"Сковорода був унікальною постаттю і українцям слід ним пишатися": Швед про заходи до 300-річчя філософа

"Сковорода був унікальною постаттю і українцям слід ним пишатися": Швед про заходи до 300-річчя філософа

Завтра, 3 грудня, Україна відзначатиме 300-річчя Григорія Сковороди. Хоча з початку повномасштабного вторгнення було знищено музей філософа в Сковородинівці та пошкоджено його пам’ятник у Харкові, багато важливих ініціатив, присвячених мислителю, відбулися та ще відбудуться в грудні. Про частину з них Українському радіо розповів заступник голови Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти Михайло Швед.

 Слухати програму: ТУТ

"Сковорода ​​— це фантастична особистість, яку не можна однозначно сприймати в "прокрустовому ложі" шаблонів, що переважно виникають, коли намагаються оцінити якогось мислителя, діяча, митця. Це людини, яка не вписується в жодну з систем. Людина, яка була видатним мислителем свого часу, проте останні роки свого життя вела мандрівний спосіб життя і, мабуть, уособлювала український свобідний дух. Які б не були умови, які б імперії не панували, які б вимоги не ставило до нього життя, Сковорода знайшов спосіб бути вільним. Й зараз це один з найбільших прикладів для українців, які можуть наслідувати в дусі свободи, в дусі вольності Сковороду: коли ти знаєш, що маєш робити, що ти хочеш сказати світу, і робиш це", — розповів Михайло Швед.

Також, як додав заступник голови Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти, дуже важливим є й сковородинівське поняття "сродної праці": "Дуже важливо знайти себе та почати діяти згідно цього. А потім вже — різні школи. Сьогодні є багато порад, як досягти успіху, але оцього поняття "сродної праці", якому Сковорода навчав своїх учнів, навчають педагоги й зараз".

"Сьогодні збереглися й музичні твори Сковороди, що є дуже цінним. А також Григорій Савич співав в хорі, володів тогочасними музичними інструментами. Тобто був всебічно обдарованою людиною. Він був унікальною постаттю і українцям слід ним пишатися", — зазначив Швед.

Гість розповів, що ЮНЕСКО цього року до пам’ятних дат, окрім ювілею Соломії Крушельницької, додало й 300-річчя Григорія Сковороди. Проте і українці не пасли задніх: "Нам також багато вдалося зробити і багато ще попереду, адже план заходів затверджено на рівні держави. Нещодавно Національний банк України випустив монету в 20 гривень "Сад божественних пісень". Також поштову марку випустила Укрпошта і вона вже є в обігу".

"Сам ювілей припадає на 3 грудня й фактично всі важливі заходи відбуватимуться в грудні. Й ми дуже сподіваємося, що перебої електрики та рашистська військова агресія не завадять нам  використати цю нагоду —  ще раз відкрити для себе Сковороду. 

Зокрема, щодо стратегічних заходів, які плануються, є й центральна подія. Міністерство культури та інформаційної політики спільно з Держмистецтвом, Українським домом та Агенцією "Postmen" готує захід "Світ Сковороди". Він буде відбуватися з 3 до 11 грудня в Українському домі. 3-го буде відкриття, а всі бажаючі зможуть безкоштовно відвідати подію з 4 до 11 грудня. Унікальність цього проєкту полягає в тому, що організатори обрали дуже цікаву концепцію. Вони хотіли показати Сковороду дуже широкою постаттю, тому однією із цікавинок простору проєкту є "стежки Сковороди". Маршрут буде вибудовано як життєвий шлях філософа: як об’єктами, якими він мандрував, так і шляхом його концептуального розвитку особистості", — розповів Михайло Швед.

Він додав, що на виставці буде представлено також скульптуру філософа, яка в Сковородинівці постаждала від рук російських солдатів: "Вона спеціально доправлена в Київ. Це символ незнищенності українського духу і, зрештою, й Сковороди, який відроджується як Фенікс".

"Також буде багато інтерактивних заходів, майстер-класів та звучатиме барокова музика цього часу. Тому буде цікаво", — наголосив гість програми.

Крім того, Михайло Швед розповів і про інші заходи, присвячені видатному українському філософу: "У Львівській національній опері відбудеться прем’єра балету "Сковорода: знай себе". Автор ідеї Василь Вовкун, за постановкою Вадима Прокопенка. Попередньо планувалося, що глядачі побачать його 3 грудня, проте зараз йдеться про те, що прем’єра балету відбудеться протягом грудня. Також під час цієї прем’єри планується, ще кілька заходів з музеєм в Сковородинівці, зокрема, презентацій, дискусій про Сковороду. Відбудеться міст "Львів-Харків".

Ще дуже цікава ініціатива була в хору "Благовість", який на початку року запропонував низці молодих українських композиторів написати твори на тексти Сковороди. Програма готова, тому коли буде нагода, її презентують", — розповів Швед.

Фото: Харківська ОВА

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
Держбюджет-2025: чи виживе українська культура в умовах війни?
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича