Україна відновить енергосистему досить швидко — Оржель

Україна відновить енергосистему досить швидко — Оржель

Безпосередньою ціллю чергової масованої ракетно-дронової атаки росіян, вчиненої 17 листопада, була українська енергетика, констатує голова Київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства, колишній міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель. В ефірі Українського Радіо він зазначив: ця атака коштувала рашистам близько пів мільярда доларів, однак очікуваних ворогом результатів немає. Бо спрацювали і захист об'єктів, і наша ППО. Так, є влучання, зокрема на Одещині, є певні обмеження в енергосистемі, але "Україна витягне цю ситуацію протягом декількох днів", каже Оржель. І додає: "запас стійкості, набраний протягом поточного року, дозволяє говорити, що ми відновимо стан системи досить швидко". 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/DTEKEnergo

"Безпосередньою ціллю була енергетика"

17 листопада Росія здійснила чергову масовану ракетну атаку по Україні, удар був спрямований переважно по енергетичних об'єктах. Чи вистояла наша енергосистема і як наслідки цієї атаки можуть вплинути на проходження зими? 

Це дійсно була масована атака. Більше половини того, що випустили вчора рашисти по Україні, безпосередньою ціллю була енергетика. Так, є ураження, є певні обмеження в нашій енергосистемі, але можна говорити, що ситуація загалом стабільна. Також можна говорити про те, що спрацювали і превентивні методи, захист об'єктів, і спрацювала наша ППО. Тому, якщо говорити про те, що могло статися через таку масштабну атаку, і те, що по факту маємо, то результат для України позитивний, якщо можна його так назвати. Водночас, не треба забувати, що сьогодні ще немає холодної погоди, це також впливає позитивно на те, що система може впоратися з навантаженням. 

"Ця атака коштувала рашистам пів мільярда доларів, а результату немає"

Чи погоджуєтеся ви з моїм припущенням, що рашисти розпочали трохи раніше, щоб до настання критичних погодних чисел виконати основну чорнову роботу, а потім спробувати знищити те, що залишилось? Але, на щастя, наша ППО спрацювала чудово, це загальна оцінка.

Так, я казав, що тут навіть більше спрацювала наша протиповітряна оборона. Але це все більш комплексна ситуація, тому що рашисти також змінюють свої атаки, вони комбінують різні засоби ураження. З іншого боку, вони намагаються оцінити, наскільки система готова і наскільки вона може відбивати такі атаки. Тому ефективність, я бачив такі оцінки, що ця атака коштувала рашистам десь пів мільярда доларів, а результату дійсно немає. Якщо ж говорити про те, чи будуть вони намагатися добивати і чи є якась логіка в тому, що вони почали бити зараз, а що будуть добивати пізніше, то давайте так – у нас у системі, і рашисти, на жаль, це знають, є критичні елементи, по яких можна бити досить комплексно. Ми до цього готуємося, але я боюсь, що ми не завжди готові до різних комплексних атак. Це була досить широкомасштабна атака, вони намагалися бити по досить великій кількості енергетичних цілей. І таке враження, що вони намагалися дійсно показати досить серйозний ефект. Але в них це не вийшло. Тому нам треба надалі сконцентруватися на захисті наших критичних елементів, які дуже важко відновити, особливо в періоди пікових навантажень, тому що потенційно рашисти можуть намагатися бити по цих об'єктах. Нагадаю, навесні також не було зрозуміло, а чому рашисти почали бити по об'єктах генерації. А об'єкти генерації є тими унікальними об'єктами, які треба першочергово захистити. І якраз коли такі масштабні атаки, які дуже дорого коштують рашистам, не дають результату, нам треба також концентруватися і продумувати їх наступні кроки. Так, можливо, вони переоцінили свої можливості й можливості своєї зброї, але все одно в жодному разу не треба втрачати пильність щодо їх подальших кроків. Бо, як я казав, пікові навантаження у нас ще в майбутньому, і якраз у ці періоди система найбільш вразлива і можуть спрацьовувати відповідні автоматичні системи, які будуть каскадно вимикати навантаження у разі аварійних режимів. Тому так, результат ніякий, здебільшого, але…  Треба також згадати, що, на жаль, є загиблі енергетики, дві людини, співробітники "Укренерго", загинули під час цієї атаки. Але жодному разі не можна вірити в те, що рашисти якось відійдуть від намагання подальшого знищення української енергетики. Особливо зважаючи на геополітичну ситуацію – приходить новий президент Сполучених Штатів і вони якраз потенційно можуть створити умови, щоб в Україні був максимальний тиск гуманітарного характеру. Тому треба обов'язково готуватися, і в жодному разі не чекати, що якесь розуміння в головах рашистів з'явиться.

"Енергетики підготувалися, ми маємо певну стійкість"

Видання The Wall Street Journal  написало, що нова хвиля бомбардувань завдала величезної шкоди енергетиці, хоча влада України відмовилася назвати масштаб руйнувань. При цьому член Комітету парламенту з питання енергетики, представник фракції "Слуга народу" Сергій Нагорняк заявив, що критичних пошкоджень енергетика не зазнала, протягом 2-3 діб роботу пошкоджених об'єктів буде відновлено. Який ваш коментар? 

