За кожним російським піхотинцем полює один український дрон — комбат Федоренко

За кожним російським піхотинцем полює один український дрон — комбат Федоренко

Сили оборони України достатньо активно б'ють ворога на Харківщині, вибиваючи його із захоплених позицій. Зокрема, про це свідчить той факт, що лікарні в Бєлгороді та інших близьких до території України містах РФ заповнені пораненими російськими окупантами, констатує в ефірі Українського Радіо командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів "Ахіллес" 92 ОШБр імені кошового отамана Сірка Юрій Федоренко. Він відзначає: навіть самі окупанти скаржаться, що за кожним російським піхотинцем полює один український дрон. Водночас комбат зауважує, що противник проводить модернізацію своїх безпілотних засобів.

 

 

0:00 0:00
10
1x

Юрій Федоренко. Фото: facebook.com/fedorenkoys

"Сили оборони активно б'ють ворога, російські лікарні переповнені пораненими" 

Якою є ситуація на Харківському напрямку?

Повною мірою Сили оборони стабілізували ситуацію на двох відтинках, де противник перейшов лінію державного кордону, і ведеться достатньо активна наполеглива робота щодо перейняття тактичної ініціативи повною мірою на бік Сил оборони. Сили оборони перебувають не просто в оборонних діях, а в активних діях, тобто вибивають противника із захоплених ним позицій. Є успіхи конкретно із просування вперед Сили оборони, а також достатньо активно зі знищення ворога і взяття в полон російських окупантів. Це також є достатньо важливою складовою, тому що це обмінний фонд. І надалі вони обов'язково будуть обміняні на наших хлопців, які зараз перебувають в полоні в Російській Федерації.

Зараз є також гарячі напрямки на Донеччині, і військові помічають перекидання сил росіянами з того чи іншого напрямку на інший. Що відбувається, якою тактикою вони користуються?

Якщо казати про противника, його дії суттєво від Донецького напрямку не відрізняються. Тобто з перших днів вторгнення в Харківську область противник спробував застосувати масовано свою легкоброньовану та броньовану техніку, але отримав опір, в результаті якого значна кількість техніки була або виведена з ладу, або знищена на полі бою. Сьогодні противник вдається до застосування високоманевреної техніки. Це автівки типу багі, двоколісні мотоцикли тощо. Також додатково накопичується пішим ходом, численними групами, які рухаються з певним інтервалом дистанції, для того, щоб Силам оборони було якнайбільше дискомфортно завдавати по них вогневе ураження. Але так чи інакше, це відома тактика противника і Сили оборони вміють працювати по ворогу, який діє саме так на полі бою. Тому ми маємо конкретні здобутки, результати — як щодо оборони позицій, так і щодо знищення противника. 

Якщо прочитати пабліки, які в Росії достатньо активно обговорюють війну проти України, є одна з ключових тез, що на поточний момент лікарні в Бєлгороді (РФ), а також в інших містах, які є в близькій доступності, заповнені пораненими російськими військовими. Це свідчить про те, що Сили оборони достатньо активно б'ють ворога. Додатково, на жаль, противник має живу силу, а також засоби поповнювати свої втрати. Але так чи інакше, я впевнений, що ініціатива буде повною мірою перехоплена Силами оборони. Додатково наші партнери нарешті дали дозвіл на застосування високоточної зброї по території Російської Федерації. В об'єднаному вогневому впливі із засобами БПЛА це дає конкретно свої результати. Противник так зухвало, як це було раніше, не може накопичуватися біля лінії державного кордону з максимально оперативним і швидким логістичним плечем переходу кордону і наближення до наших позицій. Він перебуває під вогневим контролем як засобів БПЛА, артилерійських засобів, так і високоточної зброї. І це вже дає свої перші результати.

"Противник не може підняти голову й переміщатися, а тому його вдається поетапно ліквідувати"

Для утилізації такої кількості живої сили, яку наш супротивник кидає і кидає в бій, доведеться використовувати щось більше, ніж "ПТУРи" (протитанкові керовані ракети — ред.)? 

Для ліквідації противника, його живої сили, техніки, скеровується весь наявний арсенал українського озброєння, західні зразки озброєння та відповідна номенклатура боєприпасів. Найбільш ефективний вогневий вплив — це об'єднаний, коли по одній категорії цілей працюють одночасно засоби БПЛА, високоточна зброя, до прикладу, FPV-дрони та паралельно гармати. Це дає максимальний ефект. Противник не може підняти голову, не може переміщатися, і як наслідок його вдається поетапно ліквідувати. Засоби БПЛА дають можливість бачити противника в режимі онлайн, тут і зараз, і вдень, і вночі. Засобів потрібно мати багато. Ми принагідно дякуємо українській нації, що продовжують підтримувати й донатити. Видатки цих засобів дуже-дуже великі. Відповідно, держава повною мірою поки що не може перекрити цю потребу. Але спільно з українською нацією це видається зробити й тримати техніку в балансі. Відповідно, якщо ми ворога бачимо, ми можемо ефективно його нищити за рахунок засобів БПЛА і FPV-дронів, а також західного озброєння, касетних боєприпасів і багато чого іншого.

Хотіла також уточнити у вас інформацію щодо оточення кількох десятків російських окупантів на Агрегатному заводі у Вовчанську. Яка там зараз ситуація?

Скажу так, що робота активна Сил оборони України триває. Результати згодом.

Щодо ось мотоциклів, які ви згадали. Вони свого часу в тому чи іншому вигляді з'являлися на Запорізькому напрямку. Зараз їх окупанти використовують і на інших напрямках також. Наскільки нам можна ефективно їх знищувати? І звідки така кількість техніки у росіян?

Відповідь на питання полягає в фінансовій спроможності Росії. Їхній бюджет активно наповнюється нафтодоларами. Відповідно завдання уражень за рахунок наших далекобійних засобів БПЛА по об'єктах, які переробляють нафтопродукти є ключовим за важливістю. Що стосується поставок, і комплектуючі, і сама техніка у великій кількості заходить із Китаю, збирається на території Російської Федерації, застосовується потім в бою. Якщо казати про тактику застосування, тут противник постійно вдосконалюється. Вони проводять навчання на полігонах своїми піхотними підрозділами, як користуватися двоколісними мотоциклами для оперативної доставки особового складу, спішування з коляскою, як користуватися баггі. І також додатково зараз противник починає активно застосовувати роботизовану техніку — як для підвезення боєприпасів для передньої лінії, так і інших необхідних речовин, до прикладу, палива для роботи генераторів. Але так чи інакше Сили оборони навчилися тому протидіяти. З вашого дозволу, я не буду розповідати специфіку. Для ворога це має бути загадка певний період часу. Але за рахунок наших засобів БПЛА нічного і денного застосування вдається своєчасно виявити противника і завдати йому необхідне превентивне ураження. Також додатково організовуємо заходи, які ускладнюють пересування їхньої техніки по українській території за рахунок пробиття шин і багато чого іншого. Тому в цьому напрямку Сили оборони протидіють максимально креативно, наполегливо і, що основне, ефективно.

"За кожним ворожим піхотинцем полює один український дрон"

Якщо за технічними характеристиками оцінювати безпілотники Росії, щось нове у них виготовляється? Чи вони беруть кількістю того, що зараз є?

Противник проводить модернізацію тих засобів, які у них перебувають на озброєнні. Це "Орлани", "Суперками", "Зали", "Куби", "Ланцети" тощо. Противник намагається тримати динаміку не тільки в кількості виробництва, а, зокрема, в якості та модернізації. І йому вдається це робити. Достатньо активно противник застосовує коптери цивільного призначення, зокрема "Мавіки", "Аутели". І негативно грає на користь Україні те, що в Російської Федерації є безпосередньо доступ до комплектуючих, наприклад, FPV-дронів напряму з Китаю. Вони укладають контракти на 3-4 місяці вперед. Україні з цим питанням є певні складнощі, тому що частина комплектуючих, які ми використовуємо, вона теж є з Китаю. Але, орієнтуючись на ту інформацію, яку надають представники російських окупаційних військ, які є військовополоненими, так і в мережах під час спілкування між собою, у Сил оборони об'єктивно стало більше дронів, і окупанти скаржаться на те, що за кожним їхнім піхотинцем полює один дрон. Це свідчить про те, що українська держава та українська нація вкотре впоралися і забезпечують сталий баланс дронів на фронті, який дає можливість застосовувати їх достатньо інтенсивно. Тому з точки зору забезпечення і модернізації наших засобів, комунікації фронту з виробниками, ця робота в Україні, за моїм переконанням, ведеться набагато краще, ніж у Російській Федерації.

"Цукорок"

Я хотів би запитати ще про засоби радіоелектронної боротьби. Все частіше згадуються пристрої, які називаються "Цукорок" (український детектор безпілотників "Цукорок" – ред.) Що це за девайс?

Це девайс, який допомагає виявляти присутність ворожих дронів у повітрі. Коли наближається ворожий дрон, він певним чином вказує на те, за рахунок звукового оголошення. Але це один з засобів, їх є достатньо багато. Засоби БПЛА у своїй роботі в сучасній війні неможливі без засобів радіоелектронної розвідки, до яких належить "Цукорок", а також засобів радіоелектронної боротьби. Це все працює разом в спільній системі координат. Тільки так з'являється необхідний результат.


Детектор "Цукорок". Фото: Сергій Флеш/ Telegram