У законодавстві України немає чіткого визначення статусу "обмежено придатні" — юристка

У законодавстві України немає чіткого визначення статусу "обмежено придатні" — юристка

Якщо законопроєкт про мобілізацію ухвалять у нинішній редакції, ми дуже сподіваємося, що є бачення категорії "обмежено придатні". Це зазначила в ефірі Українського Радіо адвокатка, керівниця медичного напрямку в ГО "Юридична сотня" Христина Ковцун. Але якщо такого немає, і цю категорію просто вилучать та розподілять між чинними статтями, це буде велика проблема, зауважує юристка. Загалом на сьогодні у законодавстві України немає чіткого визначення статусу "обмежено придатні", констатує Ковцун. Водночас вона вважає, що має бути переформатована робота ВЛК. 

Законопроєкт про мобілізацію Верховна Рада ухвалила в першому читанні, передбачено ліквідацію статусу "обмежено придатні". 
 

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Ілюстративне фото УНІАН

"У законодавстві немає чіткого визначення"

— Законопроєктом про мобілізацію, ухваленим у першому читанні, передбачено ліквідацію статусу "обмежено придатний". Чи стануть всі "обмежено придатні" просто "придатними"? Що означає зараз, за станом воєнного часу, за чинними нормами закону категорія "обмежено придатний"? 

Дійсно, у нас є така категорія, як "обмежено придатні". Але одразу зазначу, що в законодавстві немає її чіткого визначення. Дати характеристику, хто ж такі обмежено придатні, ми можемо через системне читання наказу 402 Міністерства оборони "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". Наказ № 402 Міністерства оборони – це наказ, який регулює порядок проходження військово-лікарської експертизи. Із самого терміну "обмежено придатний" ми розуміємо, що передбачаються якісь певні обмеження, і вони пов'язані з певними функціональними особливостями організму військовослужбовця чи військовозобов'язаного. Тобто у разі наявності певних захворювань чи травм військовослужбовець чи військовозобов'язаний не може виконувати в повному обсязі всі функції, які передбачаються для військовослужбовця. Тобто йдеться про певні проблеми зі здоров'ям і певні функціональні обмеження. Ці обмеження прописані в 402 наказі в додатку 1 –  переліку хвороб. 

Окрім категорії "обмежено придатний" у нас є інші категорії. Наприклад, категорія "очевидно придатний до військової служби", тобто коли обмеження по стану здоров'я немає. Також є категорія "тимчасово непридатний до військової служби". Вона стосується більше військовозобов'язаних. Натомість відносно військовослужбовців є інша категорія: "непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців". Є військовослужбовці, котрі отримують травми, їм роблять операції, і їх можуть віднести або до категорії "непридатний з виключенням з обліку", або "непридатний з переоглядом", що означає його звільнення на 6-12 місяців, після якого він має з'явитися на переогляд до військово-лікарської комісії (ВЛК). На комісії і буде вирішено, наскільки змінився стан його здоров'я.

І надалі його можуть визнати обмежено придатним, придатним або непридатним з виключенням з обігу. Відмінність між категоріями придатний, обмежено придатний і непридатний залежить від ступеню порушення функцій організму, що впливає на висновок ВЛК. 

— Я читав перед ефіром додаток із переліком хвороб до 402 наказу, і зрозумів, що потрібно, напевно, бути медиком, щоб вміти це прочитати. 

Саме так. Тут потрібна допомога не лише юристів, а й медичних працівників для того, щоб розібратися з діагнозами. Отже, як приймається рішення про категорію "обмежено придатний" чи "непридатний"? Наприклад є стаття 10 в розкладі хвороб, яка передбачає "доброякісні новоутворення певних локалізацій". Дана стаття має поділ на три підпункти А, Б, В. Якщо особі встановлюють, що її захворювання підпадає під пункт А, це означає, що є значні порушення функцій. Відповідно, таку особу безкомпромісно визнають непридатною з виключенням з обліку. Якщо є помірне порушення функції, таку особу визнають або непридатною, або обмежено придатною. І це визначається індивідуально. Якщо є незначне порушення функції, наприклад, після доброякісного новоутворення, в такому випадку особу визнають придатною. 

