"Дивна справа" — голова НСЗУ Гусак про звинувачення її у службовій недбалості

"Дивна справа" — голова НСЗУ Гусак про звинувачення її у службовій недбалості

Печерський райсуд Києва відхилив сьогодні, 1 листопада 2023 року клопотання прокуратури про запобіжний захід голові Національної служби здоров'я України Наталії Гусак. У коментарі Українському Радіо голова НСЗУ стверджувала, що стаття про службову недбалість і загалом ця справа проти неї є дивними, адже правоохоронці, за словами Наталії Гусак, не вивчили всі документи. Наталія Гусак заявила, що НСЗУ "й надалі стоятиме на стороні пацієнтів". "У цьому випадку, я думаю, що все буде добре. Всі ще раз переконаються у нашій позиції стосовно прозорості та відкритості й у тому, що зламати нас неможливо", – зазначила голова НСЗУ.

Зі свого боку, слідство звинувачує Наталію Гусак у службовій недбалості, яка призвела до розтрати 2 мільйонів гривень. Про це повідомляли в Офісі генерального прокурора України.

 

0:00 0:00
10
1x

Керівниця НСЗУ Наталія Гусак. Джерело: facebook / nattgus


"Чомусь вони не догледіли окремі документи"

— Відбулося засідання Печерського районного суду, де суддя мав вирішити, чи обирати вам запобіжний захід у кримінальній справі, яку проти вас порушила Національна поліція і прокуратура. І суддя відмовився обирати цей запобіжний захід. Я б хотіла вас запитати — ваше бачення, що це за справа? На ваш погляд, чому суддя відмовив прокурору в тому, щоб обрати для вас запобіжний захід?

Насправді напруженим був останній тиждень — обшуки, вручення ухвали, допити і відповідно сьогодні був в суд із клопотанням стосовно обрання запобіжного заходу. Прокурори просили для мене запобіжний захід. Це особисті зобов'язання, тому що є стаття про недбальство. Дивна стаття і загалом дивна справа як для мене. І відповідно, аргументуючи свою позицію, зазначила (в суді — ред.), що справа загалом сформована недбало, дуже швидко і достатньо дивно, не враховані всі документи, які мали б вивчатися, які я вивчаю особисто, коли я ставлю свій підпис під цими фінансовими документами. Чомусь вони не догледіли окремі документи, які є невід'ємною частиною тих документів, які вони вивчали при розгляді цієї справи.

"Національна служба здоров'я України завжди готова допомагати компетентним органам"

— Ваша версія така, що якби вони взяли всі документи, які стосуються цього питання, зокрема програмне забезпечення, то не було б предмету, про що взагалі писати і говорити. А оскільки вони якісь документи випустили, виникла ця справа. Я правильно зрозуміла вашу версію?

Саме так. Знаєте, в нас у суспільстві дуже дратують нулі (в документах — ред.). Тобто здається, що якщо нуль, то це нічого не означає, а нуль у цьому випадку має велике значення, тому що якби там була одиниця, тоді це не просто недбальство з моєї сторони нібито було б, це повністю зловживання своїм службовим становищем. Я повністю довела свою аргументацію, чому був підписаний цей документ і чому ці послуги надавалися ДП "Електронне здоров'я". Згадаймо квітень 2022 року. Якби ці послуги ДП не надавалися, то це б відчула вся країна. Тому що за цей час 380 тисяч внутрішньо переміщених осіб уклали декларацію, мільйони записів вводились в електронну систему охорони здоров'я і це все взаємодіє між медичними та інформаційними системами ДП і центральною базою даних, яка є в Національній службі здоров'я України. І якби цього не робилося, ми б це всі відчули, тому що від цього залежать і платежі, які здійснює Національна служба здоров'я України й загалом функціонування всієї системи. Тому, мені здається, слідство триватиме.

Безумовно, що в цьому випадку я буду йти до кінця стосовно своєї честі й гідності. Тому що я, напевно, з емоціями, але сльози своїх дітей я не пробачаю. Тому ми будемо рухатися далі, але є певні обставини, які говорять взагалі про тиск на службу, тому що ми бачимо не тільки цю справу, хоча Національна служба здоров'я України завжди готова допомагати компетентним органам. І якби у нас просто взяли запити, детальніше попросили описати ситуацію (у нас електронний документообіг, всі ці роботи, які формуються на основі ДП, місії НСЗУ всі —  в електронній системі, там нічого не можна підробити та внести заднім числом), ми б це все пояснили, справи б не було.

Але у нас уже третій день блокується на фейсбук-сторінці так само доступ до дешбордів Національної служби здоров'я України. Дешборди — це інформація, яка подається всім українцям доступним шляхом для того, щоб вони, наприклад, знайшли найближчу аптеку, які платежі Національна служба здоров'я України робила і яким закладам, щоб вони знайшли, які заклади законтрактовані на інсульт тощо. І ця ситуація виглядає трішки дивно. Але одночасно з цим я хочу зазначити, що в цьому є невеликий позитив, тому що всі ще раз переконаються у нашій позиції стосовно прозорості та відкритості й у тому, що зламати нас неможливо. Ми й надалі будемо стояти на стороні пацієнтів і трансформувати медичну систему, тому що зараз не те місце і не ті обставини в країні, щоб ми мали можливість йти на якісь компроміси зі злом. Його вистачає в країні, і тому в цьому випадку, я думаю, що все буде добре. Ми переконані у своїй позиції. У цьому випадку я більше переконана, що репутацію втрачаю не я особисто як особа, не Національна служба здоров'я України, а репутацію втрачають інші органи, які діють таким шляхом, не довивчивши всі документи.

Втім мене за ці дні дуже тривожать меседжі про те, що після таких речей відповідальні люди не підуть на державну службу або, як сказала моя старша донька, її одногрупники кажуть: "що робити в такій країні?" Мені здається, що це також один із моментів, чого хочуть досягти в суспільстві. І мені здається, що багатотисячна армія моїх колег, державних службовців — це люди, які розуміють, яку відповідальність вони несуть, це не потрібно знецінювати. Кожен із нас має відповідальність, кожен із нас розуміє і має якийсь стрижень і розуміє, що ми працюємо на країну. Тому потрібно бути сильними й рухатися вперед.

ТОЧКА ЗОРУ ПРОКУРАТУРИ

Печерський районний суд Києва відхилив сьогодні, 1 листопада 2023 року клопотання прокуратури про запобіжний захід голові Національної служби здоров'я України Наталії Гусак.

27 жовтня цього року Наталії Гусак повідомили про підозру у службовій недбалості, яка призвела до розтрати 2 мільйонів гривень, повідомили в Офісі генерального прокурора. За даними слідства, у квітні 2022 року на замовлення НСЗУ одне із державних підприємств виконувало роботи з адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я. В Офісі генерального прокурора стверджують, що в акт здачі-приймання послуг було "включено всі роботи згідно договору та відомості про певний обсяг робіт, які фактично не виконувалися". За даними слідства, "голова НСЗУ належним чином не перевірила фактично виконані роботи та не вжила заходів щодо зменшення загальної суми договору. Внаслідок цього зайво витрачено бюджетні кошти в сумі понад 2 млн грн на оплату послуг, які не надавалися. Під час проведення обшуків за місцем проживання та роботи правоохоронці виявили та вилучили документи та інші речові докази".