ППО України збила більше російських ракет, ніж можна було сподіватися — Кочетков

ППО України збила більше російських ракет, ніж можна було сподіватися — Кочетков

Під час масованої ракетно-дронової атаки з боку РФ 17 листопада Сили оборони України збили більше російських цілей, "ніж можна було сподіватися". Це констатував в ефірі Українського Радіо експерт Олександр Кочетков. У росіян є потенціал ще на кільках таких масованих атак, стверджує він. І їх більше стримує не наявність ракет, а кількість літаків, кораблів, підводних човнів. У росіян старі борти стратегічної авіації, зауважує Кочетков. Перед кожним новим вильотом їх треба оглядати, щось ремонтувати. Якщо росіяни вирішать повторити такого масштабу атаку, їм знадобиться від "трьох діб до тижня" підготовки, стверджує Кочетков. Він також відзначає, що ППО України значно посилюють літаки F-16.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Ілюстративне фото: facebook/Командування Повітряних Сил ЗСУ/Air Force Command of UA Armed Forces

Це розвідка атакою  

Під час масованого обстрілу 17 листопада з боку РФ Сили оборони України збили 144 повітряні цілі — 102 ракети і 42 БпЛА. Внаслідок активної протидії Сил оборони 41 російський БпЛА локаційно втрачено у різних регіонах України, ще два дрони полетіли в бік Росії і тимчасово окупованої території. Нас попереджали багато разів, що з настанням зими ворог спробує знищити нашу енергетичну систему. Чи насправді цей сценарій стає очевиднішим і який потенціал у ворога? Як часто він буде здійснювати такі атаки?

Щодо очевидності, я сам неодноразово казав про те, що за темпом виробництва, який ми бачимо у ворога, санкції працюють, але не так ефективно, як це можливо. У росіян найбільш складним місцем у виробництві були процесори для систем керування – як безпілотників, так і ракет. Втім для безпілотників різними контрабандними шляхами вони закуповують частину процесорів, мікросхем. А от для ракет вони виробляють великі, не дуже досконалі та надійні процесори, але вони дозволяють запускати ракети. Відтак виробництво, яке в них є, дозволяє накопичити на початок зими достатню кількість ракет і безпілотників. Росіяни здатні виробляти безпілотники навіть тисячами на місяць, бо в них розгорнуто виробництво на території Росії та Білорусі. Для масових ракетних ударів потрібно приблизно 100 ракет та 100 безпілотників різних типів. В них є потенціал щонайменше на 3-5 таких масованих атак.

І їх більше стримує не наявність чи відсутність ракет і безпілотників, а кількість пускових засобів, з чого вони їх запускають — літаків, кораблів, підводних човнів. Тобто, я не можу сказати, що це початок масованої атаки, бо занадто тепло. Але це спроба атаки зі знищення критичної енергетичної інфраструктури України. Це розвідка атакою. Вони спробують проаналізувати наші можливості протистояти таким атакам за рахунок чого, як, куди, що більш захищене, а що менш захищене. Тобто це спроба розібратися, що ми зараз можемо протиставити таким атакам.

"Ми бачимо, що F-16 значно посилюють ППО України"

Чи є в українських військових можливість нищити пускові установки, з яких здійснюється запуск ворожих ракет?

На жаль, більшість далекобійного західного озброєння не дістає до районів, з яких більша частина атакує нас. Водночас є частина, яка атакує з акваторії Чорного моря і Азовського моря, а також з Криму. І тут нам є чим працювати — і західною технікою, і нашою, зокрема, "нептунами" і безпілотними катерами, адже частина підводних човнів атакують з акваторії Чорного моря, поблизу Росії, але це зона досяжності наших підводних катерів. Тут є над чим працювати. Втім більша частина базується під Мурманськом, де є авіабаза "Оленья". А з Каспію вони запускають в польоті. І тут перехопити їх вкрай важко. Треба, щоб в нас була велика кількість F-16, які могли б прорвати фронт і заходили на перехоплення далеко на територію Росії. Але Каспійську флотилію, кораблі, які можуть запускати крилаті ракети, ми вже атакуємо за допомогою безпілотників. Це поки що не є нищівна атака, бо кількості не вистачає. Спроби є, але масовості цих спроб нам не вистачає.

Заборона Заходу (на удари вглиб території Росії – ред.) тут ніяким чином не впливає, але нам треба більше зосередитися на засобах оборони безпосередньо повітряного простору України. Це зараз виглядає більш ефективно, і ми бачимо, що F-16 значно посилюють протиповітряну оборону України.

"Сили оборони України збили більше російських ракет, ніж можна було сподіватися"

Цього разу ворог спрямував свої ракети на кілька міст одночасно і практично по всіх регіонах України. Це нова тактика чи вона вже випробовувалась?

Ні, вона абсолютно типова. Просто зараз вони більше комбінують. Вони вибудовують маршрути з наміром обходити захищені частини нашої території, їх облітають і "шахеди", і крилаті ракети. Вони ховаються, змінюють висоту, щоб їх було важче помітити. Тому я очікував значно меншого збиття ворожих цілей. Я очікував, що буде більше вражень і нам вдасться менше перехопити. Тобто тут наша протиповітряна і протиракетна оборона працювала краще, ніж особисто, наприклад, я передбачав. Я не кажу, що ми збили все, однак збили більше, ніж можна було сподіватися. Але по деяких цілях, на жаль, перехопити не вдалося. І декілька крилатих ракет пройшли на ціль.


Олександр Кочетков. Фото: facebook/Alexandr Kochetkov

Якщо росіяни вирішать повторити таку атаку, їм знадобиться від "трьох діб до тижня"

На вашу думку, чи можна передбачити час до наступної такої атаки?

Можна. Перше завдання росіян — проаналізувати, куди влучили, яких руйнувань їм вдалося завдати, тобто куди треба бити повторно. Це уточнення польотного завдання для ракет і безпілотників. Друга причина певного відтермінування – в них старі літаки стратегічної авіації, їм по 30-40 років. Відтак кожен бойовий пуск дещо пошкоджує систему запуску і створює небезпеку для літака. Крім того, ці літаки зношуються, перед кожним новим вильотом їх треба оглядати, щось ремонтувати. Цей період аналізу і підготовки літаків — це від трьох діб до тижня. Це за умови, якщо вони хочуть повторити подібну атаку. Менш інтенсивну атаку за допомогою здебільшого "шахедів" і крилатих ракет, які вони пускають з підводних човнів і літаків, вони можуть зробити навіть наступного дня, але вона буде значно менш масованою.

КОНТЕКСТ

Під час сьогоднішньої (17 листопада) ракетно-дронової атаки Росія загалом запустила 120 ракет та 90 дронів. За попередніми даними Повітряних Сил ЗСУ, станом на 12:00 є інформація про збиття 144 повітряних цілей – 102 ракет та 42 БпЛА:

Зокрема, збито:

–    85 із 101 ракет Х-101/55 та "Калібр"

–    4 із 4 Х-59/6

–    7 із 8 Х-47м2 "Кинджал"

–    1 із 1 "Циркон"

–    42 із 90 БПЛА, ще 41 локаційно втрачено (завдяки ефективній роботі української РЕБ).