Дональд Трамп. Фото: АР
"Джонсон залишиться суб’єктом, а не об’єктом в руках одноосібного гравця"
У Палаті представників Конгресу США спікером переобрали Майка Джонсона. Це третя за значенням посада в політичному істеблішменті США. Що для України означає збереження Джонсона на посаді?
Це вагома постать, адже республіканці мають переважну більшість. Опоненти-демократи зазначали, що Джонсон вважає себе діячем воєнного часу, зокрема щодо його ролі у скеруванні допомоги Україні від Конгресу. Також демократи називали його людиною, що ухвалює рішення рівня Чемберлена або Черчилля, тобто фактично може вирішити долю всього світу або принаймні континенту. Для України посада Джонсона може мати і позитивні наслідки, я б не окреслював його як винятково негативного діяча в українському питанні.
Свого часу Джонсон був медіатором між радикальними демократами та радикальними республіканцями, між центрами обох партій та президентом Байденом. Ця людина може відстоювати свою позицію і пропонувати її багатьом. Відтак Джонсон, гадаю, залишиться суб’єктом, а не об’єктом в руках одноосібного гравця ― 47-го президента чи того, хто скеровує думки президента США.
"Січень ― не менш цікавий місяць, ніж листопад"
У понеділок, 6 січня Конгрес має затвердити перемогу Дональда Трампа на виборах. Наскільки це важливий момент?
З одного боку, це завершення довгого шляху, кінцевим подіумом якого буде інавґурація президента. З іншого боку, саме 6 січня 2021 року прихильники Трампа намагалися штурмувати Капітолій, і частина лояльних до нього виборців залишилася. Має місце тяглість зразків поведінки, моделей перетікання влади, тож це затвердження буде важливою та цікавою подією. Гадаю, січень ― не менш цікавий місяць, ніж листопад.
Чи варто очікувати якихось протестів від опонентів Трампа?
Думаю, що цього разу все ж таки обійдеться без таких подій і буде лагідний перехід влади. Але не виключаю, що можуть бути якісь маніфести, лозунги, заклики від радикально лівих діячів. Вони не полишають своїх позицій і не закликають до насилля, але можуть вийти з лозунгами, що "Трамп ― засуджений діяч" або що він двічі перебував під прецедентом імпічменту тощо. Це все не є новим, але воно залишається для Америки актуальним.
"Байден не згуртував суспільство навколо політики демократів"
Яка ситуація зараз в американському суспільстві, коли минуло два місяці після голосування на виборах президента США? Пристрасті вщухли?
Напруження все ж таки вщухло, американське суспільство поволі заспокоюється. До речі, перші напружені настрої затихли вже на другий день після виборів. Станом на зараз суспільство видимо не є розколотим, воно певним чином гуртується, особливо ті, хто боявся виказувати свою прихильність республіканцям, будучи міноритарними групами. Ліво налаштована преса попереджає про пригнічення прав людини, про можливість перебування злочинців при владі тощо. Важливо зазначити, що Байден не зробив того, що намагався зробити: не згуртував суспільство навколо своєї ідеї, навколо політики демократів. Ця політика навіть дещо роз’єднала суспільство і призвела, певною мірою, до перемоги президента Трампа.
"Ситуація з Трампом показує недоліки американського права і судів, які можуть тривати роками"
Щодо кількості кримінальних справ, порушених проти Дональда Трампа. У зв’язку з його переобранням на пост президента ці справи мінімізуються? Чи не породить це в частині американського суспільства ілюзію безкарності?
Погоджуюся з вами. Аналізуючи настрої громадянського суспільства, можемо сказати, що президент є обличчям нації, вона його вибрала, він відображає цю націю, а отже, суспільство готове за цю безкарність відповідати. В іншій частині громадянського суспільства панує думка: поки не доведено, що винний є винним, не можна звинувачувати всіх поспіль. А в Америці це актуальна справа, адже багато хто відсиджує у тюрмах не за свої злочини, а потім це доводять через багато років. Тож ситуація із Трампом показує недоліки американського права і судів, які можуть тривати роками. Це багато чого змінить у майбутньому.
Олег Преловський. Фото з особистого архіву Олега Преловського
"На цьому "Рамштайні" демократи прагнуть виправити свої помилки"
9 січня відбудеться черговий "Рамштайн", останній перед приходом Трампа до влади. Як би ви оцінили зусилля команди Байдена в частині допомоги Україні протягом останніх місяців? Є така точка зору, що якби адміністрація Байдена раніше постачала в такому темпі озброєння для ЗСУ, то ми б досягли значно більших успіхів на полі бою.
Справді, ця теза дуже влучна. Кволість та небажання діяти позначилося і на реакціях наших союзників у Європі, і загалом на позиції України. Ця кволість адміністрації Байдена частково призвела до перемоги Трампа. Америка затягувала свою участь в допомозі, а на цьому "Рамштайні" демократи прагнуть виправити свої помилки, зокрема і сам президент Байден. Як існуватиме цей формат за часів президента Трампа, ми побачимо дуже скоро. Цілком можливо, що в майбутньому стануться реальні якісні зміни.
"Мелоні може не просто стати представником Трампа в Європі, а й представником Європи в Америці"
З Трампом намагаються встановити контакти різні країни, приміром, нещодавно його відвідала прем’єрка Італії Джорджа Мелоні. Кажуть, що Мелоні буде озвучувати політику Трампа в Європі.
Трамп комунікує із правими діячами. І пані Мелоні є однією з тих правих політикинь, які дуже прихильно ставляться до України і розуміють всю загрозу російської війни та рашизму загалом. Спочатку Трамп слухав Орбана і формував свої думки, а Мелоні має геть іншу позицію. І вона може не просто стати представником Трампа в Європі, а й представником Європи в Америці. Це надто важливо. Джорджа Мелоні, напевно, є найактивнішою діячкою півдня Європи, а це такий собі субрегіон у Європейському Союзі. Плюс Мелоні нещодавно мала зустрічі й розмови з Ілоном Маском, який, попри свою поки що неактивну політичну діяльність, формує частково погляди Трампа. Тому діяльність Мелоні, а отже, і діяльність української влади в контактах з Італією, буде важливою на 2025 рік. Це не має пройти повз нашу увагу.
"Вони намагаються почути Україну"
Чи чують у команді Трампа голос України?
Думаю, вони намагаються почути. Найкраще ми можемо це простежити в діяльності Кіта Келлога, який стає інструментом, щоб зрозуміти Україну, а відтак формувати позицію Трампа, його адміністрації та радників щодо України. (Обраний президент США Дональд Трамп обрав генерала у відставці Келлога на посаду спеціального посланця президента США з питань Росії та України ― ред.) Тобто ― вони намагаються. І тут для української влади, МЗС і президента надважливо не втратити цієї ниточки, яка би зв’язала нас у правильний вузлик, і показати Америці та 47-му президенту, чого ми хочемо і наскільки це важливо для української перемоги в подальшому.
Читайте також: Нахабність росіян може образити Трампа — Хара