Чи можна звільнитися зі служби під час воєнного стану? Пояснює адвокатка Василевська

Чи можна звільнитися зі служби під час воєнного стану? Пояснює адвокатка Василевська

Кожен військовий має обов’язок захищати Україну. Водночас він має права, зокрема право на звільнення з військової служби. Як відбувається процес звільнення з військової служби під час воєнного стану? Свій погляд на це висвітлила в ефірі Українського Радіо адвокатка Анжела Василевська.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

 

Фото: lexinform.com.ua

 

Як відбувається звільнення з військової служби під час воєнного стану?

Звільнення з військової служби відбувається за наявності законних підстав шляхом написання рапорту військовослужбовцем, який подається по команді, розповідає Українському Радіо адвокатка Анжела Василевська. "Що значить по команді? Це означає, що військовий подає рапорт до свого безпосереднього командира і далі по команді вище — взводний, ротний і до командира військової частини. Складність виникає в тому, як зафіксувати момент подачі цього рапорту. Є два варіанти. Перший варіант — рапорт із підтверджувальними документами про наявність необхідних для звільнення підстав просто приймають на руки і не зазначають ні вхідного номера, ні підпису посадової особи, яка прийняла рапорт. Забрали і десь поклали в шухляду. Другий варіант — у прийнятті рапорту просто фізично відмовляють, і у людини немає можливості його подати. Безпосередній командир або працівники канцелярії ухиляються від прийняття рапорту, мотивуючи або недоліками документів, або відсутністю підстав, або великою завантаженістю командира, що буває виправданим у відповідній обстановці. Але це є порушенням права військовослужбовця на звернення, яке йому гарантовано законом та дисциплінарним статутом.

Що в такому разі робити? У будь-якому випадку ви маєте написати рапорт і підійти з ним до свого безпосереднього командира. Усно рапорт не варто подавати. Якщо відмовляються прийняти або не надали вам вхідний номер, ви можете надіслати поштою експрес-відправлення з описом вкладення. У цьому описі обов’язково зазначаються документи, які ви додаєте. Звісно, є технічне питання — як з окопу надіслати цей лист. У такому разі, коли відбувається ротація і люди виходять до цивілізації, де є поштовий зв’язок, ви укладаєте договір з адвокатом. Це все робиться дистанційно, адвокат або вам надсилає договір у роздрукованому вигляді і ви підписуєте, або навпаки — ви роздруковуєте, підписуєте і надсилаєте адвокату. В такий спосіб ви уповноважуєте адвоката здійснювати ваше представництво — писати звернення у ваших інтересах до вашого командування. Якщо у вас не приймають рапорт по команді, ви маєте право звернутися до вищого начальства. Саме таким чином ваш представник має право подати такий рапорт поштою на вашу військову частину. Важливо знати юридичну адресу вашої  стройової. Інколи бувають випадки, коли військові частини або розформовані, або їхнє юридичне місцезнаходження засекречене, тоді відправляємо такі рапорти на Генеральний штаб із супровідним листом, де пояснюємо, чому ми звертаємося не по команді, і просимо рапорт із додатками переслати на відповідну військову частину. Як свідчить практика, десь за 2-3 тижні рапорт доходить до свого адресата, і починаються відповідні процеси щодо розгляду рапорту військовослужбовця. Його викликають на співбесіду, розглядають документи, уточнюють, просять донести якісь документи для підтвердження того чи іншого факту.

Є положення закону, які підтверджують ваші підстави до звільнення. Ви проконсультувалися з адвокатом, який вам потрібен перелік документів. Але якщо військовий юрист частини каже вам, що потрібна ще довідка або ще акт, то не варто відмовлятися чи скандалити — краще надати той документ, який вимагають. Це пришвидшить ваше звільнення. Якщо надання якогось документа фізично неможливе або ви юридично не можете його виготовити, тоді є сенс писати скарги або звертатися до суду, який би зобов’язав військову частину розглянути ваш рапорт за поданими документами.

Якщо людина надсилає рапорт поштою, то обов’язково треба зберігати другий примірник опису вкладення, квитанції та власне рапорт. Дуже важливо зберігати той примірник рапорту, який ви подаєте. Його треба хоча б сфотографувати, якщо він у вас в одному варіанті. Тому що в разі необхідності подати скаргу або звернутися до суду треба додавати копію вашого рапорту, щоб під час розгляду питання була зрозуміла суть".

Анжела Василевська. Фото: ФБ-сторінка

Які терміни розгляду рапорту?

"Спеціальні строки розгляду рапорту не визначені законом. У даному випадку ми керуємося загальними строками розгляду звернень громадян у 30 днів, який може бути збільшений ще на 15 днів, якщо розгляд рапорту потребує додаткового часу та узгодження. Що стосується звільнення офіцерів, це зазвичай 45 днів, тому що погодження відбувається на верхньому рівні командування. Важливо зафіксувати дату подачі рапорту, бо 30 днів будуть відраховувати саме від цієї дати. Якщо ви подали рапорт на руки, без вхідного номера і дати, а ваш адвокат подасть запит до військової частини з проханням повідомити результати розгляду рапорту, то цілком може прийти відповідь: у нас такий рапорт не зареєстрований. І тоді подавати треба наново. Отримання поштою рапорту відповідною військовою частиною можна відстежити за номером накладної поштового відправлення на сайті Укрпошти".

Є важливі нюанси

"Військовослужбовець має законні підстави для звільнення, але при цьому йому відмовляють, навіть надають письмову відмову. Людина подає позов до суду на оскарження незаконної відмови, і в той час, коли розпочинається процес, військова частина вдається до хитрощів — цю людину переводять в іншу військову частину. Тобто на момент розгляду справи військовослужбовець служить вже в іншій військовій частині. У такому випадку суди відмовляють у задоволення позову, мотивуючи тим, що військова частина, до якої звернено позов, уже немає відношення до цього військовослужбовця. Акт індивідуальної дії є виконаним і оскарження в судовому рішенні не матиме ніяких правових наслідків. У даному випадку все починається знову — ви маєте подати рапорт на звільнення у новій військовій частині і, відповідно, знову проходити цю процедуру розгляду рапорту 30+15 днів, а потім, за необхідності, звертатися до суду. Чисто теоретично можна спробувати скасувати наказ на переведення до іншої військової частини, але практика тут ще не сформована. Думаю, що єдино правильний шлях — подавати рапорт у новій військовій частині", — стверджує адвокатка Анжела Василевська.

Останні новини
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Новини по темі
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"