Тут можна повернутися до того, що є критичні елементи в системі, і протягом цієї атаки рашисти намагалися вдарити по цих критичних елементах. Це просто дефіцитне обладнання, іноді унікальне обладнання. Але Україна все ж таки наростила певну спроможність ремонтувати це обладнання. Нам допомагали з цим обладнанням всім світом, і треба завжди дякувати за це нашим друзям і партнерам. Проводилася робота з демонтажу обладнання у прифронтовій зоні і монтажу там, де воно було потрібно. Плюс допомога партнерів, де також відбувався демонтаж унікального обладнання, іноді побудованого ще за радянських часів. І якраз ці елементи сьогодні дозволяють нам говорити, що ми маємо певну стійкість. Якщо повернутися в ситуацію до початку повномасштабного вторгнення, або умовно у 22-й рік, коли ми відчули блекаути в системі після перших ударів рашистів по підстанціях, і порівняти її з вчорашньою атакою, то звичайно, що ефект був би більш драматичний і ми б набагато довше відновлювали нашу систему. Тому цей запас стійкості, який ми набрали протягом поточного року, дозволяє говорити про те, що ми відновимо стан системи досить швидко. Можливо це дійсно буде і 3-5 днів, як кажуть енергетики. Я можу сказати, що ця атака дійсно була досить масштабною, серйозною, але те, що енергетики все-таки підготувалися, мають певні напрацювання і запас обладнання, дозволяє нам досить швидко відійти від цієї атаки.

Олексій Оржель. Фото: facebook/UARE.com.ua

"Сьогодні можна збалансувати енергетичну систему своїми силами"

Внаслідок цієї ракетної атаки зазнали пошкоджень кілька підстанцій, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС, і вони зменшили виробництво електроенергії. Наскільки це критично і коли наші АЕС зможуть вийти на свою встановлену потужність? 

У нас зараз немає пікового навантаження в системі і є можливість відновити засоби видачі потужності з атомних станцій. Але ж і рашисти відновлюють свою спроможність продовжувати атаки. І якщо станеться так, що це будуть постійні такі атаки, тобто ми перейдемо в якийсь перманентний стан, коли рашисти будуть постійно намагатися бити по енергетиці, то в нас також цей запас вичерпається. Відповідно нам треба активно працювати з нашими партнерами, з постачальниками обладнання, тому що його також дуже швидко не відновиш. Наразі видачу потужності з атомних станцій відновити можливо, там не такі критичні пошкодження, і сьогодні можна дійсно збалансувати енергетичну систему своїми силами. Я можу сказати, що зараз Україна витягне цю ситуацію протягом декількох днів, зважаючи на те, що було напрацьовано раніше. Але, щоб працювати постійно в такому режимі, нам потрібна набагато більша допомога, можливо від наших друзів і партнерів. Тоді нам буде набагато більш важливо змістити фокус на захист нашої енергетичної інфраструктури. Маю надію, що рашистські літаки літати не будуть, будуть падати в повітрі. І те, що вони 60-70-х років випуску, все-таки буде даватися взнаки, тому що там також обладнання спрацьовує свій ресурс. Тому так, всім потрібен час на те, щоб відновити ресурс. 

Читайте також: ППО України збила більше російських ракет, ніж можна було сподіватися — Кочетков

"Приблизно протягом 5 днів мають бути зняті обмеження"

Що очікує нас стосовно відключень світла, в низці областей поновлені графіки вимкнень – що далі, який можливий сценарій?

Графіки почергово будуть змінюватися плановими графіками з декількома чергами. У нас дійсно важка ситуація в Одеській області. В деяких регіонах також є певні ураження, але першою проблематикою є Одеса і область, тому що там постійно відбувалися атаки на підстанції і там є проблеми. Але приблизно протягом 5 днів мають бути зняті обмеження. У нас залишаться тільки локальні обмеження, і там, де ворог здійснював обстріл наших підстанцій. Вони ж почали обстрілювати не тільки високовольтні підстанції "Укренерго", а й підстанції обленерго. І там можуть бути локальні відключення, які енергетики все ж таки можуть відновити, бо це не таке унікальне обладнання, воно є в наявності.

"Треба точково бити по економічній спроможності Росії"

А чим можемо відповісти ми? Вчора ми стали свідками запізнілого, але все одно актуального і потрібного рішення щодо дозволу США на удари вглиб РФ далекобійними американськими ракетами. Це якось нам допоможе? 

Наша відповідь може бути – знову-таки бити по їхній економічній спроможності. Ми ж не терористи, як рашисти. Насправді можна було би бити по об'єктах енергетики на піці споживання. Там набагато більші морози, ніж в Україні, і можна дійсно добити систему до того стану, що воно просто замерзне протягом опалювального періоду і будуть набагато більші наслідки. Але я не закликаю до того, що роблять рашисти. Ми все ж таки люди, а там абсолютно неадекватні створіння. Але ми можемо бити по економічній спроможності. НПЗ досить серйозно показують, наскільки це негативно впливає, наскільки рашисти не можуть використовувати гроші отримані за нафтопереробку на виробництво ракет. І ми відчуваємо, до речі, що є певний перегрів і економіки через військові потуги Росії. Тому треба точково бити по економічній спроможності Росії для того, щоб знищити її можливість продовжувати війну. 

Останні новини
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
Новини по темі
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича