спрямовано у Росії на збільшення кількості громадян, які залучені до армії країни-агресора. Тому в Україні цей законопроєкт не розглянутий навіть у першому читанні. У мене немає підстав говорити, що він буде розглянутий найближчим часом.

Ініціатива розпуску ТЦК та СП є невиваженою та необґрунтованою в умовах воєнного стану

Як ви ставитися до ініціативи розформовувати ТЦК та СП з метою поповнення бригад для виконання бойових завдань?

Ця ініціатива є не виваженою і необґрунтованою в умовах воєнного стану. ТЦК та СП забезпечують левову частку всіх мобілізаційних заходів. Тому говорити про їхнє розформування і створення альтернативних систем залучення до війська громадян України легковажно і не продумано. Такі заяви можуть призвести до поганих наслідків для держави та сектору безпеки і оборони. Водночас, безперечно, потрібно вдосконалювати питання мотивації громадян України, їхнього залучення до Збройних Сил на добровільних та контрактних основах.

Федір Веніславський. Фото: Офіційний сайт політичної партії "Слуга Народу"

На сьогодні рекрутинг не може замінити діяльність ТЦК та СП

Яким чином можна поліпшити і масштабувати рекрутингові кампанії?

По-перше, ми в парламенті ухвалили законодавчі зміни, які дозволяють більш широко залучати рекрутингові механізми. По-друге, міністр оборони своїми рішеннями розширив перелік тих можливостей, які мають військові частини безпосередньо в обхід ТЦК та СП залучати до своїх лав громадян України. В кожній бригаді будуть утворені центри, які будуть займатися рекрутингом. Цей процес іде. Однак говорити сьогодні про те, що рекрутинг може замінити діяльність ТЦК та СП, не можна. Ці процеси, безперечно, йдуть паралельно. ТЦК та СП до кінця війни будуть виконувати свої функції. Головне, щоб не було прикладів порушень прав людини в їхній діяльності й вони не набували такого резонансу, як ми часом, на превеликий жаль, спостерігаємо.  

Військове керівництво працює над удосконаленням механізмів ротації

Які зміни щодо ротацій під час військової служби можливі зараз (якщо про це можна говорити публічно)? 

Говорити про те, що рішення про звільнення з військової служби буде ухвалене найближчим часом, надто оптимістично з огляду на те, що ворог нарощує кількість своїх окупаційних військ, а ситуація на фронті дуже складна. На цьому тлі обіцяти, що найближчим часом буде розроблений механізм звільнення з військової служби, недоречно. Складно говорити про те, чого немає навіть з точки зору проєкту. Зараз важливо забезпечити механізми ротації. Важливо, щоб бойові бригади, які беруть участь у бойових діях протягом 2-4 місяців, мали змогу відійти на переформатування і відпочинок на 2-3-4 місяці. Це підвищило би ефективність загалом використання бойових підрозділів у відстоювання територіальної цілісності. Крім того, це суттєво вирішило би питання відпочинку та звільнення з військової служби. Саме над цим працює військове керівництво. Але з огляду на складну ситуацію на фронті ці питання не завжди вдається вчасно вирішувати. 

КОНТЕКСТ

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради пропонувала розформувати ТЦК та СП й створити з їхніх працівників бригади для виконання бойових завдань на фронті. Як інформував 12 листопада нинішнього року УНІАН, про це в ефірі Ранок.LIVE повідомляла народна депутатка Юлія Яцик. Вона уточнила, що про це йдеться у звіті комісії, та в Міністерстві оборони України працюють над створенням рекрутингових центрів. Це дозволить, за твердженням депутатки, перенаправити чинних військовослужбовців ТЦК у зону бойових дій. Яцик не уточнила, яку саме кількість співробітників військкоматів пропонується "скоротити" та направити на фронт. За її словами, це службова інформація, яка наразі розголошенню не підлягає, повідомляє УНІАН.   

Тим часом начальник групи комунікацій Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Істомін розповів, що з працівників ТЦК та СП "жодної бригади створити неможливо". Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на слова майора Істоміна під час брифінгу в офіційному медіацентрі Полтавської області.

Істомін зауважив, що "Верховну Раду, звичайно, коментувати не може", проте може прокоментувати слова журналістів. Він додав, що у ТЦК є працівники, є військовослужбовці. "З працівників безпосередньо жодної бригади створено бути не може. І стосовно військовослужбовців жодних розпоряджень на якесь розформування не надходило", – підсумував представник ТЦК.

"Подібні заяви представників деяких депутатських фракцій та груп, на мою думку, є популістичними". Таким чином юрист, політолог, аналітик групи "Левіафан" Сергій Назаренко прокоментував пропозицію Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради розформувати ТЦК та СП, натомість створити Рекрутингові центри, а персонал ТЦК відправити на фронт. На жаль, час добровольців уже майже закінчився, констатує Назаренко. І додає: "тому або ми якісно проведемо мобілізацію, або втратимо державу". Це міф, що співробітники ТЦК не воюють, каже юрист. Він визнає, що ТЦК потрібно змінювати. Можна впровадити щось нове. Але це нове не повинно бути Рекрутинговим центром. А повинно бути підрозділом Сил оборони, який розумітиме свої задачі й відповідним чином їх виконуватиме.

 

 

 

Останні новини
Повернення додому: Sasha Boole  презентував сингл "Бути поруч"
Повернення додому: Sasha Boole презентував сингл "Бути поруч"
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Усе про розгляд справи без відповідача. Роз'яснює адвокат
Усе про розгляд справи без відповідача. Роз'яснює адвокат
Новини по темі
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко