7,2 млрд гривень пожертв завдяки 9,5 млн транзакцій. Притула про заснований ним фонд

7,2 млрд гривень пожертв завдяки 9,5 млн транзакцій. Притула про заснований ним фонд

Благодійний фонд Сергія Притули за час великої війни зібрав 7,2 млрд гривень пожертв завдяки 9,5 млн транзакцій, понад півтори тисячі юридичних осіб принаймні один раз задонатили на фонд, усі 100% донатів ідуть на допомогу ЗСУ. Про це розповів в ефірі Українського Радіо засновник фонду, громадський діяч, телеведучий Сергій Притула. "Навіть коли ми купуємо далекобійний БПЛА, який потім летить і розвалює військовий об’єкт у Росії, ми не купуємо зброю. Ми купуємо літачок", – пояснює Притула. А те, що потім військові прикручують до нього 30 кг вибухівки, – інше питання. Зокрема, торік у жовтні фонд зібрав 177 млн гривень для придбання 101-го далекобійного дрона. Також загалом зібрано 1,2 млн доларів для гуманітарного розмінування.   

0:00 0:00
10
1x

Сергій Притула. Фото: facebook.com/serhiyprytula

7.2 млрд гривень – 9,5 млн транзакцій

За 2,5 роки повномасштабної війни Фонду Сергія Притули вдалося зібрати 7,2 млрд гривень пожертв. Як фонд мотивує людей донатити?

7.2 млрд гривень – це 9,5 млн транзакцій. Ми – фонд номер один в Україні за кількістю транзакцій від донорів на рахунки фонду. Нам вдавалося робити такі проєкти, які вражали людей своїм розмахом і залученістю інших людей. У випадку з "байрактарами"  Сельчук Байрактар, власник компанії, сказав, що в нього рука не підніметься брати гроші, які в Україні збирала велика кількість дітей під час проєкту "Народний байрактар". Наші турецькі партнери три дні спостерігали як збиралися гроші. Пізніше двох хлопчиків, які збирали кошти, продаючи черешню, запросили до Туреччини на екскурсії по заводу з виготовлення байрактарів. Проте ми не сиділи в очікуванні, що нам хтось щось дасть. Це щоденна рутинна робота зі збору коштів. Наш фонд зазвичай асоціюється у людей з мегазборами на "байрактари" чи велику кількість бронетехніки та БПЛА. Проте наш найбільший збір – це збір рутинних донатів кожен день. Нехай це невеликі суми, але вони дають нам можливість контрактувати для військових необхідні речі в режимі нон-стоп. У жовтні минулого року ми зібрали 177 млн гривень, за які ми придбали 101 далекобійний дрон. Ми дуже задоволені, як ними розпорядилися ССО та СБУ. Було дуже різноманітне застосування саме на території ворога. Якщо у 2022-2023 роках прильоти таких дронів в основному відбувалися по тимчасово окупованих територіях, то під кінець 2023 року вони в основному летіли туди, де їх найменше чекали. Кількість уражених нафтопереробних заводів на території ворога йде на десятки. Це саме стосується і військових баз, баз розміщення морської складової в армії РФ. Тому ми будемо лише нарощувати свої потужності. Раніше ми запускали 5-10 дронів і дуже сподівалися, що хоча б один долетить, то зараз вони запускаються роями – 60-80-100. 

160 млн гривень на тисячу приладів нічного бачення PVS-14 

Як вдалося досягти таких показників?  

Я це називаю стрімкими пологами. До повномасштабного вторгнення у фонді працювало три людини. Після 24 лютого, коли виклик перед суспільством зріс у тисячі разів, нам також довелося дуже оперативно масштабуватися. З’явилося дуже багато людей у структурі фонду. Більшість із них приходила з вулиці – знайомі приводили знайомих. Врешті цей гурт високовмотивованих, але не завжди висококваліфікованих людей перетворився на високомотивовану і висококваліфіковану структуру. Ми залучили до роботи фонду людей, які займалися волонтерством, починаючи з 2014 року. Ми знали військових, знали, що купувати і де. Відповідно, ті люди, які підтримували наші волонтерські потуги з 2014 року, одразу дали нам можливість забезпечили фінансову складову для того, щоб ми могли купити все, до чого дотягнуться руки. Нещодавно фонд вчинив певний прецедент. Після багатьох місяців перемовин Державний департамент США видав нам експортну ліцензію на придбання та вивезення з території  США 1 тисячі приладів нічного бачення PVS-14 третьої генерації. Це військова нічна оптика, яка не продається в ті країни, які не є членами НАТО або не є офіційними військовими союзниками США. А наш благодійний фонд вибив цю ліцензію. Це сталося завдяки наполегливості керівника департаменту закупівель фонду і завдяки зусиллям нашого військового аташе у США. Разом із "Монобанком" і Сергієм Стерненком ми оголосили спільний збір, завдяки чому вдалося зібрати 160 млн гривень і законтрактувати дані прилади.

 

 

1,2 млн доларів для гуманітарного розмінування

Розкажіть про свою поїздку до США. Про що вдалося домовитися?

Під час поїздки до США та Канади у лютому цього року ми мали зустріч із керівником апарату Міноброни Канади. Головною метою була спільна поїздка разом із представниками Світового конгресу українців задля збору коштів. Ми краудфандили кошти в трьох містах США і Канади для гуманітарного розмінування. Нам вдалося зібрати 1,2 млн доларів. Це доволі успішний кейс для роботи нашого фонду, оскільки ми увесь 2024 рік виділили як рік диверсифікації надходжень. Ми бачимо ситуацію в середині країни та розуміємо, що тепер потрібно якомога більше коштів залучати з-за меж України. США – один із найбільших донорів фонду – на третьому місці за донатами. Я планую повторний візит до США, аби зробити максимально зручний шлях для їхніх донатів. Ми відкрили юридичну особу в США, аби після донату до фонду наприкінці фінансового року людині списують суму, яку вона задонатила. Це дуже зручно для американців, які рахують кожну копійку і для яких податки – це святе. Якщо говорити про великі суми, то американські донори неохоче закидують їх на рахунки в Україні, тому що їм це не дуже вигідно в контексті подальшого списання.

210 одиниць бронетехніки на передову 

Чому фонд не має ліцензії на купівлю летальної зброї?

Наш фонд не купує летальну зброю. Ми доправили на передову понад 210 одиниць бронетехніки. Це як придбана у Великобританії, так і трофейна техніка, яку ми відновили, відремонтували, додатково оснастили і повернули в ті підрозділи, які її захопили. Це дуже багато. Не кожна країна НАТО стільки дала. Українці своїми донатами по 100-500-1000 гривень вирішують такі колосальні справи. Навіть коли ми купуємо далекобійний БПЛА, який потім летить і розвалює військовий об’єкт у Росії, ми не купуємо зброю. Ми купуємо літачок. А те, що потім військові прикручують до нього 30 кг вибухівки, – інше питання. Чому ми не отримуємо ліцензію? Тому що наш фонд багатофункціональний. Окрім мілітарного напрямку, який під час війни є пріоритетним, в нас є дуже потужний департамент гуманітарної допомоги. Ми багато зробили для Харківщини, для Херсонщини. Ми відпрацювали із близько 100 шпиталями по всій Україні. Ми забезпечували територіальні громади зв’язком одразу після деокупації, забезпечували медзаклади медобладнанням. У нас дуже багато партнерів саме з-закордону. І як тільки вони побачать, що фонд купує зброю, а в них є свої протоколи по співпраці, то ми на жаль, позбудемося комунікації з компаніями, які забезпечують нам портативні апарати ультразвукової діагностики. Крім цього ми займаємося ще двома освітніми напрямками, в рамках яких навчаємо українських військових, починаючи від топографії і закінчуючи управлінням дронами літакового типу. І найбільше в країні мережа центрів підготовки цивільного населення до опору. Найпопулярніший курс навчання – це домедична допомога. Але також є і стрілецька справа і мінно-вибухова, зв’язок, управління дронами  тощо – понад 30 напрямків навчання. Це 86 центрів по всій Україні. Ми наближаємося до позначки у 60 тисяч осіб, які пройшли навчання в мережі ЦГЦ (Центр Готовності Цивільних). Ми волонтерська ініціатива і втілюємо ці проєкти за кошт благодійників. Ми вже кілька разів давали пас державі взяти у нас готову модель і масштабувати її. Там, де ми нашим обмеженим ресурсом навчили 60 тисяч, держава вже би навчила 5 млн.

Питання довіри у волонтерстві – номер один

Як фонд залучає українські бізнеси до співпраці?

Передусім потрібно йти і розмовляти, не боятися, не соромитися. Бізнес сам не дізнається про твій цікавий проєкт. По-друге, не втомлюватися і працювати на різні бізнес-середовища. Якщо до середини 2023 року ми послуговувалися дистанційною співпрацею, то з осені 2023 ми практикуємо публічні звіти про діяльність фонду перед громадами міст. І в цей же день я зустрічаюся з представниками бізнесу. Зараз у нас два великі збори на  автоматизовані турелі та мультифункціональні платформи – це роботи на полі бою. Це спільний проєкт із мережею АЗК WOG і Приватбанком. На іншому курсі у нас збір на FPV-дрони, які ми робимо з компанією Uklon і холдингом FEST. Це 130 млн гривень. Звичайно вони долучаються своїми коштами для того, щоб показати приклад. Також дуже важливо показувати фідбек від військових і абсолютну прозорість. Бізнес – це те середовище, яке буде обережне в Україні. Питання довіри у волонтерстві – номер один. Для того щоб бізнес зайшов до тебе в проєкт із фінансами, ти маєш ледь не догола роздягнутися і показати, що все чесно і прозоро. За останні два з половиною роки понад півтори тисячі юридичних осіб принаймні один раз задонатили на фонд. Саме бізнес дає можливість фонду жити і працювати.

100% донатів ідуть на допомогу армії

Яка структура фонду? Це лише волонтери?

У нас на фонді 114 людей. Вони розкидані по містах: Львів, Миколаїв, Дніпро, Київ. Ми фактично відмовилися від практики комунікації стосовно праці винятково на волонтерських засадах. В нас є таких 14 осіб, які допомагають нам із логістикою. Ти не можеш висловити людині претензію, якщо вона погано робить свою роботу, оскільки вона працює безоплатно. Обираючи між безкоштовно, але неякісно і за гроші, але добре, все-таки ми прихильники другого варіанту. В нас є партнери, які забезпечують нам фінансову складову існування фонду. 100% донатів ідуть на допомогу армії. В Україні є фонди, які відбирають частину коштів із тих пожертв, які їм роблять. Це їх вибір і Конституція їм це дозволяє.

Скільки складає середній донат?

У 2022 році ми вийшли на середній донат в 1000 гривень. В 2023 році ми просіли до рівня 800. Зараз цей показник складає близько 650 грн. Він однозначно буде просідати, оскільки кожна українська сім’я отримала додаткові виклики. Ніхто не знав, що буде такий жахливий липень з відключеннями електроенергії. І взимку також не варто очікувати покращення. Тому кожне домогосподарство виділяє кошти на павербанки, зарядні станції, генератори тощо.

Сергій Притула у студії Українського Радіо

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко