16 мільярдів для авіаперевізників та обмеження у морі: якими будуть наслідки для України?

16 мільярдів для авіаперевізників та обмеження у морі: якими будуть наслідки для України?

На екстреному засіданні уряд виділив більше 16 мільярдів гривень із резервного фонду бюджету для забезпечення безпеки польотів. Кошти підуть на фінансові гарантії, що надаватимуться для страхових компаній, лізингових компаній і авіаперевізників. Раніше через загрозу вторгнення Росії в Україну низка західних страхових компаній заявила, що з 14 лютого можуть припинити страхування польотів над Україною, що у свою чергу могло призвести до скасування більшості авіарейсів. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів в.о. міністра транспорту та зв‘язку України в 2009-2010 роках Василь Шевченко.

0:00 0:00
10
1x

Про страхування польотів і скасування рейсів

Коли в нас є авіакомпанії, але немає літаків, то є декілька варіантів. Є лізингова компанія, тобто власник, який надає в оренду літак, є страхова компанія, яка страхує ризики цього літака, і є інвестор, який інвестував в цю лізингову компанію для того, щоб отримувати прибутки. Відповідно авіакомпанія сама по собі бере в оренду цей літак у формі лізингу і заробляє кошти, оперативно управляючи цим літаком. Після того, коли Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, а 12 жовтня минулого року взагалі Угоду про спільний авіаційний простір, то шанси виходу на новий рівень українського ринку авіаперевезень різко змінився і почав зростати. 

Страхова компанія, авіаслужби і служби безпеки авіакомпанії ― це ті служби, які відповідають за те, щоб дороговартісний об’єкт не був втрачений. Крім того, авіаційна катастрофа ― це трагедія для західного світу, де вартість життя зовсім інша. Зокрема, це показує приклад МН-17, який був збитий влітку 2014 року над Україною. Тоді не було навіть таких прецедентів, що у світі могли на такій висоті збити літак. У світі над багатьма військовими конфліктами літаки літали на висоті більше 10000 метрів, і абсолютно це нікому не загрожувало. Це перший прецедент у світі, коли над конфліктом на такій висоті був збитий пасажирський літак. Після цього було екстрене засідання Міжнародної організації цивільної авіації, і тоді прийняли рішення про підвищення ролі служб безпеки, які займаються коригуванням польотів. 

Але служби безпеки приймають рішення на підставі того, як реагує їхня преса, як реагує преса інших країн. І останньою краплею, яка вплинула на прийняття рішень щодо накладення відповідних обмежень, ― це було рішення про остаточне виведення посольств і Сполучених Штатів, і Канади, і Японії, і ряду інших країн. Тобто це вже стовідсоткова впевненість в інформації, що загроза реальна, і тоді вони приймають рішення самостійно. Тобто для збереження об’єкту вони доповідають, що можуть втратити судно і, можливо, це може бути катастрофа з людськими жертвами. Тому вони відмовляються від цього. 

Але знову ж таки ситуація неоднозначна, тому що страхуванням і лізингом займається не одна група, а декілька. Для одних ці обставини є переконливими, а для інших ―  недостатньо. Тому складно сказати, що рішення щодо припинення польотів було скоординоване. Тим більше, я думаю, що взагалі немає підстав думати, що тут якимось чином мають відношення уряди західних країн, бо це ринок, який регулює. Якщо є загроза, то на загрозу відповідають таким чином. 

Щодо того, що уряд прийняв рішення про виділення додаткових коштів у розмірі 16,6 млрд гривень, то позитив у тому, що уряд все-таки якось відреагував, це з’явилось у західній пресі, і там почалась дискусія щодо того, що Україна переконує, що вона є країною, яка зберігає умови для безпечного польоту. Тоді можуть переглядатися дані рішення. Це вже й відбулося, зокрема компанія SkyUp знову відкрила продаж квитків. 

Про фонд з бюджету для авіаперевізників 

Щодо фонду, який планується створити урядом, то це ще не рішення. Це ініціатива уряду, яка пройшла бюджетний комітет, але голосування немає. Тобто реально ці кошти, як і будь-які державні кошти, будуть проходити складну процедуру. Якщо вони запрацюють, то страхові компанії, які страхували відповідні літаки, чи то власники яких є безпосередньо авіакомпанії, які мали перестрахування на Заході, тобто покриття ризиків, можуть продовжити перемовини. Тобто я так розумію цей формат перестрахувальника буде працювати в цьому випадку. І, можливо, буде працювати у випадку, якщо це лізингова компанія, яка надала літак авіакомпанії і також застрахувала в українській страховій компанії, і тут також можуть працювати додаткові гарантії. Але для цього треба також рішення українських авіакомпаній та їх служб безпеки, тому що вони працюють в тому ж самому міжнародну полі, в якому працюють всі авіакомпанії.

Проте, як це буде працювати, в мене є сумніви. Тому що виділення цих коштів буде на так звані ескроу-рахунки. Тобто після рішення Верховної Ради та затвердження вони мають вийти з казначейства і сконцентруватись в якомусь банку, і тоді ними буде управляти Міністерство інфраструктури. Українські авіакомпанії недостатньо багаті, а літаки достатньо дорогі ― від 10 до 100 мільйонів доларів. І українська страхова компанія точно не може це перекрити. Якщо стається випадок чи то апострофа, то тоді там є відповідальність безпосередньо страхової компанії, але вона не зможе виплатити цю компенсацію. Відповідно власник авіакомпанії чи лізингова компанія не зможе на таких умовах працювати. Тому я не бачу ідеології, як це буде працювати. Крім самого повідомлення, я поки що нічого позитивного про цей напрямок не можу сказати, бо він не відпрацьований. 

Про рекомендацію не виконувати польоти над Чорним морем з 14 по 19 лютого у зв'язку навчаннями Росії 

По-перше, закритими зонами залишаються ті зони, які закриті 2014 року ― Крим та окуповані райони Луганської та Донецької областей. Рекомендації щодо того, щоб облітати регіони проведення нинішніх навчання над Чорним морем ― це рекомендації, які пов'язані з незаконними діями Російської Федерації щодо незаконних військових навчань. Тобто Україна так сформулювала. Але чим більше ми подаємо таку інформацію, тим більше привабливість не зростає, тому що не важливо, яка загроза є. Якщо загроза є, то авіакомпанія буде уникати загрози і територію. Зараз, якщо подивитися на флайтрадар, то на території України практично немає літаків. І територію облітають, виходячи з цих повідомлень та загроз, які йдуть через безпекові служби авіакомпаній, страхових агенцій чи лізингових компаній. Водночас немає заборони на польоти і рекомендацій щодо заборони польотів в Європейській асоціації цивільної авіації, немає заборони Міжнародної організації цивільної авіації. Тобто це тільки загрози, які створені штучно через гібридну війну проти України. 

Про обмеження Росією судноплавства у Чорному й Азовському морях та ймовірні наслідки для України 

Гібридна війна призвела до того, що фактично судна повинні збільшити шлях проходження від проток Босфор та Дарданелли до одеських портів. Виходячи з того, що там є деякі обмеження глибин, то не всі типи суден можуть там пройти, тобто це вже деякі обмеження. Щодо того, чи вплине це на торгівлю, то якщо ми дивимося на структуру торгівлі, то Україна в основному продає свої товари на умовах міжнародних логістичних компаній, тобто фактично продає на власній території. Тобто судно завантажується, і коли вже український товар на судні, то він вже не належить українській компанії. Тому фактично від перевезень та цього здорожчання страждають ті, хто експортує українську продукцію і хто її купує на умовах ФОП в Україні. Але ті, хто купує, також можуть бути українські компанії, які продають самі собі на якусь підконтрольну офшорну компанію, а потім з цієї компанії перепродають кудись. Тому тут прямого скандалу на сьогоднішній день немає. Ці обмеження з 14 по 19 лютого не є такими значними, хоча будуть збитки та обмеження. 

Водночас країни Чорноморського басейну, виходячи з таких обмежень, будуть більше розуміти Україну. Коли Росія заявила, що всім країнам-НАТО треба швиденько повернутися до 1997-го року, вивести війська і коли відбувся загальний шантаж, всі зрозуміли, що це стосується не тільки України. Фактично це випробування на міцність Європейського Союзу, випробування на міцність країн-НАТО і випробування загалом демократичного світу з його відкриттю до преси. І важливо, що щоденно є візити лідерів цих країн до України. 

Фото: pexels.com