Ілюстративне фото: wikimedia.org
Противник намагається штурмувати 24 на 7
Яка ситуація на Покровському напрямку?
Ситуація достатньо напружена. На лінії, де оборону тримає бригада "Рубіш", противник намагається штурмувати 24 на 7. При тому намагається рідко застосовувати техніку, а загалом це "м'ясні штурми". Вони "м’ясні" не через те, що вони є абсолютно тупими і безглуздими, а через те, що росіяни застосовують неймовірну кількість піхоти, в порівнянні з кількістю особового складу, який є в Силах оборони України.
Завжди до противника потрібно ставитися з певною повагою, через те, що противник – це передусім,противник. І ми бачимо, що ми не граємо якусь партію в теніс, а, на жаль, це війна, де ціною є життя військовослужбовців. Росіяни штурмують і штурмують, а якщо повертаються назад, то їх можуть там і розстріляти, тому в них є потужна мотивація штурмувати наші позиції, бо якщо повернуться назад, їх можуть ззаду знищити російські “загородзагони”.
"Середньостатистичний російський солдат проживає від двох тижнів до двох місяців після підписання контракту"
Ворог зазнає колосальних втрат. Внаслідок чого вони зберігають інтенсивність атак?
Насправді важко пояснити, адже лише за один місяць вбитими та пораненими росіяни втратили стільки, скільки в Афганській війні колишній СРСР за 10 років. І для мене досі є нонсенсом, як ці штурмові дії відбуваються і продовжуються. Але вони дійсно бояться двох основних речей: того, що їх застрелять, коли вони повернуться назад, і потрапити в полон до нас, адже завдяки впливу російської пропаганди думають, що ми будемо нібито знущатися з них.
А ви ж чули, напевно, про те, що їм роздають інструкцію, як чинити самогубство, аби тільки не потрапити до полону до Збройних сил України?
Так, звісно, ми чули про ці інструкції. Їх неймовірно насичують дегенеративною й примітивною пропагандою, в яку вони реально вірять. Крім того, в Росії буквально майже щомісяця збільшується кількість одноразових виплат, подекуди це вже мільйон рублів тільки для того, щоб ти підписав контракт із Міністерством “оборони” РФ. А це дуже велика сума. І, звісно, росіяни думають, що зможуть пів року повоювати та повернутися додому, ще й зароблять мільйон рублів. Але насправді статистика показує, що середньостатистичний росіянин проживає від двох тижнів до двох місяців після умовного підписання контракту.
Мені як офіцеру, який керує людьми, навіть важко уявити, що може мотивувати їх продовжувати далі штурмові дії з такими колосальними втратами. У нас були ситуації, коли бійці бригади "Рубіж" за три дні "двохсотили" та "трьохсотили" більше солдатів ворога, ніж було в нашому підрозділі в той період часу. Тобто усвідомте, яку неймовірну кількість втрат зазначає противник за такий короткий період!
Ворог використовує в десятки разів менше техніки, ніж на початку війни
Чи багато зараз ворог використовує техніки?
Насправді все дуже ситуативно і залежить від певних штурмових дій та погоди. Звісно, що техніки вони використовують в десятки разів менше, ніж на початку війни. В основному використовують БМП і танки, але як таксі. Ми намагаємося нашу дефіцитну техніку використовувати як вогневий засіб. Наприклад, нещодавно у нас танк виїхав упритул просто до позиції противника і знищив її. Натомість противник просто підвозить бронетехнікою особовий склад і втрачає техніку. Це виглядає сюрреалістично. Тож проблема Сил оборони України і в цілому нашої оборони навіть не в тому, що нас штурмує така велика кількість росіян, а в тому, що в нас тотальний дефіцит особового складу. Якби бригади були укомплектовані підготовленим особовим складом, то втрат у Силах оборони України було б значно менше.
Андрій Отченаш. Фото: facebook.com/ Інформагентство АрміяInform
90-95% цілей знищується різними видами безпілотних авіаційних комплексів
Наскільки важко опановувати можливість вдаряти по маневрених транспортних засобах, які використовують окупанти?
Як і будь-яка робота, все спочатку здається складним, незрозумілим, і завжди потрібно вчитися. Тут потрібно постійно самовдосконалюватися і підходити до цього питання відповідально. Тобто навчитися літати можна, для цього не потрібно супернавичок. Суперкльово, якщо раніше хтось грав комп'ютерні ігри, ігри на PlayStation або на Xbox, воно дійсно допомагає. Але наразі існують десятки програм цивільного зразка, які допоможуть вам навчатися на польотах FPV-коптерів або Mavic тощо. І просто робіть це в цивільному житті. Це дуже легко. Завантажити цю програму можна на Steam, наприклад, Liftoff. Вона коштує декілька сотень гривень чи тисячу гривень. І купити собі пульт, який буде коштувати теж в районі чотирьох тисяч гривень, якщо ви хочете в цьому напрямку розвиватися. Це прикольно просто для розвитку і водночас ви будете мати вже конкретну навичку, яку зможете використати в бою. Зараз реально 90-95% цілей знищується різними видами безпілотних авіаційних комплексів. Тому в будь-якому випадку це буде дуже хороший скіл.
Потрібно від одного до семи FPV-дронів, щоб знищити танк
Скільки дронів і яких дронів потрібно, щоб уразити, наприклад, російський танк?
Якщо є хороша система радіоелектронної боротьби у танка, то дуже важко уразити танк через те, що він буде тушити безпосередньо роботу FPV-дронів. Якщо в нього є хороша система захисту, умовно, "мангали" згори, то теж достатньо важко уразити танк, тому що все ж таки даний захист дає певний ефект. А якщо це звичайний танк ворога, то до трьох FPV-дронів легесенько можуть знищити танк. Інколи вистачає одного дрона, якщо влучить дуже якісно. Тобто, все надзвичайно ситуативно. Все залежить від заряду в FPV-дрона, пілота та знання того, куди треба влучити по танку. Тобто, можна просто попасти в лоб, де буде найбільший рівень захисту. А можна покружляти й потрапити в бак, і танк вже буде горіти та може здетонувати. Можна потрапити в місце, де розташований боєкомплект і з кумулятивним зарядом зробити детонаційну дію, і танк злетить. Мені здається, що потрібно від одного до семи FPV-дронів, щоб знищити танк. Це не так вже багато, враховуючи ціну танка.
Загалом величезна кількість техніки противника з РЕБом, вся кількість техніки противника з "мангалами". Втім сили оборони України не складаються тільки з безпілотних авіаційних систем, є ще артилерія, мінування тощо. І разом в колективній роботі, в побратимстві ми працюємо і знищуємо противника у великій кількості.
"Українська армія вже є найбоєздатнішою армією Європи"
В одному з інтерв'ю, ви сказали, що наша ключова мета – це стати найсильнішою армією у світі. А як ви бачите цей шлях?
В Європі ми вже найбоєздатніша армія, яка вміє користуватися всіма видами озброєння і техніки, які наразі є. Тобто це не залежить від країни. Дайте нам будь-що, і ми скористаємося цим краще, ніж будь-яка країна. Наприклад, були ситуації, коли "джавелінами" збивали ворожі гелікоптери, вертушки, і американці були в шоці, адже це протитанкова зброя. Українська армія неймовірно швидко розвивається. Ми маємо найкращий бойовий досвід в Європі, і в разі, якщо вся ця війна закінчиться і, дай Боже, щоб ми перемогли, то, звісно, що ми будемо найсильнішою армією Європи, це однозначно. Ми вже нею є. Але потрібно розуміти, що поки противник просувається, ми маємо зосереджуватися тільки на одному — на зупинці цього противника. Ситуація найскладніша від початку повномасштабної війни через те, що кількість особового складу маленька, а кількість противника достатньо велика. І зараз насамперед потрібно займатися цим процесом, потрібно реформувати базовий військовий вишкіл для того, щоб військовослужбовці отримали дійсно підготовку, щоб у центрах підготовки особового складу були винятково ветерани, а не умовні тилові інструктори, які ніколи не були на бойових діях. Усе це комплексна робота, і її ще неймовірно багато. І ми до цього плавно, потрошечки, дуже повільно, але йдемо. Тому що армія, як і будь-яка бюрократична і інституційна частина держави, змінюється дуже повільно. Тому що там дуже багато паперів і, на жаль, потрібні зміни є болючими. Але ми до того прагнемо, ми до того йдемо, і, наприклад, бригада "Рубіж" показує прекрасний показник у тому, як офіцери ставляться до особового складу і як особовий склад ставиться до офіцерів.