Заяв буде багато, а рішень обмаль — Олещук про саміт G20

Заяв буде багато, а рішень обмаль — Олещук про саміт G20

Якісь "мирні" плани стосовно розв'язаної Росією війни, їхні обговорення, напевно, будуть. Але навряд чи вони знайдуть на саміті якусь широку підтримку. Це прогнозує політолог Петро Олещук, аналізуючи – чого можна чекати Україні від саміту "Групи двадцяти" (неформального клубу лідерів найбільших економік світу), який відкрився сьогодні (18 листопада) у Ріо-де-Жанейро (Бразилія). G20 – це дуже різнорідне об’єднання держав, констатує політолог. Тому заяв і відповідних проєктів буде багато, а рішень мало.

0:00 0:00
10
1x

Банер саміту G20 розміщений на будівлі мерії в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 12 листопада 2024 року. Саміт лідерів G20 відбудеться в Ріо-де-Жанейро з 18 по 19 листопада 2024 року. Getty Images/MAURO PIMENTEL

"Не виключено, що декларації саміту G20 взагалі не буде"

Чи може бути так, що саміт закінчиться, а підсумкова декларація чи заява так і не буде ухвалена й підписана?

Я думаю, що таке можливо. Тим паче, це не вперше. Минулого разу саміт лідерів країн G20 дійшов до якоїсь відповідної заяви лише шляхом максимальних компромісів з боку всіх учасників. Зараз можна і далі йти шляхом якихось компромісів, але це повністю вихолостить зміст подібної декларації. Тому не виключено, що її взагалі не буде. А якщо буде, то, найімовірніше, вона буде такою, що не принесе якогось очікуваного результату. І не виправдає якихось серйозних очікувань. Адже ми повинні розуміти, що G20 – це дуже різнорідне об’єднання держав. Туди входять і такі держави, які свідомо підтримують Україну, і такі держави, які, м’яко кажучи, хоча й претендують на нейтральність, не є послідовними в засудженні російської агресії. Або й взагалі відмовляються її засуджувати і підтримують Росію. Тому саме від цієї структури я б не чекав на якусь послідовну проукраїнську позицію.

Путінська Росія – сателіт Китаю

На саміті обговорюються питання торгівлі, зміни клімату, міжнародної безпеки, зокрема, війни в Україні та в Секторі Газа. На саміт прибув і президент США Джо Байден, якому залишилося перебувати в Білому домі 2 місяці. Також прибув лідер Китаю Сі Цзіньпін, якого Reuters називає центральним гравцем на саміті G20. Чи погоджуєтеся ви з такою оцінкою товариша Сі?

Загалом так. Можна і таким чином дивитися на цю ситуацію. Російська пропаганда дуже любить міркувати про якусь суб’єктність, суверенітет, який вони нібито здобувають у боротьбі із Заходом. А реально це все перетворює їх і надалі на сателіта Китаю, який не може нічого зробити без китайського дозволу, без китайської підтримки, без китайських ринків збуту, без китайської електроніки. Тобто в принципі, вони давно вже припинили б своє існування, якби не потужна китайська підтримка. І таким чином Китай, по суті, виступив одним із основних бенефеціарів путінської війни. Тому що Путін лише спалює російські ресурси або біжить в Китай за новими ресурсами, аби купувати їх за безцінь. Таким чином Китай отримує за дуже низькою ціною все, що йому потрібно від Росії, поглиблює і закріплює цю залежність. І це насправді для Китаю дуже вигідно. Тому нічого дивного немає в тому, що вони продовжують ту політику, яку ведуть на даний момент. Вона полягає в тому, щоб, прикриваючись заявами про нейтральність, тим не менше підтримувати Росію. Але робити це в такий спосіб, щоб це було максимально вигідно Китаю. А Росія просто і далі поглиблювала свою залежність від Китаю.

Петро Олещук. Фото: Interfax-Ukraine

Заяв буде багато, а рішень обмаль

Чи будуть обговорювати на саміті віртуальну участь України?  Хто буде говорити? В якому сенсі? Які рішення нас можуть очікувати? До чого нам бути готовим?

Мабуть, якихось прямо рішень очікувати не варто. Якщо вони й будуть, то будуть максимально вихолощені та абстрактні. Вже начебто є відповідна інформація, що свій власний мирний план представить президент Туреччини Ердоган. Цей план, за великим рахунком, мало відрізняється від планів, які раніше начебто приписували оточенню Трампа. При цьому сам Трамп нічого такого ніколи не коментував. Але оточення ніби останнім часом такі плани генерувало. На це все дуже схожі ініціативи Ердогана. Найімовірніше, Ердоган просто хоче виступити в якості ініціатора, проголосити про свою ініціативу, забити якусь першість, так би мовити, в цій історії. Тому якісь "мирні" плани, їхні обговорення, напевно, будуть. Але навряд чи вони знайдуть якусь широку підтримку. Тому що всі будуть зрештою чекати інаугурації обраного американського президента. І вже після цього визначатися зі своєю політикою. Тому заяв і відповідних проєктів буде багато, а рішень буде мало.

"Я нічого особливого від адміністрації Байдена вже не чекаю"

Наскільки рішучим може бури президент США Джо Байден за два місяці до завершення його каденції після нібито дозволу бити вглиб РФ? Чи може бути натяк Україні на членство в НАТО?

Я нічого особливого не чекаю. Подивимося, як все буде розвиватися. Все вирішує не лише президент США. Є лобісти подібного рішення європейських держав. Я нічого особливого від адміністрації Байдена вже не чекаю. Тому що вона не показала, що спроможна ухвалювати якісь дійсно важливі рішення. Подивимося. Начебто якийсь прогрес намічається. Тому можливо. Я в це не вірю. Але будемо вірити в краще.