4000 євро на один "Шахед" — як Skynex трощить дрони в Україні

4000 євро на один "Шахед" — як Skynex трощить дрони в Україні

За травень нинішнього року російські загарбники використали 342 дронів Shahed, з яких ППО України збило 311, показавши ефективність протидії 91%. Такі дані навів військовий аналітик проєкту "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко. Постачання до Росії іранських дронів здійснюється вже не партіями, а потоком. Військовий експерт Андрій Крамаров зазначив Українському Радіо, що потужна протидія цим боєприпасам є ключовою і вже досягнутою метою. Але важливо також, щоб на знищення цих дешевих дронів не витрачалися дорогоцінні ракети комплексів Patriot і NASAMS. І добре, що ППО України вже понад місяць має на озброєнні систему Skynex. Вона дешево і ефективно трощить "шахеди" в Україні. Знищення одного дрона за допомогою Skynex коштує близько 4000 євро.

 

0:00 0:00
10
1x

Комплекс ППО Skynex німецької розробки від концерну Rheinmetall. Фото: Rheinmetall

Один "Шахед" коштує всього 50-60 тисяч доларів 

"Шахеди" є дуже дешевими, тому ворог використовує їх так масово, зауважує Андрій Крамаров. Вартість одного "Шахеда" складає близько 50-60 тисяч доларів. У ньому немає передових технологій, бо "шахеди" оснащені доволі примітивною інерційною системою наведення. Тобто йдеться про наведення, яке здійснюється за допомогою гіроскопів. Відповідно, ціль, в яку він має влучити, визначається перед стартом. Скоригувати дрон у польоті неможливо, каже експерт. Тому "Шахед" програмується заздалегідь. Системи наведення через супутник у ньому також немає, адже для Ірану супутникові технології через санкції є закритими. Крамаров додав: раніше надходила інформація, що самі росіяни намагалися вдосконалити іранські дрони, зокрема, зробити їх менш помітними для радіолокаційних засобів і тихішими. "Але, як показала практика, у росіян нічого не вийшло в цьому плані". Військовий експерт зазначив, що порівнювати "шахеди" з дійсно безпілотним літальним апаратом, що постійно перебуває на зв’язку з його оператором, який здійснює маневрування, складно. Адже "шахеди" не обладнані засобами навігації та зв’язку: "По суті це баражуюча 545-кілограмова бойова частина, прироблена до двигуна, який дуже схожий як за звуком, так і за конструкцією на ті, які використовуються в дрібних двоколісних транспортних засобах (недарма "шахеди" називають "мопедами"). Іранські дрони мають архаїчну інерційну систему наведення, яка дозволяє визначити дугу, за якою він має йти".

Андрій Крамаров. ФБ-сторінка

РЕБ проти "шахедів" не помічник

Через технологічну примітивність іранських дронів застосування засобів радіоелектронної боротьби не є ефективним способом протидії, констатує Андрій Крамаров. Тому залишається єдиний спосіб – збиття цих апаратів. Водночас вартість однієї ракети, наприклад, комплексу ППО NASAMS починається від 350 тисяч доларів, а ракета MIM-104 комплексу Patriot коштує від 2 млн доларів, що робить знищення дронів дуже дорогим: "Найефективнішим способом, як вони себе вже проявили, є використання мобільних вогневих груп, обладнаних великокаліберними кулеметами та архаїчними зенітними установками з 23-міліметровим стволом". 

Мобільна група ППО ЗСУ відбиває нічну атаку дронів (дата не уточнюється). Фото: ФБ-сторінка "Генеральний штаб ЗСУ"

Знищення "Шахеда" за допомогою Skynex коштує близько 4000 євро

Але, продовжує Крамаров, в Україні вперше у світі на озброєння став комплекс Skynex, який можна дуже успішно застосовувати саме проти "шахедів". Це комплекс виробництва німецької компанії Rheinmetall. Skynex належить до систем ППО малого радіуса дії на кшталт німецьких зенітних самохідних установок Gepard. Основним озброєнням Skynex є 35-мм автоматична гармата Oerlikon Mk3, дистанція ураження цілі – до 3 км, скорострільність 1000 пострілів за хвилину. Порівняно з іншими комплексами ППО Skynex має важливу перевагу: якщо вартість ракети для IRIS-T становить до 500 000 євро, знищення повітряної цілі за допомогою Skynex може коштувати близько 4000 євро. Андрій Крамаров каже: Skynex нібито використовує стару, архаїчну гармату часів до Другої світової війни. Але ця система має дуже сучасну систему наведення, сучасні боєприпаси, які в момент пострілу Skynex програмуються і підриваються. Ці боєприпаси та гармати були спеціально створені для боротьби з такими дронами, як "Шахед". Нам таких систем, звісно, потрібно надзвичайно багато", – резюмував військовий експерт.  

26 квітня цього року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що в Україні на бойове чергування заступили системи протиповітряної оборони Skynex. Він зробив цю заяву під час візиту урядової делегації до Італії і відвідання оборонного підприємства Rheinmetall Italia S.p.A.