Христина Ковцун. Фото: legal100.org.ua

Наведу найяскравіший і найактуальніший приклад, пов'язаний з ампутаціями. Йдеться про статтю 63, як звучить, як "відсутність кінцівки внаслідок її ампутації". В ній є два підпункти: А, Б. Згідно з пунктом А, військового визнають непридатним для військової служби з виключенням з обігу. Якщо у військового є двостороння ампутація, тобто ампутація двох кінцівок, тоді військового визнають непридатним. 

Якщо у військового одностороння ампутація нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки, його теж визнають непридатним із виключенням з обігу. Але, якщо теж є ампутація, але вона одностороння, верхньої кінцівки на будь-якому рівні, або коли це одностороння ампутаційна фукса нижньої кінцівки нижче рівня верхньої третини гомілки, то такого військовослужбовця визнають обмежено придатними. Це означає, що після проходження лікування і протезування він має повертатися на військову службу. Такі правила діють в умовах воєнного стану. 

Хочу зазначити, що станом на зараз йдеться лише про законопроєкт в першому читанні. В ньому прибирають категорію "обмежено придатний". Як все буде відбуватися далі, які будуть класифікації, як будуть ділити тих осіб, які станом на зараз за функціональними особливостями є обмежено придатними, ми цього всього поки не знаємо. Тому ще зарано щось коментувати в рамках цього законопроєкту. Поки що немає чіткого розуміння.

Зараз 402 наказ – це основний документ, який визначає особливості порушення функцій. Його поки що не змінили. Якщо законопроєкт ухвалять, і він стане законом, буде ще три місяці для того, щоб його поміняти. Має бути певне бачення, як і що ми будемо аналізувати за станом здоров'я військовослужбовця, щоб говорити, придатні вони чи непридатні. Зараз ми поки нічого не знаємо. Ми здогадуємося, пропонуємо, критикуємо, надаємо пропозиції, як це зробити краще.

— Повне формулювання статусу звучить, як "непридатний в мирний час, обмежено придатний під час воєнного стану". Де можуть служити люди, обмежено придатні, якщо їх мобілізують? 

Із цим питанням ми знову повертаємося до 402 наказу. І це одна з проблем цього наказу. Формулювання щодо можливості проходження військової служби для обмежено придатних звучить так: "Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, є непридатними для служби в десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах за винятком підрозділів забезпечення". Військовослужбовці, визнані обмежено придатними, придатні до службах в частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК установах, організаціях та навчальних закладах. Як бачимо, формулювання дуже не конкретне. 

"У деяких випадках важко визначити, куди відноситься людина: до придатних чи ні"

— Тому що підрозділ забезпечення може підвозити снаряди на "нулі", а може приймати громадян у ТЦК. 

Ви маєте рацію. В цьому і проблема. Обмежено придатний може мати шість статей і значні проблеми зі здоров'ям. І він у частині забезпечення на передовій, приміром, повинен носити бронежилет. А в нього при цьому може бути стаття, яка передбачає проблеми з хребтом. Тобто нечітко, неконкретно. І це породжує певні зловживання, внаслідок яких ми маємо багато звернень на нашу юридичну лінію. Коли телефонують і говорять: "Я обмежено придатний, я не можу виконувати це завдання, що мені робити?". Наша гаряча лінія ГО "Юридична сотня" – 0 800 308 100 кожного дня надає консультації.

Ризики є. Дуже складно говорити, не бачачи нової редакції 402 наказу. Адже не можна просто вилучити обмежено придатних, у деяких випадках важко визначити, куди відноситься людина: до придатних чи до непридатних. Ми маємо розуміти, що є люди з проблемами зі здоров'ям. І їхній потенціал потрібно використати належним чином, провести належне медичне обстеження і надати характеристику. Якщо таку людину визнають придатною, важливо розуміти, де саме вона може проходити військову службу.

Це дуже складна кропітка робота. Якщо законопроєкт ухвалять в такій редакції, якій він є станом на зараз, ми дуже сподіваємося, що десь є бачення матриці, як має визначатися категорія. Але якщо цього не буде, і цю категорію просто вилучать і вирішать розподілити між чинними статтями, це буде велика проблема. Це може призвести до того, що військові, які станом на зараз мають проблеми зі здоров'ям і статус "обмежено придатний", можуть опинитися в статусі "придатний" з ампутованою кінцівкою. Що робити далі? Яку роботу він має виконувати? Які його функції? 

"Має бути переформатована робота ВЛК"

— І навпаки, якщо списати всіх обмежено придатних, буде дефіцит? 

Однозначно. Це проблема з обох боків. Має бути комплексний підхід, для того щоб розуміти, як військовослужбовець, який має проблеми зі здоров'ям, може бути раціонально використаний в армії. Це мають бути дуже чіткі вказівки і критерії. Зараз у 402-му наказі є багато декларативних норм, які є не обов’язковими, а можливими. Наприклад, одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку, з урахуванням певних особливостей в постанові в довільній формі вказується, які види служби та робіт протипоказані цій особі. Виникає питання –  як це в довільній формі? Якщо у військового, приміром, є проблеми зі спиною, як зазначити, що йому взагалі заборонено піднімати важкі предмети? Чи це мають бути якісь характеристики, що саме можна піднімати, а що ні? 

А чи є контроль за роботою самих ВЛК? Чи можна врегулювати їхню роботу, враховуючи масовість і навантаження, яке на них лежить? 

Робота ВЛК –  це дуже болюче питання. Тому що я особисто щодня отримую звернення з оскарження рішень ВЛК. І для цих оскаржень є підстави, тому що ВЛК не справляються. Питання пропускної здатності ВЛК, інші виклики вже порушувалися і на РНБО. І цих питань дуже і дуже багато. Однозначно потрібно буде порушувати питання, чи варто збільшувати кількість ВЛК, чи можливо якимось іншим чином поетапно проводити військово-лікарські експертизи? Напевно, це позитивний момент законопроекту: тут передбачено, що ті, хто визнаний обмежено придатним, протягом дев'яти місяців із моменту, коли закон набуде чинності, мають пройти ВЛК. Є надія, що дев'ять місяців –  це досить тривалий проміжок часу. Але ми переживаємо, що нині є дуже велика кількість обмежено придатних. Однозначно, не може бути тільки скасування, зміна категорій. Має бути розуміння, як ВЛК прийматимуть рішення. Має бути переформатована робота ВЛК. 

— А ми можемо застосувати в цьому питанні досвід країн НАТО?

У цьому досвіді нам важлива не стільки робота ВЛК, скільки досвід визначення критеріїв, придатна людина чи ні до виконання бойових завдань. Частково ми можемо використовувати цей досвід, він викладений в посібнику для країн альянсу і встановлює певні мінімальні вимоги. Але зроблю застереження. Ми, аналізуючи закордонний досвід, повинні пам'ятати, що ніхто з них не був в таких умовах, як ми. Ці країни, про досвід яких ми говоримо, ніколи не були в умовах мобілізації і не протистояли такому ворогу, як Росія.
 

Останні новини
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Новини по темі
"Ми повинні зробити все, щоб наступного року війна закінчилась". Ексклюзивне інтерв'ю президента Зеленського
"Це популізм". Назаренко про пропозицію розформувати ТЦК і відправити воєнкомів на фронт
На Донеччині за 2 місяці зупинили роботу 6 судів, – голова ВС про роботу в умовах війни
Діалог між цивільними і військовими: Гурт Фіолет презентував сингл "Обіцяю"
Усе про право на звільнення для військовослужбовців — пояснення адвокатки