Інавгурація 47-го президента США Трампа найдорожча в історії цієї країни — Краєв

Інавгурація 47-го президента США Трампа найдорожча в історії цієї країни — Краєв

Інавгурація 47-го президента США Дональда Трампа потенційно стане найдорожчою інавгурацією в історії цієї країни. На її проведення було зібрано понад 107 млн доларів – донати мільярдерів, друзів Трампа та його власні кошти. Про це в ефірі Радіо Культура розповів директор програми "Північна Америка" Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв. При всій важливості інавгураційної промови, чіткішим показником – чого чекати від другого пришестя Трампа в Білий дім – будуть його перші укази, каже Краєв. А стосовно війни Росії проти України експерт вважає, що адміністрація Трампа є консерваторами, "які чітко розуміють, що таке Москва і з чим її їдять". 

0:00 0:00
10
1x

Дональд Трамп. Фото: AP/Evan Vuccі

Гроші платників податків на інавгурацію президента США не витрачаються. Це свято однієї людини

Як ви сприймаєте інавгурацію 47-го президента США Дональда Трампа з фінансової та політичної точки зору?

Це потенційно найдорожча інавгурація в історії США. Незважаючи на те, що з міркувань безпеки її довелося перенести в саму будівлю Капітолію, це все одно на даний момент найдорожча інавгурація, на яку зібрано понад 107 млн доларів. Основні гроші – це донати від мільярдерів, друзів Трампа та його власні донації. Гроші платників податків на інавгурацію не витрачаються, оскільки це свято однієї людини по суті. З фінансової точки зору на американському ринку сьогодні буде свято. Це підніме оптимізм ринку. Акції на стандартному ринку, на криптовалютному ринку максимально полізуть вгору тільки тому, що всі очікують промови Трампа. І якраз промова Трампа – це ключовий політичний аспект цього дійства, де він чітко проговорить, хто йому друг, а хто ворог, які в нього пріоритети і що він робитиме першу частину свого президентства.  

Перші укази Трампа будуть чіткішим показником значення першої промови 

Чи матиме промова Трампа щось спільне з реальністю? Чи варто орієнтуватися на промову Трампа як на певну константу? Чи втілюються у життя інавгураційні промови американських президентів?

Його промова не буде константою не лише тому, що це Трамп. Вона буде змінюватися, оскільки Трамп сам по собі живе і працює в умовах повної непередбачуваності. Ця промова – це скоріше наративи, загальні тези, в межах яких він продовжуватиме працювати. Не потрібно забувати його обіцянку підписати в перші два дні понад сто нових указів, які стосуватимуться міграції, податків, боротьби з інфляцією тощо. Це буде для нас щось більш стале. Саме його перші укази будуть чіткішим показником значення першої промови.

Команда Трампа почала реалістичніше дивитися на питання завершення війни в Україні

Куди поділися обіцянки Трампа закінчити війну в Україні за 24 години?

Трамп відступив від ідеї завершити війну в Україні за 24 години. Для нас це скоріше позитив. Якщо аналізувати з реалістичної точки зору, то завершити війну за 24 години можна, лише здавшись росіянам і підписавши капітуляцію. Це єдиний варіант закінчити війну за 24 години, оскільки ми не віримо в те, що Путін раптом порозумнішає. Зараз команда Трампа каже, що за 100 днів можна чогось досягти. Можливо це створення стратегії або формування переговорної позиції. Потім Трамп додає, що можливо за пів року ми вийдемо на проміжний результат. Тобто, вони почали реалістичніше дивитися на цю проблему. Вони почули нашу сторону і реальніше дивляться на ці речі.

Сформувалася адміністрація консерваторів, які чітко розуміють, що таке Москва і з чим її їдять

Що змусило команду Трампа дивитися на завершення війни в Україні більш реалістично?

Тут було декілька факторів. Справді, не можна відкидати український слід, як сказали російські медіа. Наше спілкування з новою адміністрацією було близьким і постійним по багатьох каналах. Україна доносила як могла думку про те, що немає легкого вирішення даної війни, немає легкої можливості зупинити росіян. На щастя, ми бачимо абсолютно проукраїнські наративи, які останні 2 місяці лунають від команди Трампа. Чого лише варта його фраза про те, що якщо росіяни не підуть на переговори, він дасть Україні всю необхідну зброю. Це для нас є хорошим сигналом. Другий аспект полягає в тому, що були контакти з росіянами, які трішки команду Трампа розчарували. Трамп був переконаний, що знає Путіна як облупленого, він йому зателефонує і все буде добре. Проте перші контакти з росіянами показали, що немає можливості на адекватних умовах вийти на якесь рішення. Тому зараз обговорюється питання прямої телефонної розмови з Путіним, оскільки Трамп не дуже розуміє, яка в росіян логіка. Вони досі не збагнули, що те, що для Трампа є бізнесом, для росіян є екзистенційною війною. І третій аспект полягає в тому, що сформувалася адміністрація консерваторів. Вони не є винятково трампістами. Вони чітко розуміють, що таке Москва і з чим її їдять.

Олександр Краєв. Скриншот із відео

Для звичайних людей це називається мораллю, цінностями і честю. А для бізнесменів – це лише трансакційні витрати

Навіщо приватні компанії жертвують кошти на інавгурацію Трампа?

Тут не потрібно шукати підводні камені. Трамп під час своєї передвиборчої кампанії чітко сказав: якщо бізнеси не будуть йому допомагати, він їх не почує і не буде відстоювати їхні інтереси проти китайських виробників. Тому компанії намагаються вислужитися і показати Трампу свою прихильність і лояльність. Вони прийшли всі "поцілувати його кільце" і закріпили місце своїх представників-лобістів в його адміністрації. Те, що для звичайних людей називається мораллю, цінностями і честю, для бізнесменів є лише трансакційними витратами.

Призупинення заборони TikTok пов’язане з бізнесовими переговорами

Раніше Трамп уже намагався заборонити TikTok. Чому не склалося?

Так, він намагався його заборонити і спочатку підтримав ідею заборони. Верховний суд США тоді майже одразу ухвалив цю заборону. Але тепер він змінив свою думку, оскільки Конгрес мав певні застереження.  Відтак Верховний суд призупинив цю заборону, надавши більше часу. Тобто, вона ніби в дії, але є проміжний лаз. TikTok – це дуже дохідна історія в США. Дуже багато бізнесменів з орбіти Трампа зацікавлені в тому, щоб зараз її собі придбати. Тому зараз ідуть переговори. Навіть Ілон Маск подумував, щоб собі придбати. Тому призупинення заборони TikTok пов’язане з бізнесовими переговорами, бо іншої адекватної причини для такого відступу Трампа (відступу від заборони TikTok – ред.) просто немає. Чи то заборона буде, тоді він "молодець – захистив Америку", чи її не буде – "молодець, тому що дав молоді її розвагу". Він так чи інакше буде для свого виборця чемпіоном і найкращим.