"Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави" — релігієзнавець

"Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави" — релігієзнавець

Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави Україна, заявив релігієзнавець Юрій Чорноморець в ефірі Українського Радіо. Він таким чином прокоментував повідомлення Української православної церкви (МП), що з 29 березня нинішнього року з нею розривають договір оренди Нижньої Лаври. У Міністерстві культури підтвердили надсилання цій релігійній організації відповідного листа-попередження від керівництва Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Раніше УПЦ, яка з початком війни прибрала з офіційної назви згадку про Московську патріархію, хоча й зберегла канонічний зв'язок із цією патріархією, заборонили користуватися храмами Верхньої Лаври. Тепер ідеться про всю територію Києво-Печерської лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря митрополит Павло заявив, що ченці не збираються виселятися. "Ми не колаборанти, ми громадяни своєї країни, ми люди, які тут мешкають з 1988 року, у багатьох немає іншого місця, крім цього", — стверджував митрополит Павло.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Фото: Києво-Печерська Лавра. Фото УНІАН

Розірвання договору оренди з УПЦ (МП) є визначною віхою, зазначив Юрій Чорноморець в ефірі Українського Радіо. На його думку, це визначна віха не тільки в історії українського православ’я, коли до Московського патріархату в Україні нарешті правильно ставляться, але й у контексті становлення української правової держави. "Тому що 31 рік у нас існувала релігійна організація, яка могла порушувати все законодавство про охорону історичних і культурних пам’яток, могла що завгодно робити, в тому числі на території національних заповідників. Представники цієї організації були фактично на привілейованому становищі, і тут нарешті через 31 рік їм говорять: "Ви існуєте у правовій державі. Ми подивилися на все, що ви робили, і маємо претензії". Оголошені претензії — це очевидний мінімум, те, чого не можна взагалі заперечувати, стверджує релігієзнавець. І додає: насправді, якщо висувати весь перелік, то претензій було б набагато більше, хоча вони не такі очевидні. "І УПЦ (МП) могла б піти в суд, щоб довго судитись. Проте висунуті претензії — це очевидні речі, наприклад, незаконне будівництво. Після розірвання договору ми нарешті опиняємось у правовому полі: незрозуміло, чому якась релігійна організація має особливі права і може порушувати законодавство? Ми пам’ятаємо, як владика Павло перебудовував ворота у Нижню лавру на очах в усіх. Зруйнував пам’ятник архітектури, а потім нові ворота збудував вище. Вони це роблять з цілими будівлями. Є релігієзнавча експертиза, згідно з якою вже абсолютно доведено, що це частина Московського патріархату, а отже, не зрозуміло, що вона робить на території нашого національного заповідника, навіть якби вона не порушувала законодавство", — стверджує Юрій Чорноморець.  

На фото: Юрій Чорноморець, Тернопільська Єпархія ПЦУ

А куди можуть піти виселені ченці Києво-Печерської лаври? Чи достатньо для них інших монастирів на території України? 

"Це не проблема держави", — вважає Юрій Чорноморець. "Держава абсолютно не повинна займатися такого роду проблемами, де жити ченцям? Керівництво УПЦ і монастиря мусило було думати, як вони дотримуються законодавства, що буде, коли раптом із них спитають за всією суворістю закону, де вони будуть жити? Там половина людей — нормальні монахи, тобто ті, які дотримуються обітниць. А половина людей просто заробляє у Лаврі, має по кілька квартир. Тож нехай вони живуть на дачах у "Паші-Мерседеса" (так опоненти називають намісника Свято-Успенського монастиря УПЦ (МП) — ред.), на своїх власних квартирах, це не повинно турбувати державу абсолютно. Державу має турбувати, чи є дотримання законодавства, чи немає? Порушено законодавство — заповідник не має права продовжувати договір. І те, що треба було давно наводити порядок, ми говорили десятиліттями — історики, релігієзнавці, юристи. Кожен, хто бачив, як поводяться у Лаврі різні "паші-мерседеси", говорив, що так не має бути. Ці люди повинні нести відповідальність. А ми думаємо, що коли вони священники і можуть оголосити голодування, то ми не повинні їх чіпати. Але ж ми не маємо якусь групу людей виносити за межі закону. Влада чітко повинна говорити: ось вам строки, дотримуйтесь законодавства; якщо ваші єпископи позбавлені громадянства, то мають бути виселені. Не має бути жодного сумніву, що ми робимо щось не так. Так робиться в усіх цивілізованих країнах. Якщо у Франції є якісь проповідники, що не дотримуються охоронного законодавства щодо пам’яток архітектури, чи вони мусульмани, чи католики — приїжджає поліція і все опечатує. І до побачення!", — наголосив Юрій Чорноморець.

На фото: президент Росії Володимир Путін під час вручення державної нагороди Росії наміснику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ (МП) Павлу (Лебідю) (другий зліва). Праворуч — патріарх Московський Кирило (Володимир Гундяєв). Київ, 27 липня 2013 року, TASS

А що буде з незаконно зведеним господарством на території Києво-Печерської Лаври, аби Лавру відновити в її історичному вигляді?

"У нас є там прекрасний історико-культурний заповідник, де працюють високопрофесійні науковці. До речі, серед них багато вірян. Ці науковці абсолютно спроможні зробити так, щоб було дотримано відповідний архітектурний ансамбль Лаври. Це перша проблема. Друга проблема — як правильно зберігати печери? Тому що вони експлуатувалися неналежним чином, а там треба дотримуватися відповідних температурних режимів. Тобто навести абсолютний лад — немає жодної проблеми! Фахівців вистачає, якщо не в самому заповіднику, то загалом у Києві", — переконує Юрій Чорноморець.

Останні новини
Не авітаміноз, але спад вітамінів. Поради дієтологині щодо весняного харчування
Не авітаміноз, але спад вітамінів. Поради дієтологині щодо весняного харчування
10 років тому в Україні фактично почалася нова світова війна —  Їжак
10 років тому в Україні фактично почалася нова світова війна — Їжак
Саваневський: Телеграм – це помийка, а не джерело інформації
Саваневський: Телеграм – це помийка, а не джерело інформації
Промінь рекомендує: MOLBERTA з треком "Краплі"
Промінь рекомендує: MOLBERTA з треком "Краплі"
Герус: Рішення щодо зміни тарифів не існує, проте варто економити електрику в пікові години
Герус: Рішення щодо зміни тарифів не існує, проте варто економити електрику в пікові години
Новини по темі
Чорноморець: "Піст ― добрі справи. Добра справа ― донатити на ЗСУ"
"Підписав документи для Об'єднавчого собору ПЦУ, потім з неї вийшов" — Роман Коляда про патріарха Філарета
Український Ватикан з 1000-літніми печерами, спорудами XII ст. та духовними ченцями-патріотами
Інспекція Лаври: чи відповідатиме УПЦ МП за неналежне користування святинею? Коментує адвокат
Від початку війни до 1400 громад бажають перейти з Московського Патріархату до ПЦУ — Євстратій (Зоря)