Безпекова угода з Болгарією – шлях до створення діючої системи чорноморської безпеки - Шимкевич

Безпекова угода з Болгарією – шлях до створення діючої системи чорноморської безпеки - Шимкевич

Явка на позачергових виборах у Болгарії склала лише 38%. Таку низьку явку кандидатка історичних наук, керівниця Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич пояснює зневірою болгарського суспільства, оскільки за останні чотири роки немає реальних зрушень в сфері судової системи та боротьби з корупцією. Молода і прогресивна партія реформаторів не знаходить підтримки у населення, оскільки  болгари не готові боротися з корупцією радикальними методами. Незважаючи на корупційні скандали довкола Бойка Борисова, болгари обирають сильну руку колишнього прем’єра. Консервативна партія "ГЄРБ" Бойка Борисова не є проросійською, проте виступає за перегляд військової допомоги України. Разом з тим безпекова угода між Україною та Болгарією  - перший крок до створення реальної діючої системи чорноморської безпеки в чотирикутнику: Україна-Туреччина-Румунія-Болгарія – зазначає Шимкевич в ефірі Українського Радіо

0:00 0:00
10
1x

Бойко Борисов. Фото: AP

Явка на виборах склала 38%

Які основні причини такої частоти виборів у Болгарії і як це впливає на політичну стабільність в країні?

Така політична ситуація склалася чотири роки тому, коли в Болгарії почалися масові протести влітку. Вони тривали кілька тижнів. На вулицях Софії та інших міст ночували студенти та інші громадяни. Вони протестували проти партії, яка на цих виборах отримала більшу кількість голосів. Це партія колишнього прем’єра Бойка Борисова "ГЄРБ". У 2020 році Болгарією прокотилася низка скандалів, пов’язаних і з самим прем’єром і з судовими органами і Генеральною прокуратурою. Тоді почався безкінечний болгарський серіал в стилі турецьких фільмів. Часті вибори демонструють з одного боку нестабільну політичну ситуацію, а з іншого відсутність альтернативних партій. На вибори вже сьомий раз поспіль ідуть одні й ті самі партії. У 2022-2023 роках більшість на виборах отримувала партія реформаторів. Люди не побачили швидкого покращення свого життя і почали знову голосувати за партію Борисова, і за проросійську партію "Відродження", яка цього разу посіла третє місце. Відсутність перспективи показує, що болгарське суспільство втомилося, але воно й не бачить, як можна вийти з цього колапсу. Явка на виборах склала 38% - це дуже мало, але вибори вважаються такими, що відбулися.

За чотири роки немає реальних зрушень в сфері судової системи та боротьби з корупцією

Чому така низька явка?

Болгари намагаються побачити альтернативу в тій чи іншій партії. На вибори ходять одні й ті самі політичні сили, які створюють коаліційні уряди, котрі є нестабільними. Останній тимчасовий уряд протримався 9 місяців. Навіть якби були започатковані якісь реформи, вони би не дали так швидко результатів. Болгарське суспільство втомилося і починає балансувати між правоцентристами, реформаторами і радикальною партією "Відродження". Болгарам потрібне стабільне майбутнє, але вони його не можуть отримати. Наразі не видається можливим, що коаліція, яку може створити "ГЄРБ" буде стабільною.  Їм потрібно домовлятися. Але партія реформістів не хоче домовлятися з "ГЄРБ", тому що там буде присутня якась політсила, яка не буде їх влаштовувати. Болгари чекають на зрушення в питаннях корупції та роботи судових органів. Саме на ці аспекти тисне ЄС. Гроші від ЄС закінчилися, а давати їх ніхто не хоче, тому що за чотири роки немає реальних зрушень в сфері судової системи та боротьби з корупцією. Це одна з найбільших проблем, через яку Брюссель заморозив надходження коштів.

Болгарія не готова боротися з корупцією радикальними методами

Які цінності сповідують провідні політичні партії  Болгарії?

Партія "Відродження" виступає за перегляд членства Болгарії в НАТО, щоб зменшити витрати на утримання армії і сплати обов’язково відсотка підтримки ВПК, котрого НАТО вимагає від своїх членів. Також вони виступають за зняття санкцій проти Росії і відновлення повноцінних відносин з РФ. Крім того, мають бути припинені поставки озброєнь для України. Вони виступають за невтручання Болгарії в "кризу" в Україні. Вони повністю відкидають надання навіть гуманітарної допомоги, тому що вважають, що в цій війні винна Україна, а не Росія. В дечому їхня риторика збігається з партією "ГЄРБ" по дуже консервативних напрямках. Йдеться про посилення ролі духовного фактору в житті суспільства. Жодних ЛГБТ, прайдів і західних цінностей.

Партія Бойка Борисова не є проросійською. Це суто болгарська консервативна партія, яка виступає за традиційні цінності і перегляд відносин з Україною. Вони не виступають за призупинення санкцій проти Росії. Але військову допомогу на їхню думку слід переглядати і діяти відповідно до ситуації.

Партія реформістів молода і активна. Вона займає чітку проукраїнську позицію, але у них низький рівень підтримки в суспільстві. Вони виступають за реформування всієї економічно і правової системи Болгарії для боротьби з корупцією. Вони пропонують запровадити жорсткі антикорупційні закони, звільнити суддів у всіх можливих інстанціях і поставити нових. Тобто повністю перезавантажити судову і політичну систему. Однак ті реформи, які вони пропонують не приймає партія "ГЄРБ", тому що вони виступають за реформи не такими радикальними методами. На цих позиціях "ГЄРБ" стоїть вже чотири роки, хоча сам Бойко Борисов був звинувачений у корупції і через це пішов з посади. Люди це розуміють, але підтримують його фігуру, оскільки він може акумулювати навколо себе інші політичні сили.

Катерина Шимкевич. Фото: Главком

Незважаючи на корупційні скандали довкола Бойка Борисова, болгари обирають сильну руку

Болгарія чи не єдина країна в ЄС і НАТО, де активи знаходяться в російських руках. Який це має вплив?

Це не єдина країна. Є ще Словенія, Хорватія. Болгарія, до речі, відмовилася від "Лукойла" і продала. Так само як це зробила Хорватія. Російський капітал в Болгарії не такий активний. Зараз його намагаються прибрати з видимої частини і передати іншим людям.  Болгарія якраз з "Лукойлом" це і зробила. Зробила диверсифікацію з російським газом, почавши купувати газ у Азербайджані. Болгарія не є такою бідною в ЄС, як це намагаються писати медіа. Країна просто перебуває в стагнації. І вивести її з цього стану жоден уряд за чотири роки не зміг. Бойко Борисов – це “бог корупції” в Болгарії. Він пов'язаний з різними прокуратурами, де сидять його люди. Але болгарам звинувачень у корупції недостатньо. Вони хочуть сильну руку для того, щоб усі економічні процеси знову запустилися. Тимчасові уряди не мають часу комунікувати з суспільством, а це потрібно робити.

Створення реальної діючої системи чорноморської безпеки  в чотирикутнику: Україна-Туреччина-Румунія-Болгарія

Наскільки важливою для України є безпекова угода з Болгарією?

Нас дуже потрібна посилена співпраця з Болгарією, оскільки країна є стратегічним партнером не лише в Чорноморському регіоні, а й в економічній та сільськогосподарській сфері. Тобто підписання безпекової угоди – це перший крок для того, щоб поглибити відносини і чітко вибудувати стратегію у військові сфері та залучити Болгарію до різних проєктів з розмінування і створення реальної діючої системи чорноморської безпеки  в чотирикутнику: Україна-Туреччина-Румунія-Болгарія.

Останні новини
Історія про безнадійне кохання: Околиця презентувала сингл "Лимонні вафлі"
Історія про безнадійне кохання: Околиця презентувала сингл "Лимонні вафлі"
Чекаємо перших боїв за участю північних корейців. Це багато чого розставить на місця, – ветеран АТО Євген Дикий
Чекаємо перших боїв за участю північних корейців. Це багато чого розставить на місця, – ветеран АТО Євген Дикий
Українці були інтелектуальними гіпердонорами Московії, за що ми сьогодні покарані ― Павло Гриценко
Українці були інтелектуальними гіпердонорами Московії, за що ми сьогодні покарані ― Павло Гриценко
Індія може зіграти, як протилежність Китаю, і таким чином проявити свою суб'єктність. Шульга про вплив Індії на РФ
Індія може зіграти, як протилежність Китаю, і таким чином проявити свою суб'єктність. Шульга про вплив Індії на РФ
Пацієнтам з інсультами в Україні високоспеціалізовану допомогу надають 227 лікарень обласного або районного рівня, — Гуляєва
Пацієнтам з інсультами в Україні високоспеціалізовану допомогу надають 227 лікарень обласного або районного рівня, — Гуляєва
Новини по темі
Шанс дозволу бити вглиб Росії є лише з новим президентом США — Нарожний
Американська демократія діє — Огризко про вихід Байдена з виборчої кампанії
Чорне море досі не очистилося після підриву Каховської ГЕС – еколог
Хочемо за 5-10 років усе відбудувати? Треба до півтора млн будівельників — Перегінець
У твіті Зеленського для партнерів по НАТО не було нічого нового — Жовква