У Верховній Раді немає жодного законопроєкту щодо зниження мобілізаційного віку — Веніславський

У Верховній Раді немає жодного законопроєкту щодо зниження мобілізаційного віку — Веніславський

На сьогодні ані в парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки, ані у Верховній Раді загалом немає жодного законопроєкту стосовно зниження мобілізаційного віку в Україні нижче 25 років. На цьому наголосив, відповідаючи на запитання слухачів Українського Радіо, голова підкомітету цього комітету, член фракції партії “Слуга народу” Федір Веніславський. Він підтвердив, що періодично західні партнери закликають Україну ухвалювати рішення про зниження мобілізаційного віку. "На це ми маємо дуже прості відповіді, які озвучував і президент Зеленський", – наголошує Веніславський. На сьогодні наявна кількість особового складу в Україні ще не забезпечена повною мірою озброєнням. А партнери можуть його надати "і ми про це ведемо мову", зауважив Веніславський. Він також запевнив, що забезпечення ротації залишається пріоритетом №1 для керівництва України, хоча зробити це вдається далеко не завжди, з огляду на інтенсивність бойових дій. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/GeneralStaff.ua

Призовний вік: "Ми повернулись до міжнародних стандартів"

Маємо два запитання слухачів Українського Радіо зі Львова і з Черкас: 

  • Мене звати Теодор: "Чи все ж таки будуть знижувати призовний вік для чоловіків до 18 років? ЗМІ пишуть, що цього вимагають американці від Зеленського"; 
  • Мар'яна, Черкаси: "Коли буде ротація тих, хто на передовій вже більше року, та коли буде можливість звільнитися з війська у тих, хто у війську з початку повномасштабної війни?"

Тобто, фактично, два запитання, які турбують і суспільство, і безпосередньо воїнів. Перше – це позиція ваша і комітету стосовно зменшення призовного віку. Нагадаю, що раніше його було знижено з 27 до 25 років. І друге – яка ваша думка щодо ротації, демобілізації тощо? 

Говорити про зниження з 27 до 25 років можна достатньо умовно, тому що я хочу нагадати, що ще з початку Незалежності та в радянські часи призовник – це особа від 18 до 25 років. Потім через різні політичні обставини у нас підняли цей вік до 27-ми. Тобто, ми, за великим рахунком, повернулись до міжнародних стандартів у цій сфері й говорити про те, що був знижений призовний вік, не зовсім коректно. Ми це повернули до здорового глузду. 

Відсіч агресору має бути асиметричною, технологічною, інноваційними зразками озброєння, які Захід має

Щодо вимог наших партнерів, то так, дійсно, періодично лунають і на офіційному рівні, і під час міжпарламентських контактів із партнерами з країн НАТО, з Великої двадцятки, які допомагають Україні у військовому плані, що необхідно ухвалювати рішення про зниження мобілізаційного віку. На це ми маємо дуже прості відповіді, які озвучував неодноразово і президент Зеленський. А саме, що на сьогоднішній день та кількість особового складу, яка є в Україні, ще не забезпечена тими зразками озброєння, які давали б можливість їй ефективно виконувати свої бойові завдання. Тому для нас пріоритет №1 – це отримати, по-перше, інноваційні зразки озброєння. І не випадково, до речі, за моєю пропозицією підкомітет, який я очолюю, в минулому році отримав доповнення в назві "оборонних інновацій". Тому що я переконаний, саме завдяки оборонним інноваціям, які демонструють свою ефективність на полі бою, ми можемо завдавати асиметричну відповідь агресору. А розраховувати на пропорційно симетричну відповідь – це абсурдно, зважаючи на фактично безмежний людський потенціал і ресурс, який має Росія, як вона його мотивує, заганяє до війська. І відповідати такими самими діями ми точно не можемо. Тому для нас важливо, щоб ми отримали ті зразки озброєння, які допоможуть завдавати болючих ударів по всій території Російської Федерації, починаючи кордонів України і закінчуючи Далеким Сходом і Сибіром, по військових законних об'єктах. А такі зразки озброєння у наших партнерів є, вони нам їх можуть надати і ми про це ведемо мову. По-друге, ми маємо переводити війну в технологічну площину. Тобто, ми маємо воювати безпілотними системами, які є в рази дешевшими, ніж багато далекобійних зразків зброї, але вони здатні завдавати ударів також на одну, дві, три тисячі кілометрів углиб РФ.

Жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку на сьогодні немає

Тому, відповідаючи на запитання про зниження мобілізаційного віку, хочу ще раз підкреслити те, що на сьогоднішній день ані в Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки, ані в парламенті загалом немає жодного законопроєкту, який би був спрямований на зниження мобілізаційного віку нижче 25 років. В окремих випадках громадяни України, яким не виповнилося 25 років і вони є військовозобов'язаними, тобто це ті, хто прийшов військову кафедру, строкову військову службу, вони можуть бути мобілізовані до 25 років. Але це виняткова категорія громадян України. Всі решта можуть бути мобілізовані за добровільною згодою. І є випадки, коли контракти укладають громадяни України, яким 18-ть, 20-ть років тощо. Тому жодних ініціатив і на політичному рівні, і на рівні формалізованому, мається на увазі законодавчих ініціатив у парламенті, з цього питання на сьогоднішній день немає. І я думаю, що ймовірність появи таких законодавчих ініціатив на сьогоднішній день достатньо мала. 

Федір Веніславський. Фото: facebook/verkhovna.rada.ukraine

Забезпечення ротації – пріоритет №1

Що стосується ротації, то це головна ідея, над якою працює і комітет, і Міністерство оборони, і насамперед головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Сирський. Коли його призначено на цю посаду, він своїм пріоритетним завданням поставив саме забезпечення ротації. Щоби ті військовослужбовці, які на "нулі" воюють декілька місяців, мали можливість також декілька місяців перепочити. Але з урахуванням суттєвої збільшення інтенсивності бойових дій, які Росія веде проти України, з огляду, знову ж таки, на постійне збільшення особового складу окупаційної армії на території України, це вдається далеко не завжди. Але ще раз підкреслюю, це пріоритет №1. І я думаю, що саме на цьому і комітет, і командування Збройних Сил України й надалі будуть акцентувати свою увагу і намагатися це втілити в реальне життя на всіх складових сектору безпеки і оборони. 

Читайте також: "Ми навели лад у системі мобілізації" — Веніславський

Останні новини
Польща все частіше говорить про необхідність запровадження ембарго на російську продукцію — Коваль
Польща все частіше говорить про необхідність запровадження ембарго на російську продукцію — Коваль
Це міжнародна позитивна іміджева дипломатія гуманітарного характеру — Коваль про постачання зерна Сирії
Це міжнародна позитивна іміджева дипломатія гуманітарного характеру — Коваль про постачання зерна Сирії
"МКС не панацея. 99% злочинів Україна повинна розслідувати сама" – Яворський про ратифікацію Римського статуту
"МКС не панацея. 99% злочинів Україна повинна розслідувати сама" – Яворський про ратифікацію Римського статуту
"Справ буде більше" – Яворський про те, як ратифікація Римського статуту допоможе Україні в боротьбі з РФ
"Справ буде більше" – Яворський про те, як ратифікація Римського статуту допоможе Україні в боротьбі з РФ
Нарожний: "Єдиний вихід з війни – гарантії миру від наших союзників"
Нарожний: "Єдиний вихід з війни – гарантії миру від наших союзників"
Новини по темі
Нарожний: "Єдиний вихід з війни – гарантії миру від наших союзників"
Український "Нептун" може бути не гірший за Tomahawk – Гетьман
Не тільки Євробачення: Дмитро Шуров готує релізи до пʼятнадцятиріччя гурту Pianoбой
Сергій Жадан про сподівання від 2025 року, втому і недаремність, яка переважує
"Ми навели лад у системі мобілізації" — Веніславський