Рош га-Шана: історія, традиції та святкування в Умані

Рош га-Шана: історія, традиції та святкування в Умані

З 6-го по 8-ме вересня хасиди в Умані святкують іудейський Новий Рік. Щоосені паломники їдуть до міста, щоб на могилі свого духовного лідера Раббі Нахмана відсяткувати Рош га-Шана. Про історію свята в ефірі Радіо Культура розповів ведучій програми "Полілог" Євген Захарченко, а журналістка регіональної редакції Суспільного в Черкаській області Олена Захарова в ефірі Українського радіо розповіла як в Умані святкують 5782 рік за іудейським календарем.

0:00 0:00
10
1x

Історія свята Рош га-Шана та що таке хасидизм 

Рош га-Шана в перекладі з іудейського означає "Голова Року". "Це свято початку нового року для всіх, хто сповідує іудаїзм. За їхніми віруваннями, в це свято Бог визначає долю людини на наступний рік. І протягом 10-ти днів рішення може змінюватися, тому євреї святкують не один день. На думку мудреця Раббі Еліезера, у цей день Бог завершив створення Всесвіту, створивши перших людей. Тому євреї святують не 2021 рік, а 5582 рік від створення світу", – розповідає Євген Захарченко. 

Хасидизм, пояснює журналіст, це – відносно нове відгалуження від іудаїзму: "У перекладі це як аббревіатура, складається з трьох слів: мудрість, радість та віра. Засновник хасидизму Баал Шем Тов сказав: "Ви не знаєте як молитись, тоді я буду за вас молитися. Напишіть потреби, ви напишіть мені потреби". Хасидизм був викликом в епоху Просвіти, він передбачає посередника – вчителя, який молиться за інших.  Євреї були розсіяні територіально, в Україні вони жили сотні років і сповідували іудаїзм. У вісімнадцятому столітті в містечку Брацлав, що на Вінниччині Раббі Нахман заснував так званий Брацлавський хасидизм, і це одне з десятків відгалужень хасидизму. Більшість його послідовників зараз живуть у США та Ізраїлі". 

А саме до Умані перед смертю переїхав цадик Нахман, "в перекладі, праведник Нахман". Він хотів бути похований там, де поховані євреї-жертви різних часів, були жертви різанини часів Коліївщини",  – каже Захарченко. 

Хасиди вірять: якщо на Новий Рік приїхати до могили вчителя, весь рік будеш щасливим.

Рош га-Шана: традиції святкування

Традиції сягають давніх-давен, але є й більш пізні. "Традиційне вітання на свято таке: "Шана Това У-Метука", тобто, "Гарного та солодкого року!". Також під час синагогального богослужіння  євреї дують у шофар – на Рош га-Шана звичай вимагає стократного трубіння. "Звук шофара означає, що людина повинна подумки обернутися на минулий рік і згадати помилки, проаналізувати вчинки і змінитися".

І, звичайно, що традиційні святкування Рош га-Шана не обходяться без сімейної трапези. "Під час неї необхідно спожити продукти, що символізують щось хороше, певні сподівання на новий рік. Символіка цих продуктів заснована на грі назв на івриті, яка пов'язана з надією. Споживаючи якийсь продукт, вони говорять побажання. Наприклад, коли вони їдять буряк, то кажуть: "Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників". Потім вони вживають  фініки, моркву, гранат, яблука, мед. Також є традиція їсти круглі хліби, які називають хала. Вони символізують ще одне коло року".    

Умань: починається святкування. Про готовність міста до великої кількості гостей та захворюваність на COVID-19

"За інформацією різних служб до Умані прибуло майже 29 тисяч паломників. Це – майже всі, бо сьогодні відбувається основне дійство і до вечора вона мають бути вже на місці, плюс-мінус тисяча. Більше завтра точно вже не буде. Нам щойно повідомив представник іудейської релігії, що вони відразу після Нового Року їдуть додому. Тобто 8-го числа вже всі поїдуть додому" , – розповідає журналістка Суспільного Олена Захарова.

Як повідомляє поліція, і ДСНС, серйозних порушень не зафіксовано. Якісь невеликі сутички, дрібне хуліганство існує, але, воно стає і між прочанами, самими паломниками, а якихось великих конфліктів, які відбувалися раніше, як то коли на балконах смажили шашлики, або коли були закиди щодо місцевого населення, їх поведінки і навпаки – немає. Вони мінімальні і не такі, щоб про них говорити.

За словами начальниці Уманського управління Держпродспоживслужби Лариси Качанової, вночі місто було прибрано, наразі ситуація з проведенням – задовільна.

Що ж до випадків захворювання на COVID-19, цю ситуацію  Суспільному прокоментував лікар первинної медико-санітарної допомоги Юрій Пальчак. "На 16-ту годину на по місту – 59 хворих на COVID-19: амбулаторних – 41 особа, стаціонарних – 18. З 59, 10  позитивних результатів належать хасидам. Є інформація, що 2-є вже покинули Україну. Наразі поліція встановлює перебування решти – далі їх спрямують до медичної установи де ними вже будуть займатись медпрацівники – встановлювати коло контактів та пропонувати тестування, оглядати і робити все, що належить робити в таких випадках". 

Фото: jewishnews.com.ua

Останні новини
З кожної тисячі 50 гривень йтиме на потреби війська – Устенко про підвищення військового збору
З кожної тисячі 50 гривень йтиме на потреби війська – Устенко про підвищення військового збору
Пісня про важливу людину: Мія Рамарі презентувала сингл "Тато"
Пісня про важливу людину: Мія Рамарі презентувала сингл "Тато"
"72 хвилини на добу": історія появи на Українському Радіо комерційної реклами
"72 хвилини на добу": історія появи на Українському Радіо комерційної реклами
Рекордні 6 млрд грн на "Доступні ліки". НСЗУ про бюджет Програми медичних гарантій-2025
Рекордні 6 млрд грн на "Доступні ліки". НСЗУ про бюджет Програми медичних гарантій-2025
Промінь рекомендує: FIЇNKA з треком "Колискова"
Промінь рекомендує: FIЇNKA з треком "Колискова"
Новини по темі
Пиріжок з любовʼю, злістю: The Unsleeping випустили новий мініальбом
Хто такі хасиди і чому вони щовересня здійснюють паломництво до Умані — пояснює президент Української асоціації юдаїки
Для паломників-хасидів в Умані підготують бомбосховища, системи оповіщення та медичний центр — Рибницька
Рош га-Шана в Умані: як готується Україна до зустрічі хасидів
Хасиди на кордоні України й Білорусі. Як Україні вийти з міжнародної кризи?