Новий етап судового процесу про збиття MH17. Що вимагають нідерландські прокурори?

Новий етап судового процесу про збиття MH17. Що вимагають нідерландські прокурори?

Прокуратура Нідерландів вимагає довічного ув'язнення для підсудних Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського, Олега Пулатова та Леоніда Харченка у справі про збиття літака рейсу MH17 на Донбасі у 2014 році. На думку прокуратури, саме вони відіграли ключову роль у транспортуванні зенітно-ракетного комплексу "Бук", з якого був здійснений постріл. Комплекс у день трагедії було доставлено з Росії до району, який контролювали сепаратисти з самопроголошеної ДНР. На думку сторони обвинувачення, "Буком" мали атакувати український військовий літак, але це не скасовує факту злочину. Четверо обвинувачених, за словами прокурорів на суді, не натискали кнопку пуску ракети, яка збила "Боїнг", але брали участь в організації доставки, розміщення та використання "Буку" задля вирішення військових завдань. Прокурор Тейс Бергер додав, що люди в Росії, які санкціонували доставку зброї, та військовий екіпаж "Буку", уряд РФ, також несуть відповідальність за катастрофу. Після того, як прокурори після трьох днів закінчили зачитувати обвинувальний висновок, у засіданні було оголошено перерву до 7 березня 2022 року. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів в.о. міністра транспорту та зв‘язку України в 2009-2010 роках Василь Шевченко.

0:00 0:00
10
1x

Про вимогу довічного ув’язнення для чотирьох звинувачених

Те, що це стосується чотирьох фізичних осіб — це не значить, що це виключний перелік осіб, які будуть нести відповідальність за це рішення. Це значить, що стосовно інших не зібрано достатньо доказів для того, щоб їх звинуватити. Ці розгляди ще відбуваються в Кримінальному суді Нідерландів, який притягує фізичних осіб за якусь відповідальність, яку вони здійснили.

Про розслідування 

Слід додати, що Україна в 2015 році ініціювала створення міжнародного трибуналу, який не має терміну давності і створюється тільки в умовах військових злочинів чи злочинів проти людини. Там із 15 членів ООН, 5 — постійних і 10, які працюють на тимчасовій основі, це рішення підтримали 11 країн. Тоді було прийнято рішення українською стороною про передачу розслідування стороні Нідерландів, оскільки Нідерланди втрати найбільше громадян — 193 особи. Відповідно вони проводили розслідування, яке здійснювала міжнародна група, куди входять в тому числі українські фахівці. І ми відслідковуємо всі дії щодо притягнення до відповідальності.

У тому ж 2015-му році вже було розслідування, яке проводилося Радою Безпеки Нідерландів — це так зване розслідування причин катастрофи. Звинувачення полягало у тому, що цивільний літак був збитий військовою ракетою типу "Бук" і це затверджено. Єдине, що звинувачення проводились за міжнародними правилами міжнародної цивільної авіації, і цей напрямок не визначає, хто винен. Але оскільки це 100% підтверджує, що цивільний літак був збитий військовою ракетою, то відповідно тоді постає питання про військовий злочин.

Адвокати представляють тільки одну особу — Олега Пулатова, і експерти з Нідерландів дуже сумніваються, що колишній військовий може собі дозволити групу адвокатів, які працюють на вивчення його інтересів. Мало того, що ця група має високу вартість по роботі, яку не може, на думку громадськості, собі дозволити людина-військовий пенсіонер. Зі сторони адвокатів були наполягання на те, що не всі дії розглянуті і не все так однозначно, тобто це “традиційна тактика”, яка використовується Російською Федерацію.

Крім того, була здійснена хакерська атака стосовно поліцейських, які проводять досудове розслідування, що завершилося в грудні 2020 році. Тобто в цій ситуації, Росія використовує всі інструменти, аби вплинути на відповідне рішення. Але суд в Гаазі є судом, який глибоко думку близьких людей загиблих, вивчає всі деталі для того, щоб звинувачення мало відповідне підґрунтя. 

За наполяганням України це питання розглядається і судом Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй, також є спільне звернення України та Нідерландів до Європейського Суду з прав людини. Тобто це є багатостороннім процесом, в якому розглядаються всі аспекти, а не тільки кримінальний.

Про відповідальність Російської Федерації

Сторона розслідування неодноразово зверталася до Російської Федерації з проханням надати можливість провести опитування свідків, які мали відношення до трагедії. Останнім було звернення щодо надання можливості опитати командира 53-ої бригади, якій належав "Бук", я якого було здійснено постріл та який потім був транспортований назад у Російську Федерацію. Про що Російська Федерація, до речі, заперечувала. Тобто країна, яка має бути частиною світових гарантій і є відповідальною, робить все, щоб слідство не отримало додаткових доказів. Я думаю, що виходячи з того, що такого типу злочини не мають терміну давності і відповідно це розслідування буде продовжуватися. Якщо це розслідування не буде здійснене за нинішнього керівництва, воно буде здійснене пізніше. Адже право повинно працювати до тих пір, поки відповідальні не будуть притягнуті до відповідальності. 

Росія досі заперечує створення міжнародного трибуналу з розслідування трагедії, затягує процес розслідування в суді ООН і те, що здійснюються акції дискредитації та погрози адвокатам, які відстоювали близьких та рідних жертв трагедії — все це характеризує країну, яка поводиться безпосередньо як злочинець. 

Про компенсації родичам загиблих 

Якщо ми говоримо про транспортну подію як катастрофу, то виплати, які передбачено відповідно до рішення міжнародної організації ІКАО, яке виражається в так званих спеціальних правах запозичень, становлять в межах 150-160 тисяч американських одиниць компенсації на одну особу. В додаток до  виплат, які може здійснювати країна як допомогу постраждалим своїм громадянам для того, щоб допомогти їм у критичний період.
У питанні, яке стосується компенсацій, якщо це, наприклад, був військовий злочин, то тут практично немає межі. Тобто тут кожна родина може встановлювати свої вимоги і перемовини повинні проводитися з кожною родиною. Приблизно така ж ситуація зі збитим українським літаком в небі над Іраном. Іран також нібито розпочав перемовини про виплати, але фактично не не виконує своїх міжнародних зобов’язань. Там також питання військового злочину. Тому за всіма цими напрямками повинно бути чітке рішення.

Нагадаємо, 17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що летів рейсом МН17 з Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий у небі над Донецькою областю. Усі 298 осіб, які перебували на борту, загинули.

24 травня 2018 року Спільна слідча група з розслідування катастрофи рейсу MH17 визначила, що літак був збитий самохідною установкою "Бук", що належить 53-й бригаді з міста Курська в Російській Федерації.

У червні 2019 року слідчі назвали імена чотирьох підозрюваних у причетності до катастрофи MH17.

Процес у справі MH17 в окружному суді Гааги розпочався 9 березня минулого року. Судовий процес стосується перших чотирьох обвинувачених у збитті літака рейсу MH17.

Фото: УНН