"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф" – Десятерик про Девіда Лінча

"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф" – Десятерик про Девіда Лінча

"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф як такий", а її фільми стали класикою ще за життя їхнього автора. Такими спогадами поділився кінокритик Дмитро Десятерик, згадуючи про внесок американського кінорежисера і сценариста Девіда Лінча. 16 січня на 79-му році життя майстер помер, повідомила родина режисера у Facebook. За життя митець зняв безліч сюрреалістичних стрічок, які легко впізнати за візуальним і вербальним стилем. Але, наприклад, після виходу "Твін Піксу", що був створений Лінчем ще в 90-ті, "стало неможливо сприймати жанр телесеріалу таким, як він був раніше", – зауважив кінокритик в етері Радіо Культура. Кожного разу подією ставали і фільми Лінча для широкого екрану – "Малголланд Драйв", "Дикі серцем", "Синій оксамит". А згаданий "Твін Пікс", на думку Дмитра Десятерика, будуть переглядати і надихатися ще не одне покоління. 

0:00 0:00
10
1x

Девід Лінч. Фото: facebook/davidlynchofficial

"Це був мій улюблений режисер"

16 січня на 79-му році життя, не доживши 4-ох днів до дня народження, помер американський режисер, сценарист Девід Лінч. Щоб ви хотіли сказати в першу чергу, говорячи про Девіда Лінча і його внесок у культуру та кінематограф? 

Із суто персонального погляду я хочу сказати, що це був мій улюблений режисер. Я дивився всі його фільми, деякі з них неодноразово. І він багато чого мене навчив. А щодо внеску в світове кіно, то я думаю, що мабуть, це була найбільша після Луїса Бунюеля постать, яка змогла імплементувати, втілити мову сюрреалізму в кінематографі. Я більше аналогів не бачив. При всьому тому, що він, до речі, абсолютно не схожий на Бунюеля жодним чином. Тобто після нього, наприклад, стало неможливо сприймати жанр телесеріалу таким, як він був раніше. Тому що "Твін Пікс" (Twin Peaks), створений Лінчем ще в 90-му році, став просто дивом якимсь, сенсацією і справжнім осяянням. І після нього стало просто неможливо вже фільмувати серіали так, як вони фільмувались раніше. Зараз кажуть, що ми живемо в золотий час телевізійної драми, але почалося це з Лінча ще в 90-му році. 

"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф як такий"

Теж саме можна сказати про його найкращі фільми для широкого екрану. Кожен із них ставав подією. Кожний з них є абсолютно унікальним. І мову кінематографа ці фільми розвивали у дуже несподіваному напрямку. Такі фільми, як "Малхолланд Драйв" (Mulholland Drive), або широкоформатна версія "Твін Пікс", або "Дикі серцем" (Wild at Heart) , або "Блакитний оксамит" (Blue Velvet) – це все фільми, які стали класикою ще за життя їхнього автора. Так що це людина візіонер, революціонер, яка рухала кінематограф як такий. Дуже небагато режисерів були здатні на таке за всю 120-річну історію кінематографа. Якщо так коротко, то от його внесок. 

Дмитро Десятерик. Фото: facebook/Retliff

"Думаю, що "Твін Пікс" будуть переглядати і надихатися"

На мою суб'єктивну думку, "Твін Пікс" – це, напевно, точно одне з найбільш популярних творінь від Девіда Лінча. Але хочу повернутися до тези, що після виходу цього серіалу в 90-му стало зрозуміло, що неможливо вже повернутися до знімання серіалів так, як це робили раніше. А якщо зараз людина подивиться цей серіал вперше, молоде покоління, яке починає цікавитися кінематографом, то чи буде це відчуватися так само революційно? Чи буде відчуття чогось неповторного? Чи це спрацювало тоді і зараз таким не є? 

Нащо гадати. Через 25 років він випустив третій сезон "Твін Піксу". І хоча, звісно, багато в чому його естетика була такою, як тоді в 90-му, все одно він виглядав дуже яскраво. Я не можу залізти у голови молодшої аудиторії. Але пам'ятаю, коли я був молодий і дивився того ж Бунюеля, великого сюрреаліста, які теж здавалося б зроблені багато років тому, деякі ще й до мого народження, я теж охав, ахав і думав, що не невже таке можливо. Тому, я думаю, що "Твін Пікс" будуть переглядати, будуть ним надихатися покоління і покоління. Мені здається так. 

"Просто як ковток холодної текіли"

Що варто передивитися або ж подивитися в першу чергу? Я так  розумію, що "Твін Піск" одразу заносимо до списку. Якісь ще картини Девіда Лінча варто? 

Я, як українець, просто  хочу порекомендувати "Малхолланд Драйв", тому що це фільм, який надихався творчістю Майї Дерен, киянки за походженням. Це раз. Два – "Дикі серцем". Прекрасна молодіжна драма з прекрасною музикою, прекрасними акторами. Просто як ковток холодної текіли. І "Блакитний оксамит" – трошки безумний, а інколи зовсім божевільний фільм, але теж дуже захоплюючий і неординарний. Ось ці три фільми я би рекомендував у першу чергу. 

Останні новини
Військовослужбовець може оскаржити незаконний наказ у місячний термін – адвокатка
Військовослужбовець може оскаржити незаконний наказ у місячний термін – адвокатка
Через нескасовані "поправки Лозового" Україна може навесні не отримати транш фіндопомоги від МВФ – Щербан
Через нескасовані "поправки Лозового" Україна може навесні не отримати транш фіндопомоги від МВФ – Щербан
Промінь рекомендує: MamaRika з треком "КОЛИШНЯ"
Промінь рекомендує: MamaRika з треком "КОЛИШНЯ"
"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні
"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні
 "Я хочу, щоб це була цілюща криниця для спраглих", — Марʼяна Садовська про архів фольклорних записів
"Я хочу, щоб це була цілюща криниця для спраглих", — Марʼяна Садовська про архів фольклорних записів
Новини по темі
Знав 60 мов, проте головною була українська. Історикиня про Агатангела Кримського
Сергій Жадан про сподівання від 2025 року, втому і недаремність, яка переважує
Українське кіно 2024 року встояло — Ігор Кромф
"Шок сприяв календарній революції". Отець Петро Балог про святкування Різдва 25 грудня
Євгеній Стасіневич: "Коли говоримо про книжки — часто це розмова зовсім про інше"