Україна є лідером із застосування водних і підводних дронів – Федоренко

Україна є лідером із застосування водних і підводних дронів – Федоренко

Сили безпілотних систем ЗСУ зможуть самі закуповувати дрони та РЕБ. Це спростить низку бюрократичних процесів і дасть можливість наситити Сили безпілотних систем саме тими засобами, які необхідні для виконання бойових завдань, а не тими, які легше закуповувати – зазначає в ефірі Українського Радіо командир Батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів "АХІЛЛЕС" 92 ОШБр ім. кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко. Фронт потребує різних типів дронів: від розвідувальних до ударних. Крім того, українські військові активно послуговуються наземними і водними видами безпілотних систем. Роботизована техніка доставляє вантажі на передню лінію фронту, здійснює евакуацію важкопоранених, замінування, розмінування, встановлення різноманітних бойових модулів з метою збереження особового складу. Ми маємо ризикувати технікою, а не людьми – підсумував Федоренко.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото usionline.com

Мета ворога – посіяти розбрат всередині країни

Як протидіяти ворогу в умовах щоденних атак по території України?

Противник абсолютно закономірно ближче до зимового періоду посилює свої атаки по території України, по цивільному населенню та об’єктах критичної інфраструктури. Для противника це принципово важливо, бо саме так поширюється терор. Основна стратегія ворога є залякування українців. Це робиться для того, щоб посіяти розбрат всередині нашої держави. З одного боку вони наносять масовані ураження по всій території України, вкотре акцентуючи, що йде війна на повне знищення. Плюс додатково підігрівають за рахунок фінансування з різних джерел інформаційні компанії, які висвітлюють негативні події, що відбувається всередині нашої держави: мобілізаційні процеси, робота ТЦК тощо. Їхня мета змусити людей виїжджати з держави і спонукати українців вимагати якихось дій від нашої влади щодо можливого припинення війни. Але ситуація полягає в тому, що ключ до завершення війни знаходиться не в Україні. Україна може зробити максимум від себе залежне, щоб вистояти на полі бою і максимально знищити бойовий потенціал противника.

Війна може завершитися у результаті складання кількох пазлів. Перший пазл знаходиться в США. Це системна допомога Україні, лідерство, підтримка як озброєння, так і нашої економіки. Друга складова – це тиск на РФ шляхом санкційної політики. І санкції мають працювати. Росія зазнає суттєвих збитків. Логіка проста: чим менше в Росії грошей, тим менше вона може витрачати на рекрутинг, озброєння та підготовку свого особового складу для подальшого продовження війни проти України. І третє – це прийняття складних рішень для наших партнерів. Це можливість дати Україні дозвіл для застосування високоточної зброї вглиб РФ. Тільки за таким алгоритмом ми зможемо висушити виробничі спроможності противника, які модернізують і випускають безпілотники. Ми зможемо покласти край терору за рахунок авіації противника. Високоточна зброя може дати можливості мінімізувати присутність ворожої авіації в повітряному просторі України. РФ зайшла дуже далеко і бойові дії на поточний момент зупиняти ніхто не буде. Вони розуміють лише силу і для цього потрібно дати їм міцно по зубах. Тому розраховуємо, що після зміни влади в США буде нова адміністрація і нові рішення. На сьогодні США зробили все, щоб до завершення періоду турбулентності ми мали чим воювати. Після того буде прийнято ряд вольових рішень, які дадуть можливість суттєво вплинути на хід бойових дій.

Сили безпілотних систем самі закуповуватимуть дрони відповідно до потреб

Міністр оборони Рустем Умеров заявив, що Сили безпілотних систем ЗСУ зможуть самі закуповувати дрони та РЕБ. Наскільки це рішення дозволить покращити ситуацію на фронті?

Це абсолютно логічно, що той, хто експлуатує дрони має можливість їх купувати згідно з тими характеристиками і якостями, які необхідні для поставлених завдань перед даним родом військ. Це спростить ряд бюрократичних процесів і дасть можливість наситити Сили безпілотних систем саме тими засобами, які необхідні для виконання бойових завдань, а не тими, які легше закуповувати.

Україна є лідером із застосування водних і підводних дронів

Як Сили безпілотних систем розподілені по лінії фронту?

Вся аерокомпонента, яка знаходилася в штурмових та десантно-штурмових бригадах, територіальній обороні тощо переважно там і залишилася. Це ті підрозділи, які зараз знаходяться в бойових діях. Щодо нового роду військ Сил безпілотних систем, то це не лише дрони, які перебувають в повітрі. Це набагато ширше поняття. Це все, що перебуває у воді і Україна в цьому є лідером із застосування водних та підводних дронів. Це роботизована техніка, яка активно зараз розвивається. Вона доставляє вантажі на передню лінію фронту, здійснює евакуацію важкопоранених, замінування, розмінування, встановлення різноманітних бойових модулів з метою збереження особового складу. Там де точно військовослужбовець може отримати поранення техніку можна замінити або відремонтувати. Тому ми маємо ризикувати технікою, а не людьми. І звісно, це все, що перебуває в повітрі. Тобто вода, земля і повітря. Для того, щоб ефективно керувати цією машиною необхідна єдина структура. Це і є структура безпілотних систем. Вони мають організувати і забезпечити необхідний навчальний процес, рекрутинг особового складу, модернізацію засобів і ефективне спільне застосування. Тому що деякі операції проводяться відразу і на землі, і на воді, і в повітрі.  Перші структурні підрозділи, які увійшли в новий рід військ безпілотних систем вже ефективно виконують бойові завдання на лінії зіткнення. Максимально цей організм запрацює місяців за сім.  

В яких типах безпілотників є найбільша потреба на нулі? Яку роль дрони відіграють в обороні?

Розвідувальні дрони дають можливість бачити ворога в режимі онлайн на різну глибину від лінії бойового зіткнення. Якщо ти ворога бачиш, ти можеш ефективно його знищити за рахунок об’єднаного вогневого впливу. Це РСЗП і ударні безпілотники. Одні з топових на сьогодні стали FPV дрони-камікадзе денного та нічного застосування. Це нічні та денні  FPV бомпери, які спроможні скидати серйозні боєприпаси на голови противника. Це нічні бомпери, які противник охрестив Бабою Ягою, мають кілька функцій: нищать ворога на полі бою, доставляють до передових позицій необхідні речі для піхотинців. У 2023 році почався шлях ударних крил камікадзе. Станом на сьогодні більшість підрозділів в Силах оборони вже ефективно застосовують низку ударних крил, які дають можливість виносити противника достатньо глибоко в його оперативному просторі. Плюс це дрони, які спроможні залітати на 500-800 км вглиб оперативного простору противника. На початку повномасштабної війни ми не мали нічого подібного. Тобто в повномасштабні війні ми змогли розробити, виготовити тестові зразки, протестувати, навчити особовий склад, поставити на конвеєр виробництво та спланувати бойові операції і ефективно застосовувати їх проти ворога.

Юрій Федоренко. Фото: facebook/fedorenkoyurii

Автоматичне донаведення дає можливість зафіксувати ціль і далі дрон виконує завдання самостійно

Які завдання можуть виконувати дрони на основі штучного інтелекту?

Я би розділив штучний інтелект на дві частини. Перша частина – це автоматичне донаведення. Коли дрон перебуває в повітрі, на нього впливають засоби електронної боротьби противника, які перебивають невидимий повітряний місток між бортом і пультом. Коли ти заходиш на ціль дуже часто буває так, що відпадає зв’язок і дрон втрачається. Автоматичне донаведення дає можливість на певній висоті і віддаленості зафіксувати ціль і далі дрон виконує завдання самостійно. Він знаходить ціль і РЕБ йому вже не перешкоджає. Це підвищує ефективність застосування дронів на полі бою. Автоматичне наведення – одна з частин штучного інтелекту. Штучний інтелект мав би виглядати так, що певна кількість дронів прилітають в певний квадрат, сканують довколишній простір, обирають ту військову ціль противника, на яку вони запрограмовані  і завдають вогневого ураження. Такі технології вже активно тестуються Силами оборони. Наступний рік дасть можливості побачити подібні технології вже на полі бою.

Списанням дронів повинні займатися командири бригад

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт, який уточнює механізм списання дронів. Чого військові очікують від парламентарів у цьому питанні?

Дрони – це дороговартісне майно. З метою уникнення будь-яких зловживань, які можуть бути, введені дуже складні процедури зі списання майна. Щоб списати один мавік, потрібно списати пачку паперу.  Списання майна БПЛА слід було би покласти на командирів бригад. Якщо ви довіряєте командиру бригади життя та здоров’я 3-6 тисяч людей, то чому не довірити йому списати той чи інший засіб БПЛА за його рішенням? Можна контролювати дотримання процедури, але та процедура яка є зараз не дозволяє об’єктивно оцінити кількість робочих дронів.

Останні новини
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Новини по темі
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Арсенали, бази пального, логістика — експерт про цілі для ATACMS у тилу РФ
